Starší komentáře ke článku: Výtahy z textu na stránce pomocí JavaScriptu a CSS

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Michal Illich

Datum vložení: 6.10.2004 8:57:54

Prosím autora o vysvětlení, proč je popsané javascriptové řešení "lepší", jak tvrdí. Já vidím samé nevýhody - zejména delší kód (tedy pomalejší načítání) a závislost na podpoře js a css.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 6.10.2004 13:13:01

Bez podpory JS se výtah prostě nezobrazí, což ale přístupnost stránky nijak neovlivní -- jedná se o funkci navíc, pro JS ideální.

Máte ale pravdu, že je tu trochu problém s tou délkou kódu. Také se mi to až tolik nezamlouvá, ale přijde mi to lepší, než naflákat ty výtahy do kódu stránky -- protože v prohlížeči bez patřičné podpory stylů (hlasová čtečka, mobil) ten text bude vypadat nesmyslně (bez odůvodnění se tam budou opakovat určité pasáže) a nevím, jak by třeba na mě působil takový text (a potažmo i web) důvěryhodně. Kromě toho je to určitě těžší na pochopení.

Avatar

Autor komentáře: Michal Illich

Datum vložení: 6.10.2004 22:17:18

ad "vypadat nesmyslně" bez css: tak se před to napíše slovo "Výtah" (například), které by se při podpoře stylů skrylo, jinak zůstalo.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.10.2004 22:24:32

O to přeci nejde. Jde o to, aby tam ten text nebyl vícekrát, což je nonsens z hlediska struktury dokumentu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Michal Illich

Datum vložení: 7.10.2004 8:18:10

Proč? Třeba v MF Dnes to tak taky mají (na papíru). A i kdyby, ten macatý javascript mi přijde jako kanón na vrabce.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.10.2004 9:01:43

Web přeci není tištěné médium, zrovna tohle nemá smysl porovnávat. A samozřejmě, jeden takový skript by byl opravdu kanón na vrabce, pokud by se ale dělal vizuálně a funkčně pokročilý projekt, bylo by tam podobných věcí více, a pak už by se vzájemné poměry náročnost/výsledek posunuly úplně jinam ;-)

Podle mne je nápad Martina Snížka dobrý v tom, že umožňuje vytvořit nevšední grafický efekt, aniž by kvůli tomu porušoval normy XHTML, boural sémantiku dokumentu nebo dokonce snižoval přístupnost informace v textu obsažené.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 7.10.2004 10:18:19

Navic pokud je nejaky text takhle zvyraznen, tak je podle me hodne dulezity. A pokud se ten dulezity text v dokumentu objevi vicekrat tak ho jako dulezitejsi budou brat i vyhledavace.
Co je podle me rozhodne plus, o ktere se pouzitim JS pripravim.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.10.2004 10:22:48

To je ovšem omyl, ten text není důležitější co do obsahu. Účelem toho textu je upoutat, přitáhnout oči čtenáře, nikoli mu něco podstatného sdělit. Podívejte se do těch novin a časopisů, do podobných boxů se většinou dávají věci jako "Očitý svědek: Bodal jako smyslů zbavený!" Má tohle nějakou důležitost? ;-)

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 7.10.2004 14:01:28

Ano, protoze bodal jak smyslu zbaveny ;-).

Vite vubec, kolika zpusoby je mozne cloveka bodnout?

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 7.10.2004 12:58:51

Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Mně přijde lepší to s JavaScriptem, vám zase to bez něj. Koneckonců i proto jsem v článku uvedl obě. Můžete si vybrat...

Avatar

Autor komentáře: llook

Datum vložení: 6.10.2004 14:30:46

Asi by bylo možné dělat výtahy na serveru a dynamicky generovat CSS, které by je vkládalo vlastností content, ale mě osobně se mnohem víc zamlouvá JS řešení.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 6.10.2004 9:14:36

Neni mi jasne, proc se pouziva takovy hnusny vyplnovy text. Lorem Ipsum se pouziva take z toho duvodu, ze neupoutava svoji pozornost na konkretni casti textu. Tento text tohle ani nahodou nesplnuje...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 6.10.2004 11:45:41

Ten text vypadá opticky jako čeština. Mě osobně se to zase zamlouvá více při navrhování webu.
Existují generátory takového náhodného textu, např. u pixyho: <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.wellstyled.com/tools/' target='_blank'>http://www.wellstyled.com/tools/</a>

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 6.10.2004 13:15:36

Tenhle text obsahuje háčky a čárky, takže lépe odpovídá češtině -- je to důležité třeba kvůli výškám řádků nebo optické hustotě textu. Ale už jsem našel text, který pěkně zní a vypadá a zároveň také odpovídá češtině, takže v dalších článcích už se můžete těšit :-)

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 6.10.2004 10:48:43

Pokud je problem (neproblem) pouze v tom, ze se pri vypnutych stylech zobrazi zvyrazneny text 2x, tak pro to neresit stylem primo vlozenym do tagu <P>
napr. <p style="font-size: 120%; font-weight: bold; font-family: serif'.... tim by se to spravne zobrazilo i pri vypnutych stylech.
Dotaz: proc by si nekdo vypinal styly? A pokud ano, nemeli bychom se jim prizpusobovat.......

Avatar

Autor komentáře: strakos

Datum vložení: 6.10.2004 11:43:06

Naprosto souhlasim. To je jako kdyby v TV premysleli, co kdyz nekdo nema barevnou televizi nebo ze si stahuje barvy. A resit neco tak primitivniho pres JS, to uz bysme mohli cely web napsat jenom v JS. A porad neco kontrolovat, prepinat, zapinat....

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 6.10.2004 13:19:44

Web není TV. Nevím, kolikrát tohle bylo řečeno, a nechtěl bych vědět, kolikrát to ještě bude muset být řečeno. Na webu nemůžete počítat napevno s žádným zobrazovacím zařízením ani žádnými dispozicemi uživatele, naopak *musíte* přemýšlet ve smyslu "co když někdo nemá barevnou televizi". Od toho tu máme jistá pravidla přístupnosti.

Avatar

Autor komentáře: Latzy

Datum vložení: 6.10.2004 13:43:25

Zdravicek!
No ale predsa, co si myslite, kolko ludi prezera napr. interval.cz bez zapnuteho javascriptu alebo lynxom ?

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 6.10.2004 13:54:02

O to prece vubec nejde, kolik lidi...

Avatar

Autor komentáře: koksak

Datum vložení: 3.5.2005 11:47:02

Akoze nejde o to, kolko ludi? Prave o to ide, podla vseobecnych statistik treba dynamicky premyslat nad tym, komu je vhodne web prisposobovat, lebo ak si interval pozrie napr. 56% citatelov v Exploreri, 40% vo FireFoxe 3% v Opere a 1% v inom prehliadaci, nebudeme predsa web optimalizovat pre to 1% na ukor vacsiny.

Avatar

Autor komentáře: llook

Datum vložení: 7.10.2004 16:10:30

Neznám statistiky intervalu, ale předpokládám, že nezanedbatelná část čtenářů přistupuje přes PDA, která buďto styly neumí, nebo je mrší a tak si je uživatelé vypínají, nebo si jejich uživatelé vypínají styly kvůli webům s fixní šířkou v pixelech.
Dost lidí, platících za čas strávený na Internetu, si článek uloží pro pozdější přečtení, a třeba bez stylů a obrázků (proč by si také ukládaly obrázky a styly u článku bez obrázků).
A řekl bych, že na Intervalu bude mnohem více lidí bez Javascriptu, než na nějakých lama-stránkách.

Avatar

Autor komentáře: soundake

Datum vložení: 6.10.2004 16:23:38

Ale v TV opravdu počítají s tím, že někdo má ČB televizi! Stačí se podívat na to, jak je složen vysílaný signál. Navíc TV a web jsou od sebe asi tak daleko jako jabka a Korejský Dingo Dog ;)

Avatar

Autor komentáře: kokridlo

Datum vložení: 6.10.2004 12:57:23

K dotazu: Styly si asi nikdo moc vypinat nebude, spis to asi bylo mysleno pro ciste textove prohlizece nebo pro hlasove ctecky....

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 6.10.2004 13:22:04

Jedná se o jiná zařízení, např. hlasové čtečky nebo mobily -- jde o to, že ne každý prohlížeč podporuje styly a už zdaleka ne každý používá vizuální výstup. Takže řešení s použitím atributu style nic neřeší, navíc hodně komplikuje vývoj takového webu.

Avatar

Autor komentáře: Pavel SPS

Datum vložení: 6.10.2004 15:17:12

Ja na svem PDA styly vypnute mam...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.10.2004 15:47:09

Píšete tady nesmysly. Přímý zápis stylu do atributu elementu ničemu nepomůže, pokud si někdo styly vypne, například na PDA nebo v mobilu, pak se "vypnou" externí i interní styly ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Dvořák

Datum vložení: 9.10.2004 14:44:48

Strašně moc lidí si myslí, že "vypnout styly" je právě to odříznutí externích stylopisů pomocí utilitky v prohlížeči, nebo Yuhůova bookmarkletu. To je ta zkušenější část internetové populace.
Jenže zkus vysvětlit (beru zeširoka), že: Internet != Stránky != Modrý éčko těm ostatním.

OT: Mimochodem, nechtěl bys napsat spot o tom, jak vypadá čtečka s výstupem do Brailova písma? Nedokážu si to představit...

Avatar

Autor komentáře: Leos Ondra

Datum vložení: 9.10.2004 20:00:09

"Mimochodem, nechtěl bys napsat spot o tom, jak vypadá čtečka s výstupem do Brailova písma? Nedokážu si to představit..."

To ja bych uvital spis clanek o tom, jak stranky ctou ctecky pro slabozrake a nevidome a hlavne moznost si takovy program stahnout, nainstalovat a testovat na nem stranky. Porad se o tom pise, ale nikdo to nikde moc nepredvedl. Samozrejme, ze to muzu do urcite miry simulovat pouzitim Lynxu, ale to je porad jenom textova podoba... Leo

Avatar

Autor komentáře: Miloš

Datum vložení: 10.3.2006 2:22:49

Čtečky pro slabozraké fungují jako čtečky toho, co je na monitoru (i vypnutém), říká se tomu také screanreader. Jsou k dispozici i jako demoverze: http://www.spektravox.cz/Prgdol_w.htm#HAL Zkušenost s HALem - hlas vyslovuje češtinu dost otřesně (např. procento jako plócentó); nevidomí (a slabozrací) mají ale nainstalované lepší hlasy; ty ovšem nejsou volně ke stažení.

Avatar

Autor komentáře: Miloš

Datum vložení: 11.3.2006 23:42:22

"Čtečka s výstupem do braillova písma" – tzv. braillský řádek; zařízení o cca velikosti klávesnice s řadou "vyskakovacích čudlíků". Více viz http://www.galop.cz/katalog_detail.php?produkt=46 nebo http://www.bariery.cz/projekty/vyrovnavani.asp (stačí pogůglovat:-)

Avatar

Autor komentáře: Miloš

Datum vložení: 10.3.2006 2:24:28

Nápad je to hezký. Škoda, že mi neběhá v Opeře (ať už se identifikuje jako Opera, IE nebo Mozilla).

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz