Novinky v prohlížečích: Chrome a skiny, nový Maxthon
Google Chrome přinesl podporu skinů a s ní 29 témat. Firefox dospěl do první alfaverze 3.6, jednou z novinek jsou náhledy listů. S vylepšenou verzí přišli také u Maxthonu.
Google Chrome 3.0 dev/beta
Připravovaná třetí verze Google Chrome by kromě dalších novinek měla udělat radost především uživatelům, kteří si rádi přizpůsobují vzhled aplikací. Od vývojové verze 3.0.195.3 podporuje totiž tzv. „skiny“ – tedy rychlé a jednoduché „převlečení“ vzhledu aplikace do předdefinovaného kabátku. Skiny jsou distribuovány v souborech s příponou .crx
, stáhnout a nainstalovat si je můžete počínaje tímto týdnem ze stránky Themes Gallery. Aktuálně je k dispozici 29 různých variant (z toho jedna je výchozí „Classic“).
Zrekapitulujme si stručně nejdůležitější novinky posledního vývoje.
3.0.195.3 dev
Kromě již zmíněné podpory skinování přinesla ještě podporu tagu VIDEO, který je součástí chystané specifikace HTML 5. Google Chrome tedy očividně začíná s implementací nových standardů.
3.0.195.4 dev
Verze se týkala pouze Windows a přišla s opravou několika chyb týkajících se skinů, ale i s vyřešením některých dalších problémů, jejichž následkem docházelo k pádu aplikace.
3.0.195.6 dev
Byla tento týden uvolněna jako třetí betaverze.
3.0.196.2 dev
Tato verze se naopak týkala všech podporovaných operačních systémů. Opět vyřešila některé chyby, vedoucí k pádu prohlížeče.
Další očekávanou funkcí je synchronizace, která by pravděpodobně ve spojení s účtem na Google měla být schopna synchronizovat oblíbené položky mezi více počítači. Je pravděpodobné, že synchronizační funkce bude dále rozšiřována, aby nabídla uživatelům plný komfort v případech, kdy musí pracovat s více než jedním počítačem. Hovoří se například o možnosti, kdy uživatel bude moci přistupovat ke svým oblíbeným stránkám skrze webové prostředí. Více informací najdete v dokumentaci této funkce. Google se synchronizací nezabývá poprvé – již v minulosti vyvíjel podobný plug-in pro Firefox.
- Stáhnout Google Chrome 3.0 dev (Windows)
- Stáhnout Google Chrome 3.0 beta (Windows)
- Stáhnout Google Chrome 3.0 dev (Macintosh)
- Stáhnout Google Chrome 3.0 dev (Linux, 32-bitová varianta)
- Stáhnout Google Chrome 3.0 dev (Linux, 64-bitová varianta)
Firefox 3.6 alpha 1 – prohlížení listů
Zatímco ve Windows jsou náhledy aplikací při přepínání klávesovou zkratkou Alt+Tab již takřka zažitým standardem, v případě přepínání listů ve Firefoxu se s touto funkcí vývojáři pořádně zapotili. Původně byly náhledy, které by se měly objevovat při přepínání listů pomocí Ctrl+Tab, plánovány už do verze 3.0 a 3.5, nyní se objevují znovu v alfaverzi připravovaného Firefoxu 3.6.
Ve výchozím nastavení je tato funkce vypnutá – dostanete se k ní tak, že v konfiguraci prohlížeče (about:config
) nastavíte položku browser.ctrlTab.previews
na hodnotu true
.
Obrázky ukazující, jak bude novinka vypadat, si můžete prohlédnout na Mozilla Links.
Očekává se také vylepšení „našeptávání,“ které by mělo nabízet odpovídající texty zadané v minulosti a zohledňovat ty, jež byly zadávány častěji.
Pokud si budete chtít Firefox 3.6 vyzkoušet, zdůrazňujeme, že jde teprve o alfaverzi, která může a s velkou pravděpodobností bude obsahovat chyby.
- Stáhnout Firefox 3.6 alpha 1 (Windows)
- Stáhnout Firefox 3.6 alpha 1 (Macintosh)
- Stáhnout Firefox 3.6 alpha 1 (Linux, 32-bitová varianta)
- Stáhnout Firefox 3.6 alpha 1 (Linux, 64-bitová varianta)
Maxthon 2.5.4.159
Minulý týden jsme zde upozorňovali na alfaverzi Maxthonu 3.0, tento týden uděláme radost těm uživatelům, kteří preferují stabilní verze. Maxthon (původně známý pod označením MyIE) je nadstavbou Internet Exploreru, přidávající celou řadu funkcí. Zásadní ale je, že používá jádro Exploreru a tudíž se v něm webové stránky zobrazují shodně (tím pádem je Maxthon pochopitelně určen jen pro Windows). Zatím poslední uvolněná verze především řeší problémy se stabilitou, které mohly vést k pádu či zamrznutí prohlížeče.
Z funkcí Maxthonu jmenujme například:
- Podporu „gest“ myší.
- Vlastní způsob zrychlení načítání často navštěvovaných stránek.
- Automatické vyplňování formulářů skrze funkci Magic Fill.
- Čtečka kanálů RSS a Atom.
- Podpora URL „aliasů“ (pojmenujte si nějakou adresu vlastním názvem a příště se na ní dostanete jednoduchým zadáním tohoto názvu do adresního řádku).
- Odstraňování/blokování reklamy a vyskakovacích oken.
- Možnost ukládání celé stránky do obrázku.
- Synchronizace oblíbených položek přes web.
Maxthon 2.5.4.159 pro Windows stahujte odsud.
Mohlo by vás také zajímat
-
Členská sekce: 4 důvody proč ji mít na svém webu
12. března 2024 -
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025
lazywriter
Srp 10, 2009 v 10:50preklep: odstavec „3.0.195.3 dev“, veta “ Opera tedy očividně začíná ..“, ma tam asi byt „Chrome ..“
Miroslav Kučera
Srp 10, 2009 v 12:01lazywriter – dekuji, opraveno :-)