Starší komentáře ke článku: Objekty v PHP5

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.3.2003 0:24:57

sa mi zdaju ako zbytnost. Napr taky perl ich nema vobec a nikomu to nevadi. Ten kto pristupuje k vlastnostiam a metodam o ktorych poviem ze niesu verejne nieje programator ale prasa. :) Nakoniec ak tak na to sam doplati.

A vynimky su kde? Zabudlo sa na ne?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.3.2003 7:52:28

Mně připadá jako zbytečný celý Perl. Od čeho máme assambler? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 12.3.2003 8:23:23

Spatny nazor

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.3.2003 9:09:20

Ktory?

Ak ten moj potom nesuhlasim: v interpretovanych jazykoch podobne veci nemaju co hladat je to zbytocna strata vykonu stale overovat ci mozem pristupit alebo nie. V kompilovanych jazykoch je to uz o niecom inom: je to vyriesene uz v dobe prekladu.

Celkom by ma zaujimalo preco neboli zmienene aj ostatne vlastnosti ZE2:
* New Object Model.
* Private and Protected Members.
* Abstract Classes and Methods.
* Interfaces.
* Class Type Hints.
* final.
* Object Cloning.
* Namespaces.
* Destructors.
* Static member variables of static classes can now be initialized.
* Static Methods.
* instanceof (TBD)
* Static function variables.
* Parameters that are passed by reference to a function may now have default values.
* __autoload()
* Method calls and property accesses can be overloaded by class methods __call(), __get() and __set().

viac najdete na: <a href='http://quax.kmit.sk/ze2.txt' target='_blank'>http://quax.kmit.sk/ze2.txt</a> (25kb)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Horálek

Datum vložení: 7.4.2003 13:15:02

Jsou, ale také případy že někdo potřebuje metody schovat před uživateli. Jako například uvedu některé výpočetní funkce nebo sortování určítých seznamů. A jestli si myslíte, že když někdo použije privátní metodu tak je prase a ne programátor tak se teda velmi mílíte.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Pecina

Datum vložení: 12.3.2003 7:58:25

Jeste dodelat nejake to GUI a mame tu <B>Javu3</B> ;-)

Avatar

Autor komentáře: Molir

Datum vložení: 12.3.2003 8:05:39

Spis jeste pridat (co se objektu tyce) interface :-))

A jinak samozrejme by to uz konecne chtelo ty vyjimky, na to, ze je 21. stoleti, se musi chyby odchytavat jako nekde v TurboPascalu pameti blahe ;-)

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.3.2003 8:40:55

interfaces, vynimky su aspon v devel buildoch ZE 2.0 boli. PHP ide smerom k Jave jedine co mu chyba budu packages a import :).

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 12.3.2003 9:27:11

a as itak 1001 dalsich veci, prestante konecne porovnavat neporovnatelne. PHP je skriptovaci jazyk urceny vyhradne k pouziti na strane serveru orpoti Jave nebo DOT.NET, ktere jsou oproti PHP vyvojovou platformou s nesrovnatelne vetsimi moznostmi. Prestante tlacit PHP mimo jeho pusobnost, to co ma plnit tj. jednoduchy skriptovaci jazyk za ucelem serverem vkladanych vsuvek plni dokonale, to ze pridava podporu objektove orientovaneho programovani (IMHO velcie chabou snad se to v 5.0 zlepsi), je chvalihodne. Nazor, ze se z nej stane druha Java je mirne receno pritazeny za vlasy, podivejte se na jednotlive rysy architektury Java popripade DOT.NEt a pak to porovnejte s PHP. Primer bych prirovnal jako kdybyste chteli porovnat formuly s beznym cestovnim vozem. I bezny vuz muze mit hodne koni pod kapotou, nicmene urcite nebudem it tak dobre aerodynamicke vlastnosti, nebude tak lehky,ovladatelny apod.
Tim se nechci PHP nijak dotknout, proste svuj ucel splnuje.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 12.3.2003 10:04:24

To přirovnání je poměrně výstižné - ale je potřeba si uvědomit i tu druhou půlku. Že formule zase není zrovna dvakrát dobrá k ježdění po městě (a ani po normální silnici). Takže jak PHP tak Java jsou specifické nástroje a podle potřeby konkrétního projektu je potřeba se rozhodnout, který je vhodnější. K .NET se raději vyjadřovat nebudu, nechci vyvolávat rozhořčené flamy zanícených MS-filů... :-)

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.3.2003 13:24:15

Nech si hovori kto chce co chece ale PHP je podla mna niekde medzi Perlom a Javou (nemyslim tym ze je horie alebo lepsie ako jeden z nich). Z kazdeho si zatial berie to dobre. Model ZE2 sa mi pozdava a ma to co presne potrebujem: settery/gettery na objektoch, namespaces, doriesene objekty a referencie, velmy pekny overloading. Jedine co sa mi nepozdava je rodzelenie clenov v triedach na public, private protected neviem naco....

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 30.6.2003 1:17:36

modifikatory pristupy-naprosto nezbytna vlastnost v OOP. Prectete si neco o zapouzdreni a o ukryvani implementace.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Podhorský

Datum vložení: 12.3.2003 15:47:55

no tak vyjimky sou v ZE2 uz implementovany kouknete se na <a href='http://www.root.cz' target='_blank'>http://www.root.cz</a> tam je tri dilnej clanek o zmenach v PHP5 respektive o zmenach s prichazejicim ZE2 :-)

Avatar

Autor komentáře: tomashv

Datum vložení: 12.3.2003 16:45:14

Nesrovnatelneeee. PHP se pro solidni OOP pouzit nedalo a IMHO se s prichodem verze 5 nic nezmeni.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Jurecek

Datum vložení: 12.3.2003 20:05:14

Uprimne receno, mne se tato diskuse moc nelibi.. Autor clanku bohuzel zvolil nestastny uvodni priklad - nevim, co jej k tomu vedlo. Me pocatecni nadseni z tohoto clanku se tak odstavec za odstavcem vyparilo.. skoda.

PHP v obraznem prirovnani automobilu.. to uz snad nemyslite vazne?! :-(

Ja si myslim (a sam tak s uspechem cinim), ze objektove orientovane programovani se v PHP rozhodne da vyborne pouzivat. Tak jako kazdy programovaci jazyk ma svuj syntax, je chybou nekterych diskuteru syntaxi PHP porovnavat napr. s Javou. Berte syntaxi PHP takovou, jaka je a venujme se spise programovani.. V teto diskusi bych daleko radeji videl polemiku o tom, jak v PHP uspesne objektove programovat. Daleko spise nez rozvijet flame tvrzenim, ze:
<I>PHP je skriptovaci jazyk urceny vyhradne k pouziti na strane serveru oproti Jave nebo DOT.NET, ktere jsou oproti PHP vyvojovou platformou s nesrovnatelne vetsimi moznostmi</I>

..pokud si myslite, ze v PHP nejde dost dobre uplatnit OOP, vyberte si jiny jazyk a spise rikejte "PHP jsem nepochopil". :)

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.3.2003 7:48:39

Just fine
<I>
pokud si myslite, ze v PHP nejde dost dobre uplatnit OOP, vyberte si jiny jazyk a spise rikejte "PHP jsem nepochopil". :)
</I>
Nejde o to jestli jsem dobre pochopil PHP,Javu nebo JavaScript jde o jadro pudla a to je pochopit objktove orientovane programovani. Pokdu si nekdo mysli, ze objektove programovat znamena mit moznost vytvorit obejkty
a sdedit znich tak je na velkem omylu (zrejem vas pripad).

Uz minule jsem Vam polozil otazku jak v PHP na zapouzdrenost ? Odpovede byla, ze to nijak nejde v dnesnim clanku jsme se dozvedel, ze to sand udajne pujde. Dobra tedy rekneme, ze jsme schopni zapouzdrit objekt(toto trvalo od jazyku , ktery se honosi pridavkem objektovy)

Ptam se dal, je umoznena vicenasobna dedicnost, treba formou interfacu?

Jeste se vratim k mnohotvarnosti, jak v PHP provedst pretypovani smerem nahoru a dolu?

Dlasi veci uz nejsou primo otazkou objketu, ale pristupu k nim. Jak jsou spravovany lepe receno kdo se stara o jejich ruseni, hadam podle toho destruktoru, ze programator?

Je mozne nejakym zpusobem, resit persistenci objektu lze serializovat?

Avatar

Autor komentáře: Jirka Bráza

Datum vložení: 13.3.2003 8:24:37

O vícenásobné dědičnosti se mluvilo, že ji PHP5 bude mít (bez interfaců, tj. jedna třída by skutečně mohla rozšiřovat více tříd), ale ze současných snapshotů to tak nevypadá.

O rušení objektů se nestará programátor (resp. ne nutně). Destruktor je od toho, pokud chcete provést nějaké nadstandardní akce, např. úklid zdrojů a je volán enginem automaticky.

Serializovat též lze, pomůžou vám k tomu také funkce __sleep() a __wakeup().

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Jurecek

Datum vložení: 13.3.2003 9:37:54

Ok, je na case, abych Vam narovinu rekl, o co mi jde. Zaslouzi si to ale mensi uvod. Z meho pohledu jste <I>dalsi</I> kandidat na programatora v PHP.. (tedy predpokladam;-)). A rekneme, ze mate zkusenosti s Javou.. to zrejme mate. A Vam se nelibi implementace OOP v PHP (tak jak to je postaveno pro programatora), OK. Tomu rozumim a chapu. Kdyz jste investoval spoustu sveho casu do studia Javy, bylo by pro Vas asi bolestne nyni pracovat v PHP.. z Vaseho pohledu by IMHO slo o krok zpatky. Ale nebudu se zaobirat s tim, ze bych Vam doporucil JSP. O tom to prece neni a verim, ze si rozumime.

Muzeme se bavit o obecnych principech OOP. Ale musime mit na pameti, ze na tomto miste to nema moc velky smysl.. jelikoz jeden z nas na to bude koukat z pohledu Javy, druhy z pohledu PHP.

Taky bych se chtel pokusit uvest na pravou miru, jak je to s tim OOP v PHP <I>ve skutecnosti</I>. Nehodlam se z nikym prit, zda pouziti OOP modelu v PHP se da nazvat <B>objektovym programovanim</B>. Ja rikam, ze ano, Vy budete jineho nazoru. <B>Ve skutecnosti</B> jsme prece mimo oba! Musime proste brat v uvahu to, co nam dany model nabizi a je nepodstatne, cim tento model nazveme. ;-)

K Vasim otazkam se vyjadril autor clanku. V clanku na root.cz (serial Zaostreno na PHP) jsem nasel priklad, kterym se pripousti vicenasobna dedicnost. Pokud to tak opravdu bude, jsem uprimne moc rad.
Pretypovani (nahoru - dolu) by myslim mohlo fungovat. Jenze mi neni jasne, co presne tim myslite.

V PHP ve verzi 5 bychom jiz meli mit moznost psat destruktory objektu. A jakmile na dany objekt nebude existovat ani jeden odkaz (jelikoz nyni se s objekty bude pracovat jako <B>pointry na objekt</B>), pak bude zrejme, ze tento objekt se muze zrusit a prave v tomto okamziku se provede rutina destruktoru -- cili automaticky.

Osobne jsem z PHP5 nadsen a tesim se, az se bude upgradovat verze PHP u vsech poskytovatelu webhostingu (dockame se mozna tento rok).

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.3.2003 7:51:50

<I> PHP v obraznem prirovnani automobilu.. to uz snad nemyslite vazne?! :-( </I>
Myslim to naprosto vazne, pokud si nejste schopen udelat predstavu o Jave, tak jste minimalne schopen poznat rozdil skriptovaciho jazyku a cele vyvojove platformy. Pokud se tedy schodneme, ze Java je platforma :-)
Pokud nejste schopen akceptovat zakladni fakta, nema cenu v tomto thredu pokracovat, protoze by to byla ztrata casu jak meho tak Vaseho.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Jurecek

Datum vložení: 13.3.2003 9:47:27

Z PHP muzu klidne celou Javu pod palcem -- viz 47. kapitola z PHP manualu (PHP / Java Integration [<a href='http://www.php.net/manual/cs/ref.java.php])' target='_blank'>http://www.php.net/manual/cs/ref.java.php])</a>.

Vysvetlete mi prosim, co dela z Javy vyvojovou platformu.
Napriklad kdyz se hovorilo o tom, ze ASP je vyvojova platforma, pochopil jsem, ze vyvojovou platformu z ASP dela to, ze muzu programovat v syntaxi VBScriptu, JavaScripti, Javy a v jednom programu neni problem mezi syntaxi prepinat (napr. pouzivat jednu funkci napsanou v JS a druhou ve VB).

Avatar

Autor komentáře: tomashv

Datum vložení: 15.3.2003 13:28:03

<I>..pokud si myslite, ze v PHP nejde dost dobre uplatnit OOP, vyberte si jiny jazyk a spise rikejte "PHP jsem nepochopil". :)
</I>

Nezlobte se, ale na tohle musim reagovat. Je mi jasne, ze PHP mate asi rad a je to pro vas neco jako svata krava, ale to jeste neznamena, ze v nem lze uplatnit OOP. Solidni OOP jazyk MUSI mit moznost vyuziti polymorfizmu, zpracovani vyjimek, serializovatelne objekty, musi mit moznost vicenasobne dedicnosti nebo vicenasobne implementace rozhrani (nebo aspon vnitrni tridy+callback), mel by mit podporu refaktoringu a taky samozrejme objektove API vcetne kontejneru a wrapperu primitivnich typu. Samozrejme se asi nemusim zminovat o typove kontrole.

Srovnavat PHP s Javou nebo C# je hodne velka zvracenost. Proste se smirte s tim, ze PHP je scriptovaci jazyk pro webove aplikace mensi a stredni rozsahlosti s moznosti vytvareni primitivnich objektu a Java s .NET jsou komplexni vyvojova prostredi s opravdovou podporou OOP. Nema to co delat s chapanim PHP, Javy nebo cehokoliv jineho, je to neoddiskutovatelny fakt. Kazdy si muze psat v cem chce, resp. v cem chce jeho zamestnavatel - muzu mit projekt, jehoz implementace bude v PHP flexibilnejsi nez v Jave a v tom pripade rad pouziju prave PHP, ale to jeste neznamena, ze mu budu prisuzovat vlastnosti, ktere nema.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Jurecek

Datum vložení: 15.3.2003 21:10:19

Vyvojari PHP maji jiste dobre znalosti programovani a srovnani s Javou rozhodne neni nove.. je to uz dlouho slyset i z php.net a jinych zdroju.
Jakmile vsak Javista koukne na PHP, model OOP se mu zda primitivni. Ale o to se tady prece nikdo nepre. Ok, vsak je to otazka vyvoje. Copak v PHP ve verzi 2/FI byla rec o OOP? A koukejte.. v PHP3 to zacalo, v PHP4 prislo rozsireni o nove funkce OOP podporujici (novinky PHP4 byly o necem jinem..) a brzy se muzeme dockat dalsi podoby vyvoje v PHP5.
Ovsemze kazde vyvojove prostredi ma svuj prostor pouziti. V pripade popularity PHP se lze setkat i takovymi pripady, kdy se PHP pouziva "misto" shellu na Linuxu.
Nutne zohlednit je potreba taky fakt, ze PHP patri do projektu OPEN SOURCE.. muzeme se o tom bavit donekonecna, muzeme i prirovnavat (napr. si zkuste prirovnat termin "open source" k "multilevel marketing".. samozrejme naprosto oddelene - open source jako druh licence a mlm jako model fungovani firmy), ale nakonec prijdeme na to, ze se muzeme bavit o srovnani napr. Javy s PHP <B>pouze pri konkretnich aplikacich</B> (jinak v tom nevidim smysl).

A drobna poznamka: <I>PHP is a widely-used Open Source general-purpose scripting language</I> ...treba takto bychom se na to mohli divat

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 15.3.2003 21:54:01

Já bych jen dodal poznámku k tomu open source. Někdy mi připadá, že to není tak jednoznačné.

V PHP3 byla zahrnuta podpora debuggeru. V PHP4 tato podpora chybí. V PHP3 byla možnost překladu do PHP skriptu binárního tvaru a vykonávání v něm. V PHP4 tato podpora chybí. A jestli pak víte proč? Protože vývojář PHP se rozhodl, že tyto funkce bude komerčně prodávat.

V tomto má Java, ale i Perl a další jazyky napřed, podpora debuggeru a binárního kódu je prakticky samozřejmá. A to volně a nekomerčně.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 16.3.2003 12:15:11

Dovolil bych se nesouhlasit. Podpora pro ladění v PHP3 byla skoro nepoužitelná (PHP3 umělo přes socket poskytovat pár základních informací) a binární tvar byl pouze tokenizovaný zdrojový text skriptu, který nepřinášel žádné zrychlení běhu aplikace ani rozumnou ochranu před přístupem ke zdrojovému textu skriptu.

PHP4 má přepsaný engine, který obsahuje jasně dokumentované API pro interakci se skriptovacím enginem. To umožňuje komukoliv vytvořit debugger nebo třeba obfuskátor zdrojových kódů. Takové produkty nabízí komernčně firma Zend, jíž založili hlavní autoři skriptovacího engine v PHP3 a PHP4. Obdobné produkty však nabízejí i jiné firmy (např. ActiveState), a existují i OSS varianty -- např. DBG2 debugger.

Jediné, co můžete vývojářům skriptovacího engine vyčítat, je přidání dobře dokumentovaného API, díky nemuž dnes pro PHP4 existuje několik debuggerů. Osobně neznám žádný použitelný debugger pro PHP3.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 16.3.2003 12:31:02

A teď si představte situaci, kdy by autoři nenabízeli komerčně tyto věci. Potom by se stalo, že by PHP4 měla dobrý debugger a kompilátor do p-kódu už jako součást balíku PHP. Protože ale autoři PHP potřebovali vytvořit komerční nabídku, tak prostě zařídili, aby tyto věci v PHP nebyli, tedy bylo odebráno z balíku PHP a samozřejmě to rozhraní API si vytvořili především pro svůj komerční zájem, i když slouží všem.

Díky tomuto nabízí PHP trochu méně, než třeba skriptování v Perlu. Tak máte vše v jednom balíku. Včetně ladění a převodu do binárky. A nemusíte platit nic navíc.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 19.3.2003 20:57:13

Možná zapomínáte na to, že i vývojáři open-source si musí nějak vydělat peníze, aby měli z čeho žít.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 19.3.2003 21:30:15

Jinak řečeno mi potvrzujete, co jsem říkal. PHP prostě jako balík není ucelené. PHP balík je schválně udržován v neúplném stavu, aby příliš nekonkuroval komerčním aktivitám nad PHP. PHP na jednu stranu jde směrem dopředu třeba k OOP, na druhou stranu jako defaultní balík jde někde i dozadu (záměrné odstranění debuggeru a kompilátoru). Mě osobně tato skutečnost vadí.

Pro mě samotného je to určitý signál vzhledem k perspektivě použití PHP. A myslím si, že by se měly říci obě mince vývoje PHP. Dle mého názoru je pro nové projektu na webu a pro perspektivní projekty PHP nepoužívat. Právě z důvodu, které jsem uvedl. Já po několika letech intenzivního používání PHP budu snažit zdokonalit v technologiích jako je JSP, apod., kde nikdo nepotřebuje mrzačit naprosto základní vývojový nástroj, aby si vydělal.

Avatar

Autor komentáře: tomashv

Datum vložení: 16.3.2003 0:46:13

Dekuji za shrnuti historickeho vyvoje PHP:) Kazdopadne nejsem z tech, kteri by chteli srovnavat nesrovnatelne, jen jsem reagoval na Vas vyrok o nepochopeni PHP ze strany tech, kteri si mysli, ze se v nem neda solidne uplatnit OOP:)

Avatar

Autor komentáře: Raul

Datum vložení: 18.3.2003 11:46:58

A na tohle zase musim reagovat ja.
Uz mam toho vychvalovani .NET technologie dost, nejaky vecicky sjem v tom uz napsal, dvakrat jsem byl na microsoft developer day a to co tam predvadeli (resp chteli predvadet, z 9 ukazek se ejdna povedla, na Pocketu spustili SQL :-) zasluzna to ukazka, jinak ani jedna app v netu (pro Pockety) jim nebezela). Dalsi prednasky byly o bezpecnosti zpracovani kodu v NET. No 4 hodinovou prednasku zhrnu do par slov. Napsali asi zhruba dve funkce, Jednu dej mi pravo pokud muzes a druhou over pravo. Potom do kazde funkce v netu nacpali overovani prav a pripadnou absolutne nesmyslnou hlasku. Pritom staci tak malo. Chci zapsat an disk, napisu si malou aX komponentu, Dll ci neco jineho, a zavolam to z NET applikace, a je bezpecnost kde ? No preci v pr.... Panove nerikam ze php je god (buh) nepisu v nem, ale delam v delphi, vb. vb.net (bohuzel ciste nastroje (delphi jsou konicek) MS, od A az po Z) a to co na teoreticko-prakticke urovni MS predvadi jako uzasne novinky jsou pekny kraviny !!!
Jako by jste MS neznali.

Souhlasim s nekterymi z Vas a nehodlam ani tak zasahovat do diskuse o PHP ale zvrhlo se to tu a kdyz nekdo napise ze NET je komplexni vyvojova platforma atd atd ma pravdu, ale ja bych to sem nenapsal to bych se musel stydet. I to "pitomy" php je kvalitnejsi (na svou uroven) nez NET.
Moderni technologie ano, s rozumem a ne s tim co nam nekdo predhodi

Hawk ci jak se to pise.

Avatar

Autor komentáře: tomashv

Datum vložení: 18.3.2003 19:23:51

Chapu Vasi nechut k produktum jiste firmy z Redmondu, ale:

1) Nadavani na .NET do diskuze o PHP opravdu nepatri.

2) .NET opravdu komplexni vyvojova platforma je, a to bohuzel musi priznat kazdy, at se za to stydi nebo ne. Navic mi neslo o jakekoliv hodnoceni .NETu (a uz kladne nebo zaporne), spis jsem chtel poukazat na to, ze srovnavat PHP s .NETem je trochu na hlavu, protoze oboji je k necemu jinemu a taky za jinou cenu. Bohuzel jste to vubec nepochopil, veta <I>I to "pitomy" php je kvalitnejsi (na svou uroven) nez NET</I> je vicemene jasnym dukazem.

2) Osobne .NET moc neznam (krome nekolika prezentaci), jsem zvykly na J2EE a nemam duvod prechazet. Docela me ale udivila snaha M$ predvest nektere pomerne stare veci jako absolutni novinku. To uz jsme ale opravdu dost OT...

Avatar

Autor komentáře: raul

Datum vložení: 18.3.2003 22:32:01

Tou vetou nebylo mysleno ze srovnavam tyto dva produkty na stejne urovni, to ne, srovnavam je tak jako kdysi nekdo srovnaval tusim w2k s office 2k na p3-xxxMhz a 486 s win3.11 a officem 00prd. Pro potreby dane skupiny byla ta 486 daleko lepsi a stejne tak myslim ze php je na svou cilovou skupinu daleko preciznejsi nez NET. (Jak jste ale uvedl i v bode 2, stare veci jako absolutni novinky apod)

Rejpnuti na zaver:
Pokud nekdo stavi BEZPECNOST .NET PLATFORMY na dvou funkcich, ktery ale zvladaj pouze veci na teto platforme napsane, tak je to dost ubohe a vypovida to za vse..
Uz se tesim na spesl patche na ruzny diry jako aX, Dll, obyc EXE, COM, atd

Raul

Avatar

Autor komentáře: Petr Macek

Datum vložení: 1.2.2004 20:56:51

jen jedno slovo, ktere me po precteni tohoto prispevku napadlo v souvislosti s Javou a PHP - RYCHLOST!
Při mém testování jsem zjistil, že interpretované php je o několik řádů rychlejší a méně náročné na systémové prostředky než Java (tj x milisekund při PHP vs. x sekund při kompilaci JSP a x desítek milisekund při běhu zkompilovaného JSP....

Avatar

Autor komentáře: DMX

Datum vložení: 26.3.2003 13:20:01

Takze: onu udalost na MS DD jsem taky shledl, ale to ze oni to tam neumej rozumne predvyst neznamena, ze .net neni bezpecny... A tom, ze ms predstavuje stary paky jako uzasny novinky...o tom snad radsi nekdy priste...

Avatar

Autor komentáře: Jakub Podhorský

Datum vložení: 15.3.2003 12:10:14

Jezisi hadate se jak maly jak muzete spolecne vubec srovnat PHP a Javu vzdyt to je jak se hadat co je lepsi jestli jablka nebo hrusky a budeme se zase hadat
proste PHP se snazi akorat OOP pouzit a to v ty nejmensi mire jak je to mozne nevim co vam vadi na tom ze v PHP neni vicenasobna dedicnost co ja vim o C# tak tam taky neni a nikomu to nevadi
sice v Jave nedelam a asi by to pro me byla spanelska vesnice ale zase dokazete napsat v Jave ciste zdrojovej kod bez pouziti OOP myslim si ze to tam ani nejde v PHP to mate v palci a to je podle me velka vyhoda protoze se to nauci kazdej *****(zacatecnik) potom asi kazdy PHP programator cuchne k OOP a bud se mu zalibi nebo ne ja sem se treba k OOP dostal a vyuzivam ho a staci mi to co tam je to ze tedka ZE2 prinese neco novyho na pouziti objektu mame spis jako takovej bonus ale rozhodne to neznamena ze by se v PHP melo zacit delat objektove o tom myslim ze ani PHP nema bejt

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Jurecek

Datum vložení: 15.3.2003 21:11:11

Tak si myslim, ze srovnani s Javou apod. mame vyreseno a pojdme konecne k tem objektum. ;-)
Pokud budu pouzivat PHP jako nastroj nad shellem OS, sdilim s vami nazor, ze objektove tady myslet nebudu. Pokud si budu chtit udelat na internetu osobni stranky..nejaky pocitadlo a par blbosti s formularem, OK je kontraproduktivni pouzivat OOP..
Cestu pouziti OOP vidim v pripadech, kdy aplikace:
- uziva komunikaci s DB a jinymi sluzbami
- zpracovava data
- ma administracni cast
- ..a jiste v dalsich pripadech

Kdyz bude pracovat na jednom projektu tym lidi, jiste to bude duvod k tomu vyuzivat OOP (ostatne na jednoduchych vecech nepracuje tym lidi. :)) Vime ale, ze dobra a pouzitelna aplikace OOP neni jednoducha, proto je nekdy snazsi psat neobjektove (a kdyz jsme u toho, napr. u takoveho projektu jako phpMyAdmin bych OOP cekal ..nynejsi verzi jsem vsak nezkoumal, takze se neco mohlo zmenit)

Avatar

Autor komentáře: Jakub Podhorský

Datum vložení: 17.3.2003 14:20:30

no OOP je podle me v PHP proto aby se dali psat prenositelny aplikace kde napisu kod a muzu ho v klidu pouzivat jinde aniz bych neco upravoval teda takhle alespon OOP v PHP vyuzivam ja abych se proste s necim podobnym nemusel trapit znovu

Avatar

Autor komentáře: Petr Mika

Datum vložení: 14.3.2003 8:48:53

je videt ze nepatrite zrovna k PHP-znalym, jinak byste vedel o projektu PHP-GTK <a href='http://gtk.php.net' target='_blank'>http://gtk.php.net</a>

Avatar

Autor komentáře: Vojtěch Semecký

Datum vložení: 12.3.2003 9:43:15

Máte pravdu, že objekt v PHP je vždy proměnná a ne ukazatel na proměnnou.

Ale že by nešlo funkci předávat parametr jinak než hodnotou, to se mi nezdá. Pokud v definici funkce napíšete před parametr ampersant (&), tak to právě znamená, že parametr nebude kopírován.

Funkce Nastav() by tedy mohla docela dobře fungovat, kdyby měla nastaveno, že se parametry předávají jako reference.

Avatar

Autor komentáře: Vlada Skupa

Datum vložení: 12.3.2003 10:20:40

Vidim ze se PHP snazi priblizit k Jave - tak nevim jestli nebude lepsi to rovnou psat v Jave.

Avatar

Autor komentáře: Jan Kodera

Datum vložení: 14.3.2003 11:24:29

Nebude. Pokud si date vyhledat v googlu PHP vs JSP (coz minim porovnavat) zjistite ze pri testech se ukazalo ze PHP je 4x rychlejsi pri zpracovani stranky a vyvoj aplikace v PHP zabere polovinu casu nez kdyz to pisete v Jave. takze proc se morit s javou, ze? :))

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kolesnikov

Datum vložení: 14.3.2003 12:11:28

ad PHP vs. JSP - jeden z prvnich vysledku vyhledavani rika (byt prislusna pasaz se nahodou tyka ASP a ne JSP):

<I>With respect to benchmarks: don't trust them. Benchmarks can be
constructed to "prove" that PHP is faster than ASP - and the reverse.
Database intensive web sites will spend most of the time in the database
irrespective of the page language. Build a representative sample of what
you are trying to accomplish, and benchmark it yourself. </I>

Dovolim si odhadnout, ze pokud benchmark bude probihat tak, ze budete Xkrat za sebou stahovat "Hallo world", muze zvitezit PHP. Pokud podrobite slozitejsi stranku zatezi desitek konkurencnich pozadavku, tak - prinejmensim od urcite minimalni hw konfigurace - ziska java jednoznacny naskok.

A to nehledim na prostredky, kterymi vam Java umoznuje psat aplikace efektivneji - zejmena moznost sdilet prostredky diky multithreadovemu prostredi, diky connection poolu drzet spojeni do databaze jen dokud do potrebujete (a ne po celou dobu zpracovavani pozadavku jako v pripade php pri pouziti pconnect).

Co se tyce rychlosti kodovani - opet, nemohu souhlasit. Plati to mozna u "Hallo world". A pochopitelne u lidi, kteri maji s Javou vyrazne mene zkusenosti nez s PHP :-)

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 30.6.2003 1:34:44

Vyvoj aplikace v PHP je 4x rychlejsi nez v Jave? Jake aplikace a jak velke? Rad bych videl srovani trosku vetsiho projektu, potazmo jeho udrzovatelnost, pouziti refactoringu na vyslednem kodu, prenositelnost a cistotu vysledneho kodu. IMHO s tim, jak se vyvojari PHP divaji na objekty (kopirovani objektu, pak reference, static, vicenasobna dedicnost) se da na OOP v PHP s klidem zapomenout.

Avatar

Autor komentáře: Martin Svoboda

Datum vložení: 12.3.2003 11:17:34

Jde aby se nějaký program zpouštěl jen v určitý čas. Př.: odehrání
nějakých uživatelem zadaných dat mezi 19:00 - 20:00
Děkuji Martin Svoboda

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 12.3.2003 13:31:46

jde

Avatar

Autor komentáře: Martin Svoboda

Datum vložení: 12.3.2003 11:18:41

Jde aby se nějaký program zpouštěl jen v určitý čas. Př.: odehrání
nějakých uživatelem zadaných dat mezi 19:00 - 20:00
Děkuji Martin Svoboda

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 12.3.2003 13:31:59

jde

Avatar

Autor komentáře: Jan Kučera

Datum vložení: 12.3.2003 14:33:37

NO samozrejme ze jde ale nevim jestli to patri do diskuze o betaverzi php 5 :( no jako na to se nepouziva php ( no leda ze by se uzivatel ptal na to jestli to nejde v php , v tom to samozrejme nejde nacosovat protoze php scripty se vykonavaji po tom co je neco vyvolalo ... a cas to sam o sobe neni je potreba k tomu prihodid neco s operacniho systemu .. resi se to treba naplanovani ulohy ( tak se to jmenuje v ceskych win) ...

Avatar

Autor komentáře: Jakub Podhorský

Datum vložení: 12.3.2003 15:52:29

nebo cron :-)

Avatar

Autor komentáře: Vlasta

Datum vložení: 24.4.2003 15:14:30

Myslim ze by sla vymyslet i laternativa weboidni. :) Javascript ma moznos spoustet akce po nejakem case - troska Javascritpu, troska PHPka a melo by to smazit. :)

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 15.3.2003 18:56:33

PHP se nejdříve snažila přiblížit k C, později k Perlu a teď jde za Javou. Později opustí Javu, půjde za jazykem XY. Ale to už je asi úděl PHP. Prekérní je, že PHP verze 4 není zpětně kompatibilní s PHP 3 a jak se zdá, při přechodu na PHP5 budu muset své objekty psané pro PHP4 zase přepisovat.

Ono ani není podstatně, jestli PHP má, nebo nemá ten správný OOP přístup. Mít jazyk s teoreticky skvělým OOP rozhraním automaticky neznamená mít použitelný, nebo dobrý jazyk. Mě osobně přijde, že současný OOP model v PHP je velmi dobře použitelný, byť jeho implementace OOP není úplná. Novinky, které o PHP5 vím nejsou špatné, ale není ani kompatibilita s kódem PHP4, alespoň z toho mála co vím.

Mě osobně na PHP4 ani nechybějí objekty, zato zoufale mi chybějí výjimky.

Avatar

Autor komentáře: Drahomír Tichý

Datum vložení: 23.3.2003 9:34:07

Zdravím pánové ! Mil bych jednu prosbu a netýká se tohoto tématu nicméni jde ale o PHP. Mužete mi prosím poradit jak nakonfigurovat Personal Web Server pro spouštiní PHP ? Myslím, že sem nikde tady nijaký takový elánek našel, ale tei už ho najít nemohu :-( A pak by mi ešti zajímalo ei PWS za pomoci nijaké utility pracuje i s ASP.NETem.
Díky moc za pomoc ! Drahoš

Avatar

Autor komentáře: crk

Datum vložení: 26.3.2003 12:59:14

No, s tim si nejsem tak uplne jistej, ale podle me to problem neni, jen je nutny nainstalovat .NET Framework (ke stažení na <a href='http://www.microsoft.com)' target='_blank'>http://www.microsoft.com)</a>. Kazdopadne na tomhle serveru budou informace o tom, jak naistalovat dot NET na PWS. A k PHP.....no, instalace na PWS je krapet krkoloma!Cely postup bych vam mohl poslat mailem.....

Avatar

Autor komentáře: DMX

Datum vložení: 26.3.2003 11:36:21

Tak tohle je extrémně zvrácená diskuze! Každý tu má nějakíé argumenty a když to tak čtu, tak částečně chápu všechny!

Ale nejdřív: PHP je pro někoho podobný Javě z toho důvodu, že oboje původně čerpalo z jednoho jazyka....C!!!! Tu je ta podobnost... ALE: Java je KOMPILOVANÁ a PHP je scripting!!!

A PHP a OOP??? Jistě tu nějakej náznak je, ALE....o plnohodnotném OOP se tu mluvit nedá! To už snad i zde někde zmiňovaný turbo pascal má větší podporu OOP (toto je básnická hyperbola - nadsázka)!

Ale jak už tu někdo někdy zmiňoval: nechci tím říct, že je PHP na nic, jen mu tu nikdo sakra nepřiřazujte vlastnosti Javy, C++, Csharp a bůh ví čeho! Tam PHP nepatří a jestli nějaká verze PHP, např. 5 nebo 6 nebo víc tam dospěje, tak bude asi potřeba udělat nový SKRIPTOVACÍ jazyk, aby vyplnil vzniklou mezeru po PHP!!!!

Avatar

Autor komentáře: NamelessOne

Datum vložení: 26.3.2003 13:12:48

ale ale nebuď ne ně tak zlej vole.........vůbec nic mi ty věci neříkaj ale vysvětlovat hyperbolu by někoho mohlo urazit - so check your back friend
*DAVE*

Avatar

Autor komentáře: DMX

Datum vložení: 26.3.2003 13:28:13

mozna.....

Este dodatek: PHP opravdu OOP v cele sve mire nepotrebuje!!!

Mejte se....

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz