Starší komentáře ke článku: Rozluštěné křižovatky DHTML
Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz
Datum vložení: 30.9.2002 0:28:22
Naco je dobre pouzivat neaky sniffer, vo vascine pripadov staci testovat funkcionalitu:
if(document.getElementById) {
//IE5+, Mozilla
} else if (document.all) {
// IE4
} else {
// neaka haluz co sa neda povazovat za browser :)
}
alebo:
isOk = Boolean(document.createElement && document.getElementById && ...)
if(isOk) {
// bla
}
Datum vložení: 30.9.2002 0:32:13
Timto zpusobem je resen prave sniffer2.js , staci se mrknout :)))
Datum vložení: 30.9.2002 10:23:56
Tak to teda urcite nie....
ua = navigator.appName.toLowerCase();
if(ua.indexOf('explorer')>-1 && document.getElementById && document.childNodes) {IE=true;}
if(ua.indexOf('netscape')>-1 && document.getElementById && document.childNodes) {NS=true;}
Hore uvedene dva riadky (a zvysok skriptu) mi skor nazmacuju ze ak to neude IE/NN ale browser bude mat podporu DOM tak...
Datum vložení: 30.9.2002 7:50:45
Netscape 4 samozrejme nepodporuje DOM tak jak si ho autor clanku predstavuje nicmene je fer rici, ze podporuje DOM level 0 coz umoznuje standradni praci s formulary a odkazy, ktere zpristupnuje pres pole forms a links. Dale nevim proc se nezabivat Operou je sice pravda, ze jeji podpora DOM level 1 je prachbidna (skoro zadna), ale uplne bych ji nezavrhoval. Ostatne podpora IE 5.0 a 5.5 je nekdy diskutabilni, ono neco jineho je deklarovat podporu DOMu a neco jineho je naplnit ji. Takze jedinym prohlizecem, ktery se jakstakz drzi s podporou dom level 1 a 2 je Mozilla.
Datum vložení: 30.9.2002 9:25:08
Taky nechápu autora, proč se nezabývat Operou (zatím ji pro slabou podporu CSS2 používá málo lidí, ale zato je vzhledem k hlemýždímu JavaScriptu Mozilly nebo Netscape6+ neskutečně rychlá). Osobně už jsem napsal desítky složitých JavaScriptů s hejblaty, menu, lítajícími obrázky atd., a ve všech nebyl s Operou problém (odlišností třeba od Mozilly v TĚCHTO případech je minimum). Samozřejmě plno objektů vůbec neumí, ale hlavně těch, které se zatím stejně moc nevyužívají (leda tak v XHTML 1.x Strict, kde je hodně dobrá podpora CSS1 i 2 nutná, ve složitých layoutech stránek apod.), ale základy umí stejně dobře jako třeba Mozilla.
A jestli ve sniffer.js odlišujete Mozillu, Netscape6+ a MSIE5+ od MSIE4+, není problém tam dát ještě třetí rozlišení pro Operu, ne? Tím to už moc nenabyde. O té 20 kilové hrůze jménem sniffer2.js se nebavím :-) Tak podrobné rozlišení jsem nepotřeboval nikdy a ani nevím, k čemu je to dobrý :-)
Datum vložení: 30.9.2002 9:36:21
Aha, takže v tom sniffer.js není opravdu ani odlišení MSIE4, hmmm. Tak nic. Takže já osobně budu sledovat jen teorii o DHTML, protože praktické příklady bez podpory MSIE4 a Opery jsou pro mě k ničemu (když už se mám z něčeho učit, je to např. z <a href='http://www.dynamicdrive.com' target='_blank'>http://www.dynamicdrive.com</a>, tam není v mnoha příkladných JavaScriptech problém ani s NN4, natož s MSIE4 nebo s Operou).
Datum vložení: 30.9.2002 10:24:25
Verte ze pokud by OPERA podporovala alespon zakladni Node LEVEL1 CORE, nevahal bych a ladil i pro OPERu, ale zavazne jsou pro mne standardy, ktery zde je jiz od roku 98, coz bohuzel vyjari zatim neberou v potaz.
Datum vložení: 30.9.2002 10:20:22
Opravdu nevim proc vam pripada JS na Mozille hlemyzdi. Spise si myslim ze v poslednich verzich je mozilla rychlejsi, coz je jeste znatelnejsi v verzich phoenix a k-meleon. Jednou jsem cetl zajimave prirovnani ze prohlizec je jako graficka karta. Pokud mate starou tridentku, taky vam nova 3D hra nepojede, byt ve 2D exceluje. Rozdil je pouze v tom ze prohlizece jsou dostupne volne a zdarma.
Sniffer.js rozlisuje pouze platformu IE(IE5+) a Mozillu/NS (Mozilla091+, NS6+), ostatni neni potreba.
Datum vložení: 30.9.2002 10:42:04
Ano, ve verzi 1.0 či 1.1 je Mozillý JavaScript opravdu o dost rychlejší než ve verzích 0.9.x, ale rozhodně se to nedá srovnávat např. s JavaScriptem v Mozille verze 0.7 (tam je stále daleko rychlejší) a nebo s Operou (neřku-li s MSIE, tam je bleskový). Nevím, proč bych proboha musel mít na obyčejný prohlížeč kdovíjakou grafickou kartu (a co má 3D karta společnýho s prohlížečem)? :-o Já mám právě docela obyčejnou grafickou kartu, v MSIE a Opeře mi JavaScript jde bleskově, v Mozille 0.7 jakž takž taky (stejně tak u Netscape6.x a 7.0), v Mozille 0.9.x je tak hlemýždí, že je to až hrůza, v Mozille 1.x je to už lepší, ale stále bída s nouzí.
... "Ostatní není potřeba". Jedině souhlasím v tom, že na příklady třeba ne, ale ve skutečnosti to je nepoužitelný (kdybych zákazníkovi řekl, že mu moje skripty nebudou fungovat u MSIE4 nebo Opery, vyrazil by mě - a tak je dělám jak pro ně tak i pro NN4 a nemám problém - časová ztráta minimální, když se to člověk naučí).
P.S. Kdybyste všechno dělal přesně podle standardů W3C a neohlížel se nalevo ani napravo, garantuju Vám, že ani jedinou složitější stránku nezobrazíte ani v jediným dnešním prohlížeči správně. Vždycky je třeba experimentovat a občas různý věci "obcházet". A když ty věci člověk zná a sleduje je (což by profesionál měl), časová ztráta takovýho obcházení je zanedbatelná, protože už to člověk pak dělá automaticky - vím o čem mluvím.
Datum vložení: 30.9.2002 10:45:04
P.S. Co se týče Phoenixu, tam je JavaScript rychlejší než u Mozilly verze 0.7, ano. Ale stále se to nedá absolutně srovnávat s Operou a MSIE.
Datum vložení: 30.9.2002 10:50:37
Jenze jsou skripty a skripty. Kdyz zakaznik chce, budiz, ale musi vedet ze proste nemate takovy prostor jako u IE ci mozilly (Ostatne proto taky uvadim sniffer2.js). Co se tyce standardu mate naprostou pravdu, a taky to je v textu uvedeno.
Datum vložení: 30.9.2002 11:03:00
Asi nemám takový prostor jako u plné podpory CSS2 a navazujících objektů na ně, ale přesto jsem vždycky zatím všechno vyřešil včetně funkčnosti pod NN4 (dynamické pozicování objektů na stránce, dynamická menu, pohyby myši, změna obrázků...) :-) Asi jsem dobrej ;-)
Datum vložení: 30.9.2002 12:50:34
No a zkousel jste se nekdy zamyslet nad prostou otazkou jestli jsou vase stranky pouzitelne bez skriptovani na strane klienta tj. pokud ho ma nekdo vypnuty, poskytuji porad stejnou uzitnou hodnotu nebo se stavaji nepouzitelne? Prece skriptovani na strane klienta je o pridane hodnote pokud se bavime o internetu. V souvislosti s intranetem je to vec samozrejme jina.
Datum vložení: 30.9.2002 13:57:34
No samozřejmě že ano, u všeho potřebného používám element NOSCRIPT (a ladím je nejen pro všechny bežné prohlížeče včetně NN4, ale dokonce i pro Lynx) :-) A jinak používám i další doporučení pro použitelnost a bezbariérovost.
Jinak by asi některé mnou tvořené weby neobdržely značku "Blind Friendly Web" s hodnotou 100% přístupnosti, že? <a href='http://www.blindfriendly.cz/' target='_blank'>http://www.blindfriendly.cz/</a>
To je hlavně pro pana Marka Prokopa, který mě neustále v předešlých diskuzích napomínal kvůli standardům - přitom jsem vždy jasně tvrdil, že ve validátoru HTML4 mi stránky bez problémů projdou na 100% a teď k tomu tvrzení, že plně využívám standardy, použitelnost a bezbariérovost ve vší jejich košatosti (kromě XHTML, to nepotřebuju) přibyl i tenhle argument...
Datum vložení: 2.10.2002 18:09:14
Byl bych hrozně nerad, kdybyste, Webmastře, dostal dojem, že se speciálně do vás rád navážím. Není tomu tak, neboť vašeho úsilí o tvorbu přístupných stránek si vážím. Následující poznámka je míněna zcela obecně a má velmi úzkou souvislost s tématem článku.
Certifikát českého projektu "Blind Friendly Web" (<a href='http://www.blindfriendly.cz/)' target='_blank'>http://www.blindfriendly.cz/)</a> zaručuje přístupnost *pouze* uživatelům s *některými* druhy zrakového postižení, a to navic převážně jen v českých podmínkách. Skutečně všeobecnou přístupnost garantuje pouze soulad s WCAG nebo Section 508.
Proč o tom píšu v souvislosti s DHTML? DHTML (pokud existuje statická textová alternativa) totiž zrakově postiženým vadit nemusí. Hůř na tom mohou být např. uživatelé s motorickým (pohybovým) postižením. Jsou lidé, kteří ovládají klávesnici z invalidního vozíku s tužkou v ústech a jsou lidé, kteří vypadají zcela normálně, ale z důvodů částečného ochrnutí (nebo třeba dočasných následků úrazu) nejsou schopni dostatečně přesně ovládat myš. Takoví uživatelé se pak přes většinu DHTML menu a podobných srandiček nikam nedostanou, i kdyby měli prohlížeč s podporou DOM level 15.
Datum vložení: 3.10.2002 17:43:12
Já jsem nenapsal, že se do mne navážíte, já jsem napsal, že mě napomínáte :-) Ale to já jsem rád :-) Asi za to, že mám na něco (možná dost) věcí jiný názor než Vy (a že sem tam - ale opravdu jen výjimečně, když nevidím jinou možnost - kterou navíc, když se mi ji podaří vyřešit v budoucnu, opravím), ale standardy dodržuju také - viz validace HTML4, podrobné sledování Vašeho (Intervalu) pro mě VELMI užitečného seriálu o bezbariérovosti, komplexní funkčnost stránek ve všech prohlížečích včetně textových je pro mě modlou, stejně tak i menší rozlišení obrazovky, vypnutý JavaScript atd.
Tím "Blind friendly web" jsem nechtěl říct nic jinýho, než že opravdu tu snad neplácám nesmysly, když tvrdím všechno to výše :-) Jinak samozřejmě i nadále sleduju ohlasy návštěvníků stránek, stížnosti (ty jsou samozřejmě také - a to je dobře) a i námitky ze strany klientů. A samozřejmě se co nejvíce snažím testovat před vypuštěním stránek i poté vše podrobně sám (a samozřejmě nesleduju jen např. Interval či Sovu v síti, ale i zahraniční servery, které mi mají co říct).
K DHTML znovu opakuji (já vím že jste to myslel obecně, ale...:-), že pokud se na mnou tvořené stránky podíváte i čistě textovým prohlížečem (tudíž bez JavaScriptu - nebo třeba s NN4 s vypnutým JavaScriptem, jak je libo), stránky budou na 99% plně funkční - to 1% si nechávám pro strýčka Příhodu :-) Mohu si to dovolit tvrdit, protože v těchto textových prohlížečích stránky nakonec samozřejmě taktéž odladím (včetně ovládání pouze klávesnicí). A tudíž, pokud někde použiju DHTML menu, je tam použito i čisté menu HTML (povětšinou i bez jakéhokoliv CSS formátování).
Datum vložení: 3.10.2002 19:00:44
P.S. Je mi líto, ale např. s několika věcmi v <a href='http://www.pixy.cz/dogmaw4/index-cs.html' target='_blank'>http://www.pixy.cz/dogmaw4/index-cs.html</a> nemohu než nesouhlasit.
Datum vložení: 1.10.2002 14:53:09
Ale efekty CSS jsou jenom mala cast a osobne povazuji za DHTML hlavne praci s obsahem, coz OPERA vubec neumi (ani innerHTML ani attriburty data, nodeValue, createTextNode apod) a udalostmi. Pokud budete chtit delat neco slozitejsiho napriklad nejake komplexni aplikace (drag&drop, WIN GUI, terminal) je to casto nemozne nebo vznikaji silene nahrazky. Na druhou stranu nerikam ze vsechny priklady nebude mozno na opere delat, ale serial je zameren pro beginnery a zacinat zpusobem kdy ilustracni priklady zahrnete vsemoznymi obchazenimi by nebylo idealni.
Datum vložení: 1.10.2002 16:04:21
Tak to co píšete je většinou potřeba pro intranet a pro to existuje už plno hotových freeware nebo komerčních řešení (která jsou samozřejmě funkční i pro Internet), takže je to zbytečná práce to dělat znovu (a to jsou řešení často i včetně podpory NN4, tudíž komplexní). Takže u firmy, která tuto aplikaci nepotřebuje na míru, je daleko lepší (dynamičtější, komplexnější a ve výsledku ba i levnější) koupit už toto hotové řešení, než si to dát programovat znovu (pokud jde opravdu o větší aplikaci).
Ano, máte pravdu, Opera práci s obsahem umí stále hodně a hodně málo (třeba neumí innerHTML, když použiju jednu z těch hojně používaných vlastností), ale jinak třeba práce s formuláři (kterou taky považuju za DHTML) je naprosto dostačující - ale to je i u NN4, samozřejmě :-)
Datum vložení: 1.10.2002 16:10:13
Rad bych vedel ktere komercni ci freeware reseni mate na mysli ? A je snad jedno jestli to delam pro Internet na Intranet. Je to DHTML jako DHTML. Oboji je v prohlizeci.
Datum vložení: 30.9.2002 11:08:21
IMHO mi to prijde bezpredmetne bavit se o rychlosti JS. Podivejte Mozilla ma dnes nejlepsi podporu DOMu o tom tu nema cenu diskutovat, tou za zminenou podporu dani je mozna mensi rychlost osobne jsem ji, ale nepostrehl. Docela me zarazi ,ze se zde ohanite Phoenix, ktery je vystaven na Mozille a tudiz predpokladam i stejna implementace EcmaScriptu
Datum vložení: 30.9.2002 11:10:56
Preste tak. ale ackoliv je vystaven na mozille, je trosku sviznejsi.
Datum vložení: 2.10.2002 17:47:48
Webmastře, vás by klient skutečně vyrazil, kdyby vaše skripty neběžely v Opeře? Ruku na srdce, kolik z vašich klientů vůbec tuší, že nějaká Opera exituje? Pokud někteří ano, musím vám gratulovat k výborným klientům.
Když se na to, nicméně, podívám z praktické stránky, tak podle globální statistiky TheCounter.com je uživatelů se *zcela vypnutým* JavaScriptem padesátkrát až stokrát víc než uživatelů Opery. Snahu o funkční skripty v Opeře si tedy může dovolit jen projekt s mimořádně volným rozpočtem nebo projekt, u kterého je průměrný zisk z jednoho uživatele mimořádně vysoký a na funkčnosti JavaScriptu naprosto závislý. Po pravdě řečeno, žádný takový projekt mne nenapadá.
Datum vložení: 3.10.2002 17:51:35
Jenže moje *výstupní* zpráva při skompletování stránek obsahuje i ujištění, v jakýchže prohlížečích jsou stránky odladěny a plně funkční :-) Aby mohl i případně reklamovat, kdyby tomu tak nebylo :-)
Ale abych se opakovat, i když v důležité věci:
Protože už všechny úpravy (třeba ohledně NN4) má naučené nazpamět a jdou mi takříkajíc automaticky z ruky, časově mi to nabyde opravdu nepatrně - je to prostě tak. "Můžete proti tomu protestovat, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat", abych použil Járu Cimrmana :-) A upřímně řečeno, aby by mě to netěšilo, když bych věděl, že sice zákazník o nějakou funkčnost v Opeře nemá zájem, ale já nemám problém - ani časový ani znalostní, když dovolíte :-) - tuto funkčnost zajistit. Třeba co se týče JavaScriptu, rozdíly všech mám podrobně nastudovány (a dále je budu studovat při nových verzích jich všech).
Ale samozřejmě se přiznám, že více než "několika MB" stránky já nedělám, možná že u větších a hlavně více složitějších je už s oněmi prohlížeči větší problém, to nevím, to je pravda. Ale já se svými problém nemám :-)
Datum vložení: 3.10.2002 17:58:23
Těch překlepů, fuj. Asi jsem psal moc rychle. A kde je ta kontrola před odesláním? Ta mi teda chybí. Kdo jí dal pryč? :-) To je nějaký chyták na chudáky rychlopišce? :-)
Datum vložení: 30.9.2002 10:11:57
ad NS 4 - "nepodporuje pravy DOM" je mysleno DOM 0 s JSSTagy, ackoliv DOM 0 je spise IE 4 DOM
ad Opera - serial je delan podle W3C (samozdrejme v pokud je to mozne) a opera zatim na dnesni dobu extremne zaostava i v zakladnich vecech.
ad IE5 a IE5.5 - ano, ale v zakladech podporuji LEVEL1 CORE, coz je relative dostacujici.
ad Mozilla - ano, ten je natom nejlepe.
Datum vložení: 30.9.2002 10:35:12
Jedine zaujimave metody z DOMu su:
DOM1-core:
appendChild, cloneNode, get/setAttribute, insertBefore, removeChild, ktore su od IE5+/Moz a uplne postacuju
DOM1-html je v poriadku pre oba browsre
DOM-Views, DOM2-CSS, DOM-Events ktore povazujem za najdoleziejsie veci v DOM2 podporuje len Mozilla...
Datum vložení: 30.9.2002 11:17:30
Mozna bych vas trochu doplnil a pripadne polemizoval DOM1 level core - je treba nezapominat na metody pro prochazeni objektoveho stromu ty jsou nemene dulzetie(lastChild,nextSibling atd.). Celkove je to, ale zpravna implementace celeho rozhrani Node. Souhlasim stim, ze DOM-Events je velkou chybou a minusem pro IE.
Datum vložení: 30.9.2002 11:58:26
Jenze napriklad u Eventu existuji alespon proprietalni ekvivalenty(jakz takz), kdezto opera napriklad posledni dite nebo dalsiho sourozence nezna.