Starší komentáře ke článku: Přiřazení skriptu stylem - behavior a HTC

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Webmaster

Datum vložení: 19.8.2002 8:20:29

Předem upozorňuji, že nepíšu jakkoliv pejorativně, jen informativně :-)

Cituji:
"...alternativy pro Mozillu a Netscape píšou jenom opravdoví profíci, kteří mají spoustu času."

1) Spoustu času nemá skoro nikdo (včetně mě), za profíka bych se tedy taky rozhodně nepovažoval (i když několik rozsáhlejších - několik MB bez stahovavších souborů - komerčních i nekomerčních stránek jsem napsal - optimalizace pro HTML4 je ovšem pro některé striktní XHTMListy k ničemu a je to mrtvola), a po naučení se základních odlišností v pojetí CSS a hlavně JavaScriptu (MSIE, NN, Netscape, Mozilla, Opera - <B>zvlášť když kromě prvně jmenovaného je použití ve většině případů totožné</B>) mě to nestojí snad ani 5 minut navíc - mimoto podmínky IF na rozlišení prohlížeče jsou také stále stejné. Ale chce to taky hned ze začátku psát optimalizovaně (aby to pak těch pouhých 5 minut při odlaďování a případné optimalizaci trvalo), samozřejmě.

2) Rozdíl u HTC a XBL, u MSIE a Mozilly: Co jiného je tohle než opět optimalizace a psaní alternativ pro dva prohlížeče různým způsobem? Principielně je to stejné jako v bodu 1)

3) "Kravinky" jako je psaní u jednoho elementu onclick, onmouseover i onmouseout rozhodně nejsou potřeba na většině stránek tolikrát, aby to u behavior omlouvalo např. cituji:
"Menšinové prohlížeče, které behavior nepodporují, obrázky nezamění, což opět není žádná tragédie."
To je tragédie, protože opět musíme použít alternativu a MINIMÁLNĚ UŽIVATELE INFORMOVAT, že další obrázek pod zobrazeným obrázkem prostě neuvidí.
Apropo, pokud tuhle, byť nejjednodušší alternativu neuděláme, byl seriál o bezbariérovém webu k ničemu, že... Mimo použití behavior ji dělat nemusíme, protože záměnu obrázků umí i NN4 a není problém napsat jedinou funkci v JavaScriptu pro celou stránku - a dát jí třeba i do externího souboru JS, a máte od HTML dokumentu oddělený JavaScript natošup. A jestli vadí někomu ovladače u elementů, zrušte rovnou atribut STYLE a je to, budem zase 100 let za opicema :-)
Věřím, že použití pro behavior se najde (u hóóódně rozsáhlých webů - a třeba v intranetu, kde je jen jeden druh prohlížeče a alternativy se psát nemusí), ale u uvedených (a podobných) příkladů (které jsou ostatně jedny z nejpoužívanějších) je to bezdůvodné...

Avatar

Autor komentáře: František Augusztin

Datum vložení: 19.8.2002 10:13:08

<B>A jestli vadí někomu ovladače u elementů, zrušte rovnou atribut STYLE a je to, budem zase 100 let za opicema :-) </B>
Atribut STYLE je v XHTML zruseny :-)

Avatar

Autor komentáře: Webmaster

Datum vložení: 19.8.2002 11:52:43

To asi těžko :-) Leda by validátor W3C u XHTML Strict byl "poškozený" :-) A chudák ani <a href='http://www.sovavsiti.cz' target='_blank'>http://www.sovavsiti.cz</a> by např. neprošla... :-)

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 19.8.2002 14:46:29

V XTHML 1.1 je opravdu zruseny :)

Avatar

Autor komentáře: Webmaster

Datum vložení: 19.8.2002 15:35:18

Tak jo :-)

Naštěstí XHTML 1.1 já nepoužívám a ani používat nemusím, rád ho přenechávám pro nadšence nových standardů... :-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.8.2002 0:39:26

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

...zrovna ten atribut jsem autorovi článku chtěl vytknout. STYLE je prostě zavržený.

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 19.8.2002 10:25:37

Děkuji za hezký komentář. Obsahuje velmi trefné shrnutí nevýhod behavior a htc souborů.

Rozhodně jsem se nesnažil popisovanou technologii glorifikovat. Má svoje problémy. K jejich rozvedení jsem ale neměl dostatečné místo, už tak je článek dost dlouhý.

Co se týká zaměňovaných obrázků, dovoluji si trvat na postoji, že to většinou není žádná tragédie. Ve stránkách se tento efekt většinou používá pouze jako grafický efekt bez informačního významu.

Avatar

Autor komentáře: waffen ms

Datum vložení: 20.8.2004 16:46:00

kdo pouziva atribut style je 50let za opicema :)

Avatar

Autor komentáře: bart

Datum vložení: 25.7.2007 21:52:48

Kdo pouzije radsi style, nez aby kvuli jedne veci psal 50 prastenych externich souboru, to ma v hlave jeste v poradku, nazdar

Avatar

Autor komentáře: Pavel Borek

Datum vložení: 19.8.2002 8:44:54

Výborný článek, o této vlastnosti jsem zatím nevěděl. Je jasné, že to asi nebudu používat pořád, ale někdy se to určitě hodí.
Příklady jsou dobré, myslím že autorovi šlo hlavně o rychlé pochopení problematiky, další možnosti použití si jistě každý zkušenější tvůrce vymyslí sám.

Avatar

Autor komentáře: spud

Datum vložení: 19.8.2002 9:11:05

Pisete, ze HTC soubory vychazi a pripominaji XML zapis ... nemelo by se pak zakoncovat tagy ATTACH, PROPERTY lomitkem, kdyz nemaji ukoncovaci tag?

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 19.8.2002 10:39:48

HTC soubory sice lze psát ve striktním XML, ale když se to napíše nedbale, Internet Explorer (jak je jeho podivným zvykem) to zbaští. Proto jsem napsal, že to XML jenom připomíná. Specifikace předpokládá striktní XML, v praxi to není nutné.

Do příkladů jsem dával "nedbalé" verze, aby to zpočátku bylo trochu jednodušší. Osobně doporučuji psát to strikně kvůli budoucí kompatibilitě. Takže např. attach a property by skutečně měly mít na konci lomítko, jak je to např. v příkladu s novým oknem.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.8.2002 0:42:44

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Pane Janovský, to snad nemyslíte vážně. Píšete záměrně špatné struktury, protože to jeden typ prohlížeče zvládne. Ještě, že nejsem v expertní radě MarkUp jazyků Intervalu. Asi bychom se kvůli tomu do krve pohádali.

Avatar

Autor komentáře: Webmaster

Datum vložení: 20.8.2002 7:47:06

... Není nad klid lidí, kteří tvoří pro HTML4 Transitional. Někteří lidé používající jakýkoliv Strict se chovají Strictně a jsou skoro bych řekl novým standardem jak posedlí (je mi líto, ale přese všechno drtivá většina - 4 z 5 :-) - "běžných" webmasterů na XHTML jen tak nepřejde, protože 1) se tento standard stále mění - viz XHTML 2.0 - který vypadá že W3C vytvořilo jen aby mělo co dělat - a hlavně 2) není pro to zatím sebemenší důvod). Jak vidím, u XHTML a XML obecně si lidi hlavně nadávají, osočují se a slovíčkaří. Děkuji nechci. Já opravdu doufám, že se stránkami pro HTML4 nebudu mít problém ještě několik let a do skupiny XHTMListů opravdu nebudu muset vstoupit. Honba za dokonalostí je opravdu úžasná...

DOKONALOST NEEXISTUJE!!!!! NO BODY IS PERFECT!!!!!

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 25.8.2002 1:56:40

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

V případě HTML je neukončování (a nezahajování) nekterých značek docela v pořádku. Behaviors ale nejsou HTML, jsou to struktury XML a v souborech HTC je podporována nestandardní podoba, především protože behaviors se staly featurou MSIE již v době, kdy ještě XHTML nepodporoval. Pane Webmastere, je sice pěkné že se zastáváte Yuhůa, ale v tomhle případě jste bohužel oba vedle.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 13:02:13

Záměrně jsem napsal nedokonalou strukturu, protože je to pro účely příkladu jednodušší. Kdyby ten článek byl o dodržování standardů, budete mít naprostou pravdu. Ten článek ale je o něčem jiném.

Já taky nejásám nad tím, jak se Internet Explorer chová vůči standardům. Na druhou stranu v pozici studenta nenávidím příklady, které jsou příliš složité, protože z nich nic nepochopím. Nyní jsem potřeboval napsat tak průhledné příklady, které by pochopili i xml neznalí.

Martine Kopto, cením si vašich názorů a hodně se i učím. Myslím, že diskuse na téma, které jste nastolil, by byla určitě plodná. Do krve bych ale nešel :-), v obecné rovině máme myslím velmi podobné názory.

Mimochodem "Webmasterovi" děkuji za podporu.

Avatar

Autor komentáře: Vebloud

Datum vložení: 21.2.2005 16:09:18

Pokud vím tak jedno lomítko na konci tagy by ani průměrně inteligentního studenta nemělo zaskočit a pokud nejste nadšen chováním IE vůči standardům a píšete příklady, které se chovají ke standardům stejně, tak jste podle mě pokrytec.

Avatar

Autor komentáře: Scorpi

Datum vložení: 19.8.2002 11:39:03

Priznam se sice, ze cely clanek jsem necetl do vsech podrobnosti, ale cela ta idea behaviors mi prijde ponekud zbytecna. Proc? Protoze ovladace udalosti lze v IE 5+ a Mozille zaregistrovat primo v javascriptu a do tela samotneho dokumentu nemusim vkladat v podstate vubec nic...Registraci udalosti lze provest i treba nejakym cyklem a tak se mi tento zpusob zda byt IMHO elegantnejsi...je pravda, ze registrace udalosti v IE a Mozille se take lisi, ale v Mozille se ridi striktne dle DOM Level 2 standardu. Pokud se v celem tomto mylim, tak me prosim opravte...

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 19.8.2002 12:05:36

Registrace události s elementem v JavaScriptu je hodně podobná věc. Rozhodně se to dá všechno napsat i jinak, způsobů je hodně.

Behavior je ale podle mého názoru perfektní pro ty, kdo rádi dobře stylují. Myslím, že se to snáze implementuje do stránek. Ale to je věc názoru.

Důvod, proč jsem ten článek napsal, je ten, že existuje technologie, o které se málo ví a která leccos umí. Že je trochu zbytečná, to je možné. Spíše bych ale napsal "nahraditelná".

Ale to se musejí rozhodnout ti, kteří stavějí stránky. Pokud budou o možnosti stylovat-skriptovat pomocí behavior vědět, rozhodně jim to neublíží.

Nakonec uvedu něco, čím si nejsem moc jistý. Možná budu hodně plácat, ale domnívám se, že behavior je jediný rozumný způsob přiřazení skriptů do XML dokumentů.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.8.2002 0:51:05

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Nedovedu si vysvětlit, proč to patří do CSS, podle mě behaviors jsou ve skutečnosti procesními instrukcemi navázanými na ovladače. Ale respektuji vývoj ve W3C.

Asi vzápětí popřu své rozčarování z předchozího odstavce, když panu Scorpimu vzkážu, že ani tak nejde o "Hello World!" jako různé prezentační chování prohlížeče (průniky mezi stránkami, nájezdy nových boxů na stránku a podoně – znáte to z PowerPointu). Tenhle typ "skriptů" nemá nic společného s procesními instrukcemi, proto není součástí <? ?>, nemá ani nic společného s ovládáním stránky, proto nepatří do <script>. Patří tedy do kaskádových stylů, jkkoli to může vypadat divně. Že pan Janovský v ukázkách zvolil netypické příklady, to už je jiná věc, to by si měla ohlídat redakční rada Intervalu.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 13:12:21

Nejsem takový teoretik, abych přesně chápal, co znamená prezentační chování nebo instrukce a jak se v detailu liší od ovládání stránky, ale v zásadě máte pravdu, že příklady jsou poněkud netypické.

Mojí snahou bylo představit technologii behavior na něčem konkrétním, na problematice, kterou mohou čtenáři seznat UŽITEČNOU. Proto jsem volil příklady, jaké jsem volil.

Docela by mě zajímalo, Martine, jaké věci byste řešil pomocí behavior. Co je to "typické" použití? Nemyslím to ironicky, fakt to nevím :-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 25.8.2002 2:25:24

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Píšu to v tom svém příspěvku. Behaviors jsou vytvořeny pro prezentační techniky. Prezentační technika je něco, co usnadní prezentaci myšlenek (nebo si to tvůrci prezentací alespoň myslí). Co si pamatuju s přednášek, tak je "page transition" (animované přechody mezi stránkami -- <a href='http://www.ruleweb.com/dhtml/Transitions/trans2.html' target='_blank'>http://www.ruleweb.com/dhtml/Transitions/trans2.html</a> -- tohle ale není podle standardu W3C, ale ještě postaru pro MSIE4), je to přesně načasované (nebo vyvolané) zobrazení části stránky. Poněkud problematické ale může při využívání této technologie být zavádění vlastních atributů -- ne každý zvládne upravit výchozí DTD pro (X)HTML tak, aby vlastní atributy nezpůsobovaly chybu v interpretaci kódu.

Proti behaviors jako takovým nic nemám, jen mi přijde nebezpečné ukazovat je právě v tomhle světle.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 19.8.2002 12:10:42

v CSS3 to je: Behavioral extensions to CSS3 <a href='http://www.w3.org/TR/1999/WD-becss-19990804' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/1999/WD-becss-19990804</a>

Avatar

Autor komentáře: Crusher

Datum vložení: 19.8.2002 17:55:54

Myslim, ze bych behavior velmi dobre vyuzil. Stavel jsem v praci menu pro jeden web a menu ma <B>5</B> podurovni. Ve ctvrte urovni jsem se zacal ztracet a pata byl horor. Nejsem privrzenec kopirovani univerzalnich skriptu z jinych stranek a tak stavim menu pro kazde stranky takzvane "na miru". A to co bylo v tom clanku je pro to co jsem delal posledne jako stvorene. Jenom bych potreboval upresnit, jak predat pomerne dost parametru. Do skriptu odesilam docela dost veci a do XML se jeste moc nehrnu.

<B>Vysvetli nekdo ?</B>

C.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 19.8.2002 18:24:34

Jestli tomu dobře rozumím, tak behavior se bude dobře hodit na takové ty zobrazovací / skrývací efekty, že? Tomu věřim, že se to hodí.

V otázce předávání parametrů už bych na behavior moc nesázel. Načíst text menu, kam má mířit odkaz a v jaké má být úrovni, to je úkol pro externí datové struktury. Ideálně by se na to opravdu hodilo XML, kdyby je ovšem uměl JavaScript číst. Neumí. Takže doporučuji tu externí datovou strukturu dát do souboru *.js a normálně to tam nahustit pomocí document.write. Teprve zobrazovaní a skrývací efekty řešit behaviorem.

Je to ale příliš obecně specifikovaný problém, než aby se dalo trefně poradit.

Avatar

Autor komentáře: Scorpi

Datum vložení: 20.8.2002 10:27:44

<I>Načíst text menu, kam má mířit odkaz a v jaké má být úrovni, to je úkol pro externí datové struktury. Ideálně by se na to opravdu hodilo XML, kdyby je ovšem uměl JavaScript číst. Neumí.</I>
Ale jo, umi :-) Ne sice "primo javascript", ale v IE i v Mozille jsou k dispozici komponenty (u IE je to XMLHTTP ActiveX komponenta, v Mozille jeji obdoba), ktere to umi. Navic v Mozille funguje i standardni DOM 2 metoda document.implementation.createDocument(), pomoci ktere lze vytvorit a nacist (load() ) XML dokument...

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 13:21:07

Hned potom, jak jsem odeslal příspěvek o tom, že to JavaScript neumí, jsem si to šel ověřit do takové té zelené bichle JavaScript. A tam je psáno, že to jde.

Ale jenom do Internet Exploreru 6 a do Mozilly. Následující příklad byl podle mého názoru natolik šroubovaný a málo elegantní, že mě tato "podpora" XML dost zklamala.

Ovšem na tu ActiveX komponentu se budu muset podívat, tu jsem neznal.

Avatar

Autor komentáře: Scorpi

Datum vložení: 20.8.2002 14:26:56

Ta ActiveX komponenta funguje i v IE 5 a 5.5, takze pouziti je stejne siroke, jako zrovna u tech behaviors...no a zas tak sroubovane mi to neprijde, je to skript na par radek a pak uz k tomu xml dokumentu pristupujete pomoci DOM, cili nic neobvykleho.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 14:41:42

Možná bych tedy poprosil o článek, nebo alespoň o příklad či odkaz někam, kde se těch "pár řádků" dá najít. Díky.

Avatar

Autor komentáře: met - Martin Hassman

Datum vložení: 15.9.2003 15:04:27

<a href='http://www.zive.cz/h/Programovani/Ar.asp?ARI=109710&CAI=2094' target='_blank'>http://www.zive.cz/h/Programovani/Ar.asp?ARI=109710&CAI=2094</a>

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 15.9.2003 15:19:37

Hm, Jakub Havel. To je klasika. Prakticky jediné české texty, které o tom pojednávají. K mé velké lítosti se mi už dřív nepodařilo příklady z tohoto článku zprovoznit, asi to zkusím ještě jednou.

Avatar

Autor komentáře: Joe

Datum vložení: 19.8.2002 18:57:29

Je to docela zajímavá možnost jak zredukovat kód stránek. Používám otevírání obrázků do nového okna a tento spůsob opravdu zjednoduší zápis kódu. Mám ale problém s tím že předávám také parametry jak velké má být nové okno. Tady jsem to předávání proměnné asi nepochopil. Přidal jsem atribut wlength a hlength a .htc soubor doplnil o tyto dva tagy property. Nové okno se sice otevře ale rozměry podle těchto proměnných nemá. Poradíte kde je chyba? A jako další doplněk bych chtěl ošetřit i onkeypress. Když jsem doplnil do .htc souboru
public:attach event="onkeypress" handler="noveokno"
také to nic nedělá. Poradíte?

Předem díky

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.8.2002 0:54:47

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Využijte možnosti použitého skriptovacího jazyka (co vám brání volat funkci?) a DOM (co vám brání číst z atributů?).

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 13:34:26

Prametry wlength a hlength nestačí zaregistrovat v property. Musejí se použít také ve skriptu na správných místech. V tomto případě je to konkrétně u window.open. Pokud mírně upravím řádek z příkladu, bude to vypadat takto:

window.open( element.href,"_blank","menubar=no, width=" + wlength + ", height=" + hlength);

Netestoval jsem to, ale snad to bude ono. Enjoy!

Avatar

Autor komentáře: Joe

Datum vložení: 21.8.2002 9:13:26

Díky, problém byl v uvozovkách ve scriptu. Měl jsem je tam špatně. Teď to funguje přasně jak potřebuju.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 17:50:46

Ještě jsem zapomněl odpovědět na to, proč nefunguje onkeypress. Bez toho, abych ten příklad viděl, to samozřejmě nemohu vědět, ale v zásadě bych čekal problém v tom, že dotyčný prvek nebývá ve chvíli stisku klávesy "aktivní".

Než bych to složitě vysvětloval, raději odkážu na jeden svůj příklad:
<a href='http://dusan.pc-slany.cz/internet/javascript/priklady/onkeypress.htm' target='_blank'>http://dusan.pc-slany.cz/internet/javascript/priklady/onkeypress.htm</a>
Enjoy!

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 20.8.2002 21:24:01

takto to funguje lem browseroch ktore neposielaju klavesu TAB :)

Avatar

Autor komentáře: Joe

Datum vložení: 21.8.2002 9:28:23

Tady jsme si trochu nerozuměli. Jak použít onkeypress vím. Jde mi ale o to jak doplnit .htc soubor tak, aby script otevíral nové okno jak na onclick tak na onkeypress. Rád bych docílil maximálního zjednodušení kódu a proto bych pokud to jde rád spojil obě instrukce do jednoho .htc souboru.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 21.8.2002 15:09:25

Tak to už nevím, v čem je problém. Když nevidím kód, tak nemůžu radit.
Pošlete mi kdyžtak třeba mailem příklad, který by měl fungovat a nefunguje, a probereme to.

Avatar

Autor komentáře: Joe

Datum vložení: 22.8.2002 8:47:26

Díky, už to funguje. Počítače si prostě asi opravdu žijí svým vlastním životem nezávisle na tom co od nich chtějí jejich uživatelé :-).

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 20.8.2002 8:31:07

Zda se mi, ze si v clanku autor trochu odporuje, tak budto je zapis XML a nebo ne nic mezi jako "skoro XML" neexistuje budto je ten dokument well-formed nebo ne. Nejak zvlast sem tuto problematiku nestudoval ,ale ztoho malo co jsem pochytil se mi zda, ze ste popisoval only IE reseni nebo vme Mozille 1.0 to nefunguje jak trefne poznamenavate, Mozilla pouziva xbl, coz je standard primo W3C, kdezto HTC synatxe mi prijde jako MS implementace, takze prosim vysvtleni? Je standard XBL pokud ano, pak nevidim duvod se vubec zabejvat HTC, nebot podobnych pokusu MS uz bylo tolik a vsechni vime kam takova cesta "vlastnich standardu" vede. O tom, ze cely clanek je jen pro pouziti na IE. Tento dojem ve me jeste umocnuje fakt, ze pro pridani novych prvku do dokumentu, pouzijete innerHTML misto pouziti metody createElement jez je specifikovna v DOMu, jez uz prohlizece petkove urovne implementuji. Suma sumarum, cely clanek je spise informativni.

Avatar

Autor komentáře: František Augusztin

Datum vložení: 20.8.2002 9:12:44

Standardom nie je ani HTC, ani XBL. K standardu ma ale blizsie HTC - vid
<a href='http://www.w3.org/TR/1999/WD-becss-19990804' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/1999/WD-becss-19990804</a> . XBL bol iba poslany vyvojarmi Mozilly na schvalenie ako standard ( <a href='http://www.w3.org/TR/xbl/' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/xbl/</a> ).
Inac implementacia XBL ma v Mozille urcite chyby (neda sa napojit na elementy BODY, tabulkove elementy).

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 25.8.2002 6:01:11

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Myslím, pane Augusztine, že v tomhle nemáte pravdu. BECSS jako WD pochází z roku 1999, Mozilla poslala XBL jako návrh k začlenění do BECSS v roce 2001. HTC, Vámi zmiňované jako bližší normě, má taktéž pouze statut W3C NOTE (stejně jako XBL) a ten nezměnil od roku 1998. Krom toho asi o půl roku dříve byl W3C zaslán návrh na Action Sheet, což je de facto myšlenka Behaviors. AS staví na XML jako pozdější HTC.

Stavět na WD a NOTE je velmi ošidné. Note je ve své podstatě způsob, jakým jsou myšlenky, principy a postupy z proprietárních řešení nabízeny komunitě W3C. Working draft v prvním vydání je potom především formulací problémů a nastíněním řešení. První návrh normy se může ještě několikrát změnit. Očekávám, že BECSS nikdy nedoujdou do stavu REC (jako se to stalo u CSSIU, který byl přeformulován). Daleko pravděpodobnější je jejich přímé začlenění do CSS3 (<a href='http://www.w3.org/TR/css3-roadmap/#becss)' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/css3-roadmap/#becss)</a>.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 21.8.2002 13:20:14

Ano, článek je v první řadě informativní.

Ano, článek je primárně zaměřen na Internet Explorer. Mohl jsem to pojmout celé jinak, ale chtěl jsem, aby uživatelům fungovaly příklady. Můžeme diskutovat o procentech uživatelů, standardech a podobných věcech. Jenomže to už se ve zdejších diskusích probralo tisíckrát. Já se počítám do skupiny praktiků, kterým stačí, že se to v 5% prohlížečů alespoň zobrazí. Stydím se za to, ale stíhám tak <I>mnohem</I> víc práce.

Syntaxe HTC stutečně <I>není</I> XML.

Také nejsem nadšený, že každý prohlížeč dělá behavior jinak, ale jak jsem v článku uvedl, dá se to chápat i jako částečné pozitivum.

S tim innerHTML jsem to myslel jenom jako inspiraci. Je pravda, že innerHTML do DOM nepatří, takže jeho uvedení připouštím jako svou chybu (je ale podporován i Mozillou). Myslím ale, že pomocí createElement nelze zaměnit text elementu. Pouze vytvořit nový (což se leckdy také hodí).

Avatar

Autor komentáře: Vitek Burda

Datum vložení: 23.8.2002 8:40:42

Sem vepište svůj příspěvek.
----
ok, napisu :-)

Já se počítám do skupiny praktiků, kterým stačí, že se to v 5% prohlížečů alespoň zobrazí. Stydím se za to, ale stíhám tak mnohem víc práce.
---
no on Interval je celej spis o tom, jak se web delat nema :-) to rikam uz davno.... neni se cemu divit, kdyz sem pisou takovy PAodbornici.... ztrata casu cist tyhle kraviny...

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 23.8.2002 12:17:27

Vtip je v tom, že já osobně nejsem žádný odborník. Prostě jsem zjistil, že existuje technologie, která je podle mého názoru velmi užitečná a o které neexistuje na českém internetu (pravděpodobně) ani řádka. Tak jsem se o tom pokusil něco napsat.

Je možné, že jsem se přitom dopustil některých formálních chyb. Nyní ale k těm pěti procentům prohlížečů. Rád bych znal, Martine, Váš názor na Zeldmanovu restrikci (možná se to jmenuje trochu jinak), která doporučuje starší prohlížeče odříznout od stylu. V těch se potom stránka "alespoň zobrazí".

V poslední době je tento sympatický postup velmi populární mimo jiné na Sově v síti. Prakticky toto odříznutí starších prohlížečů od stylu znamená, že se to v 5% prohlížečů "alespoň zobrazí". No a to je přesně to, co jsem měl na mysli tím šetřením času a praktickým postupem.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 25.8.2002 5:19:45

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Ta "technologie" je stále ještě ve vývoji -- pokud o ní píšete, musíte k tomu brát ohled. Pokud nyní pracujete s HTC, je to jako byste se ve Škodě 120 L spoléhal na brzdový ABS.

Od <B>Jeffreyho Zeldmana</B> se v názoru na standardy poněkud liším. Podle mého by dokumenty na webu měly být degenerativní. To znamená, že pokud prohlížeč jednu vlastnost nepodporuje, nesmí to ovlivnit funkčnost. Zeldman je v tomhle odhledu radikální: klidně napíše pouze standardní dokument, který se v nestandardních prohlížečích zobrazí pouze tak, jak to prohlížeč dovolí. Až bude BECSS skutečně normou, dovedu si představit, že Zeldman použije .HTC na vyvolání alertu. Ovšem já i potom budu stále tvrdit, že alert nemá v BECSS co dělat, a budu tu normu používat jen pro prezentační techniky, jejichž absence nesnižuje funkčnost v jiných prohlížečích (takže třeba na přechody, vstupní animace a rolečky).

Na první pohled se oba přístupy zdají stejné, ale ten můj respektuje rozhodnutí uživatele používat odlišný prohlížeč a nediskriminuje ho za to a nevnucuje mu přeinstalování. Mimochodem, tenhle týden vyšel nový NN 4.8. (zase v něm opravili pár chyb :-))

Ale reagoval jste na příspěvek <B>Vítka Burdy</B>. Vítek je křižák, takže sice staví na standardech, ale pro ostatní prohlížeče hledá funkční alternativu, kterou pak zakomponuje takovým způsobem, že neporuší standardy (například ví, že IE4 nemá {cursor:pointer}, a tak napíše do CSS {cursor:pointer} a do skriptu if(IE4) element.style.cursor='hand', čímž nevyvolá chybu při validaci a zároveň zpřístupní plnou funkčnost i uživatelům IE4). Když se vrátíme zpět k tomu alertu, Vítek by ho pravděpodobně realizoval stejně jako já ve skriptu (je to jednodušší), nebo by pro BECSS napsal HTC a pro ostatní skript (komplexnější).

Pro mě je Vítkův (funkčnější) postup stejně nepřijatelný jako Zeldmanův (pohodlnější). Vítek i Zeldman vycházejí z praxe, kdežto já si mohu dovolit luxus vycházet z normy -- narozdíl od nich jsem totiž jen webdesigner-teoretik.

Mimochodem, Sovu vydává <B>Marek Prokop</B> já zdrojový kód Sovy v síti můžu ovlivnit asi tak, jako Vy můžete ovlivnit ten na Intervalu. (I když občas si dovolím Markovi poslat fragment, a on ho většinou zakomponuje.)

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 26.8.2002 15:39:23

Omlouvám se, popletl jsem si osoby. Pokud někdo nechává text "Sem napište svůj příspěvek" v příspěvku, mám tendenci si ho plést s ostatními podobnými.

Mimochodem moc pěkně napsaná reakce. Asi hlavní informace pro mě je o tom považování se za webdesignera-teoretika. Já jsem poslední dobou spíše praktik :-) V tom bude ten rozdílný přístup.

Avatar

Autor komentáře: Scorpi

Datum vložení: 20.8.2002 10:35:48

V linku na MSDN na konci clanku je 2x <a href='http://' target='_blank'>http://</a>, bylo by dobre to opravit :-)

Avatar

Autor komentáře: hal

Datum vložení: 20.8.2002 14:00:13

ja neviem blazonkovia, tu je jeden priklad co vsetko sa da robit v zlom, skaredom, nestandartnom prehliadaci s nazvom IE. Neviem o tom, ze by to sla tak efektivne a rychlo aj v inom prehliadaci. Myslim, ze chalani v MS vedia co robia a robia to dobre.

dokonala ukazka moznosti vlastnosti "behavior". ked to spojite s php na generovanie tabuliek nie je co riesit.

<a href='http://msdn.microsoft.com/library/en-us/dndude/html/qualtogether.asp' target='_blank'>http://msdn.microsoft.com/library/en-us/dndude/html/qualtogether.asp</a>

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 20.8.2002 14:38:49

O tom, jestli jsou prohlížeče dobré nebo špatné, psát nechci. O tom už se napsalo mnoho mega a IMHO to k ničemu není :-) Jsou takové, jaké jsou.

Ten odkaz je ale skutečně zajímavý. Když si zobrazíte zdroj, tak vidíte, že na tabulku jsou aplikovány hned tři různé htc soubory. Když jsem si jeden stáhnul, např. soubor
<a href='http://msdn.microsoft.com/library/en-us/dndude/html/sort.htc' target='_blank'>http://msdn.microsoft.com/library/en-us/dndude/html/sort.htc</a>
zjistil jsem, že existuje událost <B>oncontentready</B>. To je mnohdy lepší varianta k události ondocumentready.

Opět se ukazuje, že procházením cizích skriptů se dá naučit nejvíce.

Avatar

Autor komentáře: hal

Datum vložení: 20.8.2002 15:27:51

este poznamocka k tomu skriptu, na prvy pohlad to nie je evidentne, ale po kliku na ktorekolvek zahlavie (stlpec) sa tabulka zoradi!!! a to aj vzostupne aj zostupne. Ale to nie je vsetko ak chytime ktorykolvek stpec (zahlavie, prvy riadok tabulky) mozme jednotlive stlpce medzisebou presuvat!!! a tak dosiahnut, ze relevantne stlpce budu nasledovat za sebou. to ze po hover nad bunkou sa riadok vysvieti je len taka ceresnicka na torte. pekny den.

Avatar

Autor komentáře: hal

Datum vložení: 20.8.2002 15:30:30

predsa len este jedna poznamocka, po doslednom hladani sa da na strankach najst subor, kde su vsetky akcie v jednom subore. vola sa tableAct.htc

Avatar

Autor komentáře: ToFF

Datum vložení: 21.8.2002 15:53:21

No chalani to udelali dobre... ale bohuzel jen pro IE... V NS to nefunguje, coz je asi logicky spojeno s jejich politikou :-). Ale zato je to hezky priklad...

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 25.8.2002 5:38:52

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

Tedy nevím, v MSIE 6 se mi to řadí jak kdy. A kromě nestandardních událostí tu nevidím žádnou výhodu proti tomu, co jde udělat standardní cestou.

Avatar

Autor komentáře: waffen ms

Datum vložení: 20.8.2004 16:58:21

to prece nevadi, v normalnich browserech jde vetsina toho, co se musi delat v MSIE pres *.htc nebo javascript normalnim css, pres nadefinovani stavu :hover a :fovus pro jakykoliv prvek.... jo proc to delat jednoduse, kdyz to jde i slozite a jinak je je standard

Avatar

Autor komentáře: Petr Šmejkal

Datum vložení: 1.9.2002 2:16:46

Všiml jsem si dvou věcí. První mi zas tak moc nevadí: IE si nejak spatne uklada HTC soubor do sve cache, protoze pri kazdem zobrazeni stranky se na nej znovu zepta (http hlavicku mam samozrejme v poradku).

Druha vec me ale stve daleko vic. Pridal jsem behavior do stylu "input", vstupnich policek mam na strance pomerne dost (cca 150). Zobrazeni stranky probiha asi tak, ze se mi tak trochu nacte a ve stavove radce probehne odpocet "(xx items remaining) Opening <a href='http://...."' target='_blank'>http://...."</a> kde xx nabyva hodnot od cca 150 do 0 a pomerne dost to zdrzuje (tech 150 trva cca 2 sec na 1GHz CPU). Teprve potom se stranka zobrazi cela. Pritom HTC soubor je celkem maly (2 metody, 700 bytu) a IE neposila zadny dotazy na server - jen si tak odpocita vsechny elementy, ktery maji prirazeny behavior. Po odstraneni behavioru ze stylu je vse v pohode. Vztahuje se to samozrejme i na jine elementy nez "input". Mozna to je chybou v me verzi IE (5.50.4807), setkal se s tim uz nekdo?

PS: Ten count down je videt asi tak od >60 elementu s prirazenym behaviorem.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 2.9.2002 14:27:03

Ano, toho jsem si také všimnul, dělalo mi to u tagu b, když jich bylo asi 100. Mám skoro tu samou verzi prohlížeče, takže ještě musím zkusit na jiných. Vypadá to jako pěkný problém. Zatím nevím, co s tím.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 6.9.2002 22:51:05

Tak jsem se to pokusil použít a bohužel to nechodí, pokud stránky pustím na lokálním disku, tak to všechno chodí bez problému. Pokud ale vystavím stránku na nějaký server, tak to přestane fungovat. Nemůže to být třeba absolutní adresováním toho HTC scriptu ? např: behavior: url('/_htc/prebarveni.htc'); ???? jsem z toho jelen, proč to na webu nechodí a na lokálu jo ... dokáže mi někdo poradit ? Díky moc ...

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 9.9.2002 10:30:02

Chyba bude pravděpodobně opravdu v té absolutní adrese. Napřed mě samozřejmě napadá překlep. Potom bych zauvažoval, zda je ten adresář _htc opravdu v rootu webu. Nemé před ním být jiné jméno uživatelského adresáře? Osobně bych napřed zkusil adresovat relativně nebo absolutně s <a href='http://' target='_blank'>http://</a>.

HTC na webu fungují, příkladem mohou být příklady v článku.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 9.9.2002 12:16:04

Díky za radu,
zkusil jsem relativni, absolutni adresání, ale ani jedno nefunguje. Nechápu proč ? Použil jsem vaše soubory a umistnil jsem je na server: <a href='http://web13.sps-pi.cz/test.html' target='_blank'>http://web13.sps-pi.cz/test.html</a> a nefunguje to. Nemůže to nejak ovlivnit webovy server (v mem pripade Linux - Apache ) ? Zkoumal jsem to na webech ktere o tom pisou a nikde nebylo o nejake nekompatibilite.

Zda se mi to docela zajima metoda oziveni webu, ale jsem zoufaly z toho ze to nechodi.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 9.9.2002 12:26:30

Tak to bude pravděpodobně tím, že tamní Apache nezná typ souboru htc. Neví, jak to má posílat. Řešením je přidat mi to mime-types položku htc text/plain.

Pokud nemáte možnost konfigurovat server, zkuste htc přejmenovat na něco jiného textového, třeba css, html, txt nebo js a změnit cesty. Není to optimální, ale mělo by to fungovat.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 9.9.2002 19:43:12

Musim vyjádřit svůj obdiv, upravil jsem podle rady mime.types u apache aby HTC bral jako text/plain a ono to CHODÍ :-) Dokonce chodí i to absolutní adresování.
Takže díky za cenné rady a doufám že brzy vyjde nějaký další článek o BEHAVIOR. Onehdá jsem viděl celé aplikace formou HTC a bylo to opravud působivé ... ještě jednou díky moc.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 12.9.2002 14:08:46

Lituji, ale další článek o behavior opravdu nechystám. Prostě nestíhám vedle své normální práce psát ani pro svoje weby, natož abych pak zkoumal další záludnosti (zatím jen) Microsoftích technologií... Nicméně Váš zájem mě těší.

Pokud někdo znáte nějaké zajímavé odkazy na použití behavior (klidně i celé aplikace), napište je sem, prosím, nebo mi je pošlete mailem. Díky.

Avatar

Autor komentáře: Milan Kylar

Datum vložení: 28.9.2002 14:29:20

Dobry den!
na nasem serveru (Apache 1.3.26) jsem musel pridat do mime.types koncovku htc k typu text/css nebo take application/x-javascript. Pri pouziti typu text/plain to nefungovalo...
Co je spravne? Podle selskeho rozumu asi ten text/css, kdyz je to vlastnost CSS... Predem dekuji za odpoved.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 29.9.2002 22:27:16

Nevím, co je správně, nejsem expert na mime.types. Ve chvíli, kdy se potkává Microsoftí technologie s dobrým serverem, je selský rozum skoro nepoužitelný.
Protože se v htc souboru objevuje značka <script>, domnívám se, že nejlogičtějším nápadem je napsat text/html. Ale opravdu se to asi musí vyzkoušet. Je zvláštní, že na některých Apachích se to vůbec nastavovat nemusí (asi záleží na výchozím nastavení) a na některých funguje to, co na jiných ne.

Avatar

Autor komentáře: Ivan Pekárek

Datum vložení: 5.4.2003 12:36:58

msdn píše:
text/x-component .htc

Avatar

Autor komentáře: Radek Pilát

Datum vložení: 8.11.2002 11:16:02

Hledal jsem v tomto foru nějaké další informace a byl jsem nemile prekvapen, ze se musim k vecnym prispevkum prodit desitkami populistickych prospevku o dodrzovani samoucelnych standartu.
Nechci se poustet do zadnych diskusi, nikam by to nevedlo, a namam na to cas. Nicmene citim potrebu sdělit standartovým teoretikům poznatky z praxe.
1) Předpokládejme, že IE používá 95% uživatelů ať se nám to líbí nebo ne. Proustou úvahou se dopracuje k jednoznačné odpovědi kdo je těch 5%. Nejsou to BFU, ti maji Win ME a standartně IE. Jsou to jedinci z opačného konce spektra. Lidé, kteří odinstalovali IE a nainstalovali si něco jiného. Jejich pohnutky (pozerství, nenávist k MS apod.) jsou vedlejší. Důležité je <B>všichni věděli do čeho jsou a co je čeká</B>.
2) Ač sám nenávidím pojištovny, banky a Microsoft, ohledně prohlížečů a standartů stojím na jeho straně. Že si sami tvoří standarty? A proč ne. IE je uživatelsky podstatně komfortnější a featury která MS zavedl vývojařům značně usnadnují práci. Namusim snad připomínat, že například atribut title je jednou z mnoha užitečných věcí které zavedli.
3) Když už je řeč o standartech, jistě vám neuniklo, že je porušuje daleko častěji NN a to dost zasadnim zpusobem. Porušeni IE je naopak věršinou týká toho, že není nutné tu a tam použít koncový tag, což považuji spíše za výhodu. Podívejte se jak skončilo XML. Zapomenete jedno lomítko a na vašem telefonu se nezobrazí vůbec nic. To se to pak krásně odlaďuje.

Tak a teď k <B>behevioru</B>:
Tato technologie je naprosto úžasná, ikdyž pouze pro velice specifické použití. Pokud tvoříte dynamické weby třeba v PHP, asi jste narazili na problém s JavaScripty. Vtip je v tom, nezapomenout na začátek domumentu naincludovat všechny scripty, které pak na stránce používáte. Pokud neděláte vše ručně, ale skládáte rozsáhlý dynamický web jako stavebnici ze svých funkcí, pak je behavior výborná věc. Naopak narazíte na to, že by toho mohl umět jěště víc, ale neumí.
Je to o5 o tom, že tu je technologie, pro kterou buď máte využití a pak je skvělá a šetří váš čas a nervy, nebo ji nepotřebujete a pak toto diskusní fórum prosím přenechejte té první skupině. Děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 8.11.2002 12:13:01

Je to tak.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 8.11.2002 12:33:26

<B>Ač sám nenávidím pojištovny, banky a Microsoft, ohledně prohlížečů a standartů stojím na jeho straně. Že si sami tvoří standarty? A proč ne.</B>
Standard je od toho standard, ze ho schvalila nejaka vseobecne uznavana autorita. Microsoft tym na 100% u webu nie je. Autoritou u webu je W3 Consortium, ktoreho je Microsoft clenom.
<B>featury která MS zavedl vývojařům značně usnadnují práci.</B>
Ano, najlepsie je ten zlty trojuholnicek v statusbare (najma, ak ho nemas zobrazeny). Mozillu si asi este neskusal, ze - DOM Inspector, JavaScript console, JavaScript debugger aj s krokovanim.
<B>Když už je řeč o standartech, jistě vám neuniklo, že je porušuje daleko častěji NN a to dost zasadnim zpusobem.</B>
NN4, NN6, NN7 alebo Mozilla ?
<B>Porušeni IE je naopak věršinou týká toho, že není nutné tu a tam použít koncový tag, což považuji spíše za výhodu. </B>
A potom sa v tom kto ma vyznat. Milujem napriklad kody, kde je vytvorena tabulka, v nom riadok (tento je ukonceny) a v nom jednotlive bunky, samozrejme bez ukoncenia. Inac od tohoto si casom odvyknes - prave kvoli XML.
<B>Podívejte se jak skončilo XML.</B>
Kde? Pouziva sa pri komunkacii aplikacii, v XHTML, v SOAP, Web Services, .NET.
<B>Zapomenete jedno lomítko a na vašem telefonu se nezobrazí vůbec nic.</B>
Toto je chyba rovnakej velkosti ako napriklad pri programovani v C neuvolnenie pamate. Aj v IE, ked zabudnes lomitko pri ukonceni table ti to urobi divoke kusky.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 8.11.2002 15:44:00

Něco na tom bude.

A co behavior?

Avatar

Autor komentáře: František Augusztin

Datum vložení: 11.11.2002 11:22:28

Mozilla pouziva na toto XBL. Je to tiez propiertarne API (ci ako to nazvat :-). Rozdiel je v tom, ze :
1. XBL pre HTML kod este nie je prilis funkcny (nefunguje napriklad nad TABLE a niektorymi dalsimi tagmi)
2. XBL nie je iba nejaka specialne rozsirenie CSS. XBL je podporna technologia pre XUL, co je v podstate tvorba aplikacii v Mozille. Popis a priklady iste lahko najdes na webe.

Avatar

Autor komentáře: waffen ms

Datum vložení: 20.8.2004 17:09:08

IE je uživatelsky podstatně konfortnější
nevím co je konfortního na MSIE!! radku už to nehul!! vždyť MSIE neumí zobrazit víc jak JEDNU stránku, tomu říkáš konfort? když chci změnit editor zdrojového kódu musím se zdlouhavě hrabat v registrech, tomu říkáš konfort? když vlezu na "nebezpečné" stránky otevře se mi 30stránek navíc, tomu taky říkáš konfort? když chci zvětšit písmo mám smůlu, o celé stránce nemluvě, tomu konfort já neříkám, mouse gestures veškerý žádný, musím klikat na tlačítka na liště browseru jak za krále klacka, když mám ve stránkách nadefinovány alternativní styly nikdy se o tom s MSIE nedozvím...

Avatar

Autor komentáře: marty-alex

Datum vložení: 17.4.2005 12:27:44

Prosimte o jakejch nastrojich to mluvis? Ja delam weby uz pet let a je to prave IE, pro ktere musim doladovat stranky. IE je jeden z mala modernich prohlizecu, ktery neumi spravne interpretovat validni kody. Podle toho co rikas, pouzivas Windows, ICQ Mirabillis misto Mirandy IM, IE 6.0 misto Firefoxu a FrontPage (!) misto cehokoliv (i notepad je lepsi). Proste jdes cestou nejmensiho odporu a nejhorsich vysledku.

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 17.4.2005 12:36:08

jenom upozorňuji, že je duben 2005 a reaguješ na Radkův příspěvek z listopadu 2002. Tehdy ještě Firefox například zdaleka neexistoval.

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 27.12.2002 22:12:34

Alespoň mi to nikdy nefunovalo, pokud byla stránka na jiné doméně než htc. Hlásí to chybu skriptu Acces denied. Půjde patrně o bezpečnostní opatření prohlížeče, ale nevim, jaké. Možná aby nešlo pomocí atributu style zas tolik prasit.

Avatar

Autor komentáře: Marek

Datum vložení: 10.4.2003 13:08:11

zaujimalo by ma ci sa pomocou JS da priradit urcitemu elementu uz nadefinovany styl

Avatar

Autor komentáře: Dušan Janovský

Datum vložení: 10.4.2003 13:27:56

něco jako

element.className = "predem-definovany-styl"

??

Kdyžtak upřesněte dotaz

Avatar

Autor komentáře: Marek

Datum vložení: 15.4.2003 12:57:09

ano myslim prave to

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 21.4.2003 0:51:19

No v zásadě už jsem to napsal, takže přidám příklad. Budu třeba chtít, aby mi div při najetí myší změnil třídu:
<style>
.zluta {background-color: yellow}
</style>
<div onmouseover="this.className = 'zluta'">
obsah divu
</div>

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 29.7.2003 0:51:01

Můžete mi prosím poradit jak mám pomocí behavior to zapsat aby se to líbilo i validátoru ? . . . doporučujete nepoužívat z toho důvodu funkci property.Jak to mám tedy udělat aby tam nebyl ten nestandartní atribut HoverSrc který mi validátor označí za chybu.Chápu že prohlížeče to sice ignorují. . ale ten způsob jak to udělat aby to bylo navíc i validní snad existuje ? Díky za reakci.

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 30.7.2003 12:19:52

Je mi líto, ale v tuto chvíli neznám řešení. Jediné, co mě napadlo, je dát tu informaci do atributu name, který je validní. Což je ovšem ne zcela košer, to si musíte rozhodnout sám.

Osobně se domnívám, že zde je důvod pro "řízenou nevaliditu", jak to někde nazval Marek Prokop. Použil bych nestandardní atribut.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Hojgr

Datum vložení: 20.8.2003 9:46:52

Zdravím,
nenašel jsem, jak přes behavior zpracovat události window.onload a window.onresize.

Jaký je rozdíl, mezi window.onload a ondocumentready ?

A nefunguje document.getElementById.

Poradite prosim ? Děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 20.8.2003 10:30:42

window.onload a window.onresize nevím, jak zpracovat. Už si to po roce nepamatuju, lituju, ale za odkazy v článku se dá něco najít.

Window.onload a ondocumentready je podle mých zkušeností to samé v bledě modrém. Možná se to liší teoreticky, prakticky ale nikoliv.

Musí se to napsat s window:
window.document.getElementById()
na rozdíl od normálního javascriptu v htc to window na začátku nelze vynechávat, protože tady window není vrcholem objektového modelu. To je element.

Avatar

Autor komentáře: Eagle

Datum vložení: 9.8.2004 9:18:17

... jsem zjistil, že (volný citát jednoho z předchozích příspěvků) "hoši v MS zatraceně dobře vědí, co dělají", ale přesto se mi zdá, že na něco pozapomněli.
Když se mrknete do CSS, zjistíte, že relativní URI v nich uvedené se vztahují k aktuálnímu *.css. Má to své opodstatnění. V MSIE 6.x to ale pro *.htc neplatí, aspoň jsem se s tím setkal. Tam je třeba uvést relativní URI vzhledem k HTML dokumentu, v němž je styl použit. :-/

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 14.10.2005 17:16:17

Ahoj, narazil jsem na jeden velmi neprijmeny problem. Ten problem spociva v nastaveni IE6, "Zabezpeceni->Mistni Intranet" a to tak ze nejsem schopen zobrazovat stranky s HTC soubory v lokalnim rezimu a ani na lokalnim WWW serveru. Vzdy to po mne chce potvrzeni o nebezpecnosti obsahu. Da se tento problem nejak obejit ? Na internetu jsem nasel par rad, jak do registry pridat info o dane HTC komponenete, ale tohle reseni mi nefungovalo :-(. Ma s tim nekdo nejake zkusenosti ?

Avatar

Autor komentáře: Milos Homola

Datum vložení: 26.10.2005 9:24:04

skusal som to v IE6, FF1.0.7 a O8.5 a nikde nic, v IE sa dalo aspon kliknut na linku "Zobrazit zdroj" ale zobrazilo sa "The page cannot be displayed..." chyba je u mna?

Avatar

Autor komentáře: jirka

Datum vložení: 24.10.2006 13:33:41

Tohle už začíná být skutečně voprus. Dřív bylo dělat stránky radost, javascript je celkem jednoduchá věc. Myslím, že W3C míří někam jinam než kam by si předtsavovali normální webdesigneři. Potřebuju aby udělat stránku fungující ve všech prohlížečích nebyla věda ale běžná záležitost...

Avatar

Autor komentáře: Joell

Datum vložení: 28.3.2007 20:41:33

Můžete prosím někdo vysvětlit proč nemůžu mít HTC soubor na jiné doméně než HTML stránku? Prostě to nechodí. Např.: <div style="behavior:url(http://www.nekdejinde.cz/nejaky.htc)"> Díky

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 28.3.2007 21:43:38

Protože to neumožňuje bezpečnostní nastavení. Je to ochrana před hlupáky i chytráky.

Avatar

Autor komentáře: Joell

Datum vložení: 31.3.2007 14:03:03

Inu, ne že by mě to nenapadlo :), v každém případě díky za odpověď. Spíš jsem čekal nějakou radu, fintu nebo tak něco jak to zprovoznit. Google Vám najde dost stránek kde je to v kódu použito (a ukazuje to na jinou doménu) a v některých případech se zdá, že to dokonce funguje.

Avatar

Autor komentáře: VelkýBubák

Datum vložení: 8.1.2009 10:43:40

Po přečtení mám vpodstatě dva pocity: 1) Autor lže o tom že je tato možnost jednodušší a kratší --- tedy je to kratší v html a delší v htc, takže jsem pořád pro javascript ********************************************************************************************************************************************************************************************** 2) Jediné k čemu to je dobré, je jisté zpřehlednění zdrojového kódu textu (abychom se tam lépe vyznali), a pokud jde o to opakování zápisů, není nad to používat php scripty...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz