Rich text editor už i v Mozille
Jednou z výhod prohlížeče Microsoft Internet Explorer je bezesporu možnost editace formátovaného textu přímo v okně prohlížeče. Nyní se touto vlastností může pochlubit i Mozilla.
Předem musím upozornit, že se jedná o vlastnost poslední betaverze, která byla uvolněna před několika dny. Vše také ještě nefunguje stoprocentně, na druhou stranu je určitě dobré, když je vývojář vždy trochu napřed a implementuje funkce, které při nainstalování nového prohlížeče příjemně překvapí. Pokud chcete tuto novou funkci vyzkoušet, musíte mít nainstalovánu přinejmenším Mozillu 1.3 Beta anebo poslední noční build. Odkazy na stažení naleznete na hlavní stránce projektu Mozilla.
Implementace do stránek by neměla činit velké problémy, protože je řešena podobně jako v Internet Exploreru. Editace probíhá ve vnořeném rámu (iframe), kterému se nastaví specielní vlastnost designMode
na hodnotu „on“. Minimalistický příklad, který zobrazí jeden editovatelný iframe bez ovládacích prvků, vypadá následovně:
<script>
function start() {
document.getElementById(„edit“).contentWindow.document.designMode = „on“; document.getElementById(„edit“).contentWindow.focus();
}
</script>
<body onload=“start()“>
<iframe id=“edit“ width=“100%“ height=“200″></iframe>
</body>
S tím ale moc parády nenaděláme. Do rámu sice můžeme psát text, ale my bychom ho určitě chtěli nějak formátovat. Opět to jde udělat velmi snadno, podobně jako v Internet Exploreru. Slouží k tomu metoda execCommand
příslušného editovaného iframe. Nejjednodušší je navázat ji na událost kliknutí na tlačítko, což také použijeme v našem ukázkovém příkladě, v reálné aplikaci bude samozřejmě vhodnější vytvořit pěknou nástrojovou lištu.
<input type=’button‘ value=’bold‘ onclick=“document.getElementById(‚edit‘).contentWindow.document.execCommand(‚bold‘,false,false)“ />
Seznam všech podporovaných příkazů naleznete na stránce http://www.mozilla.org/editor/midas-spec.html, pěkný příklad editoru s nástrojovou lištou pak na adrese http://www.mozilla.org/editor/midasdemo/.
Přesto, že editor není ještě zcela funkční (například příkazy pro editor nejsou podporovány úplně všechny), jedná se o příjemný příslib pro příští verze, o kterém je dobré vědět.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Proč investovat do nejvýkonnějších VPS s AMD EPYC procesory
14. června 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024 -
Proč je důležité tvořit obsah na váš web?
29. srpna 2024
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024