Starší komentáře ke článku: Vývoj a standardy XHTML

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 7.6.2002 2:41:46

Mohu se zeptat, v cem vidite nizsi kompatibilitu XHTML 1.1 oproti XHTML 1.0?

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 7.6.2002 22:38:26

Myslím, že autor v tomto případě myslel hlavně zákaz používat atribut name tagu a, který je jediný, pomocí kterého lze tvořit odkazy uvnitř dokumentu tak, aby je uměl i IE6 (alespoň podle mých zkušeností) - je to sice jen a jen jeho chyba, avšak těžko lze opomenout tak velkou skupinu uživatelů, která používá IE6-..

Dále také je nemožné používat rámy - ať už kvůli chybějícímu Frameset DTD, nebo kvůli zakázanému atributu target tagu a. Ačkoliv toto jednoznačně vítám, uznávám, že některé weby se bez rámů opravdu asi nikdy neobejdou - představte si bez nich například takové MSDN - kdyby se mi mělo na každé stránce nahrávat celé dynamické menu tak bych to asi dlouho nevydržel :-)

Pokud se ale někdo bez těchto věcí obejde a nemá mezi návštěvníky nějakou skupinu s extrémními prohlížeči, myslím, že je pro něj XHTML 1.1 jednoznačně nejlepší volbou..

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 8.6.2002 13:54:37

Vážený kolego, obávám se, že se mýlíte, co se týče odkazů uvnitř dokumentu, tvořených pomocí atributu ID (místo atributu NAME elementu A). Ve své každodenní praxi testuji veškeré stránky pomocí prohlížečů MSIE 4, 5 a 6, Netscape 6 a Opera 6. MSIE 6 si zatím vždy se vším poradil ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 10.6.2002 19:45:34

Máte pravdu, mýlím :-) Tuším že jednou jsem psal článek, kde jsem kotvy uvnitř dokumentu používal, a nefungovalo mi to v IE6.. je ale pravda, že od té doby jsem IE6 jednou přeinstaloval a koukám, že už to funguje :) Takže chyba se zřejmě nějak vloudila do mého IE6..

V tom případě už ale nevidím důvod nepoužívat XHTML 1.1, kromě stránek s rámy :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.6.2002 6:42:23

Vážený pane kolego, Váš článek mne zaujal, bohužel nemohu souhlasit s Vaším závěrem. Řekl bych, že ve skutečnosti je to právě naopak - XHTML 1.0 Strict, potažmo XHTML 1.1, zaručuje sdělení informace i v nehomogenním prostředí, protože ji dokážou načíst a zobrazit prakticky všechna zařízení. Osobně používám normu XHTML 1.0 Strict a řeknu Vám, po mnoha letech optimalizace stránek tak, aby byly viditelné alespoň v MSIE a Netscape, se mi velmi ulevilo ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Dudek

Datum vložení: 9.6.2002 11:28:10

Máte pravdu, asi jsem se nevyjadril uplne presne. Myslim si, ze kazdy webmaster by byl nejstastnejsi, kdyby mohl psat vsechny stranky pomoci strict verze html/xhtml. Bohuzel pozadavky klientu-zadavatelu toto casto vylucuji. A proto jsem dosel k zaveru, ze nejpouzitelnejsim standardem je stale Transitional verze, ktera vnese do kodu jasna pravidla a zaroven dovoli pouziti starsich postupu, ktere jsou bohuzel casto nutne.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 9.6.2002 12:14:02

S tím musím, bohužel, souhlasit ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 10.6.2002 19:51:36

Těmi požadavky myslíte stejný vzhled i v Netscape 4 (a jiných předpotopních prohlížečích) a rámy? Já si totiž myslím, že kromě těchto dvou požadavků lze všechno napsat ve strict normě/XHTML 1.1 s pomocí CSS..

Avatar

Autor komentáře: Pavel Růžička

Datum vložení: 11.6.2002 14:21:57

Nepodařilo se mi přimět IE, aby při zápisu pomocí XTHML Strict akceptoval zabarvení scrollbarů - i když jsem vytvořil styl nikoli pro body, ale pro html, stejně je to ignorováno. Je to moje chyba nebo to pomocí XHTML Strict nelze?

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 11.6.2002 14:49:57

Děláte si legraci? Nemyslím to zle, ale takový dotaz bych u článku o standardech opravdu nečekal :-)

V CSS1/2 žádná vlastnost na zabarvení scrollbarů neexistuje! Buď chcete důsledně dodržovat normy a pak použijete striktní typ dokumentu, nebo chcete využít nestandardních rozšíření některých prohlížečů, ale pak nechte DOCTYPE klidně plavat. Stylesheet s definováním barev scrollbarů stejně nebude validní.

Jen tak na okraj, obarvené scrollbary IMHO snižují použitelnost stránek. Je to sice jen můj pocit, ale na výsledek případné studie, která by to prokázala, si klidně vsadím 3:1.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 13.6.2002 19:56:18

Taky se mi zdá, že scrollbary dokáží pěkně zmást - někdy se to stane i mně, a co teprve potom takový "masový" uživatel.. ;-) Myslím si proto, že pro určité stránky (které se snaží působit seriózním dojmem nebo jsou orientovány na nejširší uživatelskou skupinu) by to mělo být úplné pasé..

Na druhou stranu, mnoho stránek má navodit určitý umělecký dojem, náladu, má svědčit o originalitě, kreativitě - a zde potom barevné scrollbary své použití podle mě najdou.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 13.6.2002 19:26:40

Pokud myslíte IE6, tak tam prohlížeč běží ve dvou módech, striktním (o kterém píšete) a normálním - v tom striktním se chová podle standardů, takže je možné že ignoruje i ty scrollbary.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 10.6.2002 21:47:26

Souhlasím. Jinak řečeno, nejedná se o problém s kompatibilitou, ale s možnostmi. Zatímco přechodné (transitional) verze jak HTML, tak XHTML umožňují nejen strukturování, ale i formátování dokumentu a částečně též popis jeho chování (atribut target u odkazů), přísné (strict) verze dovolují pouze vyznačení logické struktury a formátování je třeba svěřit jiným jazykům (CSS).

Jsou případy, kdy je to nevýhoda a jsou případy, kdy je to naopak výhoda.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz