Starší komentáře ke článku: Typografie a sazba na webu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Pes Fik

Datum vložení: 16.2.2006 10:53:59

Slovni spojeni "otevreny format" se bezne pouziva ve vyznamu, ktery je popsan napr. na http://en.wikipedia.org/wiki/Open_format . Autor pouziva definici uplne jinou, a proto by na tuto skutecnost mel ctenare durazne upozornit. Nejlepe hned na zacatku clanku.

Avatar

Autor komentáře: Robert

Datum vložení: 21.2.2006 9:43:00

Dekuji za upozorneni. Wikipedia vyznam bohuzel popisuje spise jen ve vztahu k open source SW. Nicmene pro publikacni prumysl je beznejsi vyznam, ktery vysvetluje otevrenost ve vztahu k dalsimu zpracovani dokumentu, viz. http://www.openformats.org/en1

Avatar

Autor komentáře: myf

Datum vložení: 22.2.2006 19:54:56

Je to opravdu tak že autorovi k postačilo k získání podkladů pro tento článek (když to přeženu) alt+klinknout na slovo "typohraphy"? Doufám že uvedaná stránka je míněna pouze jako rozcestník na wikipedii. Nebylo by, myslím, od věci vzpomenut u takového článku i české stránky věnující se tomuto tématu, například: - http://typomil.com/ Martina Peciny (zajímalo by mě co by řekl na větu "Nejsou žádnou ostudou často používaná písma (…) Arial nebo Helvetica." :) ) - http://typografie.dero.name/ Jaroslava Polakoviče a stránky odkazované od nich. Oba tyto weby se už určitě na intervalu objevili, ale zvlážtě pod tímto článkem (který mě osobně připadá poněkud tématicky roztříšěný) by takové refence mohly možná ukonejšit poněkud zmateného čtenáře, který by se k tomuto potom mohl vrátit a pochopit jej o to snadněji. (?)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 23.2.2006 5:54:35

Sotva to může být tak, že autorovi "postačilo k získání podkladů pro tento článek alt+klinknout na slovo typohraphy". Naopak, náhodou vím, že tento článek vznikal během časového období delšího jednoho roku (a možná i proto na první pohled nepůsobí tak uhlazeným dojmem). Zcela jistě je postaven na autorově dlouhodobé zkušenosti, sahající daleko za hranice webdesignu. Nicméně nevidím důvod, proč by autor měl odkazovat jakýkoli web. Jednak vámi zmiňované weby vůbec jako zdroje použít nemusel, druhak se třeba právě jejich náhled na typografii může podstatně lišit od myšlenky a záměru autora. Nevnucujte mu tedy do pera vlastní pohled na věc - můžete přeci svůj názor vyjádřit sám za sebe (a nemusíte se přitom schovávat za anonymní zkratkou ;-)

Avatar

Autor komentáře: Robert

Datum vložení: 24.2.2006 12:28:30

> Je to opravdu tak že autorovi k postačilo k > získání podkladů pro tento článek (když to > přeženu) alt+klinknout na slovo "typohraphy"? Uprimne receno je cely clanek "muj". Tematu typografie se venuji velmi dlouho a tento clanek je reakci na nepochopeni mnoha lidi, kteri sazbu (jako takovou) chapou jako typografii. To byl hlavni ucel clanku. K tomu, ze je v clanku neco navic, ukazky pro pochopeni prace sazece a prace typografa, ktere jsou prehledne rozdeleny do "kapitol", byste snad mohl uvitat. Pokud chcete neco vecneho k clanku, prosim. Tezko Vam odpovim, co by na muj clanek rekl pan Pecina. Nechcete se ho zeptat sam? Systemova pisma Arial, Helvetica apod jsou z hlediska dalsiho zpracovani dokumentu v otevrenem formatu OK. Asi jste nepochopil, proc je zminka o techto pismech v kapitole "Publikovani v otevrenem formatu". Skoda, kritizovat umi kazdy. Pochvalit je uz slozitejsi. Asi to opravdu nepochopite, ale to "diky" mne obcas pomaha do dalsiho psani, zvlast kdyz jde o silne tema, ktere takto zamerene jeste nebylo nikde publikovano. Jestli najdete podobny clanek a takove priklady jake jsou na konci (mj. vychazi z me vlastni praxe), tak bych o to diky tak neprosil. :( Robert J.

Avatar

Autor komentáře: mirek

Datum vložení: 12.4.2006 14:45:48

pokud mluvime o otevrenem formatu a pokud jsou arial/helvetica, times/times new roman ok, mam to chapat tak, ze comic sans, courier, impact (a wingdings) ok nejsou? otazka zni podle me jinak a myslim, ze o tom uz nejake clanky uverejneny byly. neni to tak, ze jsou ok, ale spis, ze neni jina alternativa.. hodne zalezi na stupni, treba verdana nebo times podle meho nazoru vypadaji nejlepe v malych stupnich, zatimco georgia ve vetsich. a kdyz to nechcete nastavit napevno, tak se problemum taky nevyhnete.. clanek je to velmi dobry, o tom neni sporu a diky za nej! btw to vkladani spanu misto zuzene mezery je docela umorne, kdyz mam zpracovat delsi text. trochu mi to pripomina vkladani nedelitelne mezery  , taky se s tim nikdo moc nepare :(

Avatar

Autor komentáře: Robert J.

Datum vložení: 18.4.2006 17:09:52

[i]…comic sans, courier, impact (a wingdings) ok nejsou? otazka zni podle me jinak a myslim, ze o tom uz nejake clanky uverejneny byly. neni to tak, ze jsou ok, ale spis, ze neni jina alternativa.. hodne zalezi na stupni…[/i] Hmm, tak to popisujete rodiny písem, které pouze použije prohlížeč pro zobrazení. Bavíme-li se o otevřeném formátu, tak Windings v otevřeném formátu nemá co dělat. Samozřejmě pokud se jedná o jednorázové předání k dalšímu zpracování sazby, pak je to na domluvě, že znaky v dokumentu musí být interpretovány například v TruType Windings (můžete ještě doplnit, že jde o verzi 2.55 z 10. 8. 1998. :) Dal jsem tam sice smajlík, ale u některých fontů jako je třeba Times existuje spousta verzí, z nichž některé (např. postscriptová T1) mají špatné Unicode indexy. Světe div se, pak Vám ostatní věci jako formátování se zdají jako malichernost. V článku uvedená písma jsou zmíněna právě pro přenositelnost významu znaku. Samozřejmě můžete použít i jiná písma, ale raději ne fonty jako TruType Symbol (verze 1.60 z 16. 10. 1998). Ty o Unicode nic neví a za pár let nebude nikdo znát ani tuhle verzi písma. Uvedené fonty TimesNewRoman(Win) a Arial Unicode (Win) mají pouze tu výhodu, že můžete v jednom písmu interpretovat více znakových sad. [i]btw to vkladani spanu misto zuzene mezery je docela umorne, kdyz mam zpracovat delsi text.[/i] Byla to jen odpověď na dotaz Václava Maněny, tak to neznamená, že by se to muselo používat. Bohužel mne nenapadl jednodušší zápis v html. V mém případě se někdy spíše kroutím hlavou nad tím, když mi autoři donesou text hotový k publikováni třeba ve Wordu a očekávají, že já to uvidím stejně přelomené na stránkách, nejlépe ve stejných fontech a tohleto chtějí převést do html. To už přece musí být brnkačka. :) Takže zúžené mezery opravdu neřeším.

Avatar

Autor komentáře: Václav Maněna

Datum vložení: 10.3.2006 11:18:14

Díky za moc pěkný článek, hodí se nejen mně ale i mým studentům. Největší radost mi udělaly příklady Ostrava-Zábřeh-Brno-Praha-Florenc a 1. 1.–4. 2. 2005. Tomu se většina autorů (i profesionálních) vyhýbá, o normách ani nemluvím. Moc bych si přál, aby takových vycházelo víc. Mimochodem, jak byste napsal 1. 1.–4. 2. 2005 Vy (pokud se Vám bude chtít odpovědět)?

Avatar

Autor komentáře: Robert

Datum vložení: 13.3.2006 11:46:05

Dekuji za pochvalu. Snad nebyla vynucena mym postesknutim nad predchozim prispevkem.:) Nektera systemova pisma neobsahuji zadne kerningove pary, napriklad Arial Unicode pod Windows. A kdyz uz je v systemu zastoupeno pismo s definovanym kerningem, tak pro nejbeznejsi dvojice znaku. Asi se mnou souhlasite, ze text [i]1. 1.–4. 1. 2006[/i], ktery je pouzit nekde uprosted vety, tak bude mit najednou opticky jinou sirku mezery a bude spatne citelny. Odstavec s touto vetou bude deravy a vzniknou reky. Ponekud snesitelnejsi zobrazeni by nastalo pri pouziti zuzene 1/8 mezery, tj. &thinsp;. Ta je ale CHYBNE interpretovana v MSIE6. Podle mne je nejlepsim zpusobem pouziti bezne mezery (tj. &#32;) a pro zobrazeni pouzit styl. A to i z duvodu pro zpetne zpracovavani textu nebo vyhledavani, kdy nelze ocekavat nic jineho nez zapis s beznou mezerou. Nenapadlo mne ale nic lepsiho nez toto: span {font-size: small} a do tela html 1.<span> </span>1.–4.<span> </span>1.<span> </span>2006 U jeste mene bezneho spojeni znaku [i]pomlcky[/i] a [i]ctyrky[/i] nemuzeme ocekavat kerning u zadneho systemového pisma. Oddeleni znaku od sebe je v mensich velikostech neznatelne. Pri srovnani citelnosti obou znaku vysazenych v Arialu a v Times New Romanu, bude na tom hure sazba v Arialu. pozn. [i]srovnani ale je a bude vzdy subjektivni vzhledem mnoha faktorum pri zobrazeni[/i]. Spatny kerning u pomlcky a ctyrky lze v zavislosti na pouzitem fontu upravit pomoci stylu: span {letter-spacing: .1em} 1. 1.<span>–4</span>. 1. 2006 Vyhledem k tomu, ze ucite na skole, rad bych si na Vas vzal mail nebo nejaky kontakt. Jestli Vam to nevadi, tak mi napiste na: janakrobert@seznam.cz Robert Janak PS: K tomu prikladu [i]Ostrava-Zábřeh-Brno-Praha-Florenc[/i] musim vysvetlit tem, kteri nepochopili, ze krome Zabrehu na Morave je Zabreh take mestska cast Ostravy. V pvnim pripadu by mela byt pouzita pomlcka bez mezer a v druhem pripadu (mestska cast Ostrava-Zabreh) spojovnik bez mezer, totez u spojeni Praha-Florenc, ktera je mestskou casti Prahy.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz