Starší komentáře ke článku: Serverové ovládací prvky v ASP.NET 1.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 29.4.2003 15:25:55

Priznam se, ze tomu moc nerozumim, ale ve clanku je imho nekolik chyb, hlavne sematickych.

- urcite neexistuje jmenný prostor Systém.Web.UI, ale to je jenom preklep.

- zcela nahodne ve clanku pouzivate anglicky nazev nebo cesky nazev uzivatelskeho prvku, typicky, nekde ve clanku je "custom control", jinde zase "serverove ovladaci prvky", jinde zase "uživatelské serverové ovládací prvky". Je to totez nebo neni? IMHO neni. Je problem pouzivat jeden pojem, treba ten v cestine?

- proc neprekladate "user controls" a pouzivate jenom anglicky nazev, kdyz serverove ovladaci prvky mate v cestine (byt chaoticky, protoze jsou uvedeny i anglictine)?

- urcite neexistuje "Direktiva Registr", ale "Direktiva Register"

- a jeste poznamka, ciste sematicka, nadpis "Proč psát serverové ovládací prvky" mi prijde chybny, slovem "psát" asi rozumite "vytvářet". Nicmene, serverove ovladaci prvky IMHO nemuzete vytvaret (ve smyslu jeho vytvoreni od zacatku, ty jsou totiz v ASP.NET vestaveny), ty muzete pouze pouzivat. Muzete vytvaret "vlastni serverove ovladaci prvky", takze by se lepe hodil nadpis "Proc pouzivat serverove prvky" resp. "Proc vytvaret/psat vlastni serverove ovladaci prvky." Oba nadpisy ovsem znamenaji uplne neco jineho, prvni nadpis je o "pouzivani serverovych ovladacich prvku", druhy o "vytvareni vlastni serverovych prvku", dle kontextu clanku je asi spravny druhy nadpis.


Snad jsem se do toho sam nezamoval, ale clanek mi v tomto ohledu opravdu prijde zmateny, jakoby ani sam autor nevedel, co se jak preklada.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 29.4.2003 15:32:49

Podival jsem se do nekolika knih od Microsoft Press a jsou tam pouzity tyto pojmy:

- User Controls - uzivatelske ovladaci prvky.
- Server Controls - serverove ovladaci prvky
- Custom Controls - vlastni ovladaci prvky.

Avatar

Autor komentáře: René Stein

Datum vložení: 29.4.2003 15:49:44

1) Se jmenným prostorem máte pravdu, text jsem psal ve Wordu a ten bohužel provedl automaticky změnu na Systém. To samé se týká direktivy Registr, doufám, že to redaktoři Intervalu opraví, příště si dám na Word větší pozor. Děkuji za upozornění. :(

2) User Controls jsem nepřekládal, protože mě žádný adekvátní překlad nenapadl (Uživatelske (ovládací) prvky se mi nelíbí) . User Controls jsem tedy použil jako terminus technicus. Serverové ovládací prvky jsou vestavěné prvky i uživatelem vytvořené - v MSDN se termíny Server controls a Custom controls většinou považují za synonyma. Je tomu tak i de facto, protože rozdíl mezi vestavěnými a vytvářenými prvky je opravdu jen v tom, že jedny jsou vestavěné a druhé ne :) - nic Vám nebrání napsat si vlastni repeater, datagrid. Termín Custom controls jsem myslím použil pouze jednou a to pro čtenáře, který se ihned orientuje spíše v opozitech Custom controls/User controls. Termín uživatelské serverové ovládací prvky jsem právě použil pro zdůraznění rozdílu mezi vestavěnými serverovými ovládacími prvky a nově vytvářenými. V příštích dílech se budu striktně držet termínu serverové ovládací prvky.
Problém s překlady do češtiny je asi věčný...
ReS

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 29.4.2003 16:04:37

Dobry den,

terminy Server Controls a Custom Controls urcite nejsou jedno a totez, jinak by nebylo potreba dalsich slov, kdyby by vyznam naprosto shodny :)

Ja to vidim takto:
- Server Controls - serverove ovladaci prvky (vestavene)
- Custom Controls - vlastni serverove ovladaci prvky.

Pojem "uzivatelske serverove ovladaci prvky" bych tedy nepouzival a nahrazoval je "vlastnimi serverovymi ovladacymi prvky".

Ve clanku byste ovsem mel pouzivat but vsechny vyrazy v cestite anebo v anglictine a to je jednotne. Takze, klidne pouzivejte "uzivatelske ovladaci prvky", mam pocit, ze je tak prekladaji i cprelozene publikace o ASP.NET.

Avatar

Autor komentáře: René Stein

Datum vložení: 29.4.2003 16:19:21

Vase pripominky beru na vedomi :) Usus je pri psani clanku ruzny - nekdo preferuje ceske terminy, nekdo snese i anglicke. Prelozene publikace bych jako etalon kvality nebral - i ty lepsi pouzivaji terminy jako distribucni jednotka (assembly), kterymi IMHO spise matou.
Pokud mame byt precizni, tak presne vyjadreni je, ze Custom controls patri do mnoziny Server controls, ale nejsou standardne dodavany s .NET Frameworkem. :) S Vami bych si rad nekdy u piva a ne v diskuznim foru :) popovidal o kvalite ceskych prekladu, pripadne s Vami konzultoval vytvareni terminologie. Podobnymi problemy trpi i napr. OOP - v poslednim sborniku konference Objekty se objevily navrhy prekladu terminu od ruznych odborniku. Bohuzel, co clovek, to nazor. :( Ja take nemam rad anglicismy v ceskem prekladu, ale IMHO je to nekdy mnohem ucelnejsi, nez si hrat na puristu a obrozence, ktery vytvari moderni pojmy a la "klapkobrnkostroje" :)
ReS

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 29.4.2003 16:29:44

Jak rikam, v ASP.NET nedelam, takze nevim, jestli bych byl tim pravym clovekem, se kterymi by se mely konzultovat terminy.

Osobne se ale priklanim k pouzivani nazvu v jednom jazyce, cloveka to pak zmate, kdyz vidi nekde nadpis User controls vs Custom controls a pod tim je napsano, "jaky je rozdil mezi user controls a vlastnimi ovladacami prvky" atd. Me to zmatlo, takze po precteni clanku jsem v tom mel chaos :((

Avatar

Autor komentáře: Tomas K.

Datum vložení: 2.5.2003 14:21:59

Článek je docela dobrý, ale bohužel, opakuje jednu chybu (stylovou), s níž se setkávám dosti často: mlčky totiž předpokládá, že má každý k dispozici VS.NET a proto opět vynechává tu nejpodstatnější pasáž a tou je další zpracování již napsaného ovládacího prvku a jeho zařazení do struktury webu (vytvoření assembly a umístění). VS.NET to přece dělá samo. Ale VS.NET není nástroj za pár tisíc a zdaleka ne každý jím disponuje. Takže by bylo asi monohem lepší článek doplnit o tyto chybějící informace a na závěr dát dovětek: disponujete-li VS.NET, pak Vám to ušetří práci popsanou v bodech 3, 4,... Takhle má článek asi takovou hodnotu, jako byste někoho učil HTML pomocí FrontPage. Sice stránku udělá, ale moc nepochopí.

Avatar

Autor komentáře: René Stein

Datum vložení: 2.5.2003 14:43:49

Dobry den,
v clanku jsem zminil a dal odkaz na .NET Framework SDK, ktere je zdarma. Je mi jasne, ze pro zacatecnika v ASP:NET je vytvareni assembly pomerne slozita zalezitost, ale ten urcite nebude zacinat uceni vytvarenim serverovych ovladacich prvku.
Standard VS.NET 2002 se da (dal) koupit nedavno za necele 2000, proto si myslim, ze pro vazne mineny vyvoj je VS.NET opravdu nutnosti, ktera je momentalne financne dostupna. VS.NET volim take proto, ze u radkovych kompilatoru prilis nema smysl popisovat metaatributy pouzivane RAD designery.
Srovnani VS.NET s FrontPagem neni moc presne, je pravda, ze VS.NET Vam (alespon zpocatku) dost veci usnadni, ale o strukture , nasazeni a udrzovani aplikaci musite v seriozne minenem vyvoji mit stejne velmi hluboke znalosti.
Pokud se ale v teto diskuzi ozve vice lidi, ze pouzivaji .NET Framework SDK, budu se snazit k prikladum ke stazeni dodavat dokumentaci, ktera by popisovala pouziti radkovych kompilatoru.
ReS

Avatar

Autor komentáře: Tomas K.

Datum vložení: 2.5.2003 15:08:34

Možná si úplně nerozumíme. Mně by stačilo například, kdybyste pouze vedl, že kód vytvořeného prvku je třeba zkompilovat do .dll pod názvem, na který se potom odkazujete v sekci Register a tuto assembly (dll) umístit tam a tam do struktury webu. Jak se kompiluje, to už není předmětem Vašeho článku a stačil by odkaz někam jinam, kde je to popsané. Sám říkáte, že je nutné mít o struktuře znalosti a nelze se tedy spoléhat, že to VS.NET umístí správně. Já mám osobně rád, když vím, kam to umístí a pak to klidně nechám na něm. Mimochodem, máte-li typ na VS.NET 2002 za 2000, rád bych Vás požádal o jeho sdělení, nejlépe na e-mail.

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 2.5.2003 15:20:20

Jen trochu upřesním nejedna se o VS.NET ale pouze o balik podporující jeden jazyk.... Takze je k dispozici napriklad VC#.NET ci VB.NET - jejich cena se u distributora pohybuje od cca 1700 do necelych 4000 podle typu licence (upgrade apod.) Ovsemze zde není spousta veci jako ve VS.NET, ale to hlavní vytvořit rychle aplikace a tu bez problemu publikovat na web to splnuje

Avatar

Autor komentáře: René Stein

Datum vložení: 2.5.2003 15:27:09

Diky za upesneni :) Blizsi info jsem posilal kolegovi postou. Myslim ale ze na Vltave byla (je) koncova cena 1990 Kc a nejedna se o zadny upgrade.
ReS

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 2.5.2003 17:22:44

Na Vltavě se jednalo o casove omezenou akci dotovanou MS. Akce jiz byla ukoncena.... Takze jedině koupit za plnou cenu a ta je jak jsem rekl do 4000 za jeden jazyk....

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz