Starší komentáře ke článku: EJB 2.x - Session Beans (Stateful a Stateless)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Adam

Datum vložení: 14.3.2007 23:57:12

Dobry den, velice si vazim Vasi snahy priblizit zacatecnikum v enterprise jave (mezi nez se rovnez pocitam...) velmi komplikovanou problematiku okolo EJB2.x vcetne ukazky navrhu. Jen me lehce zarazilo, ze v dnesni dobe, kdy se na me ze vsech stran vali EJB3 s popisem vsech tech ohromnych vyhod oproti puvodnim EJB, nactu uvodni stranku intervalu a tam na me sviti clanek o EJB2.x a jeste s napisem "Dnes!", aby zduraznil o jakou novinku se jedna. Ja vim, ze v tom mnozi jeste musi pracovat s ohledem na stare projekty, atd, ale precejen enterprise java uz je dnes asi nekde jinde (pokud jsem to spravne pochopil - jak rikam, jsem v podstate zacatecnik co se enterprise technologii tyce). Nektere aspekty a principy budou stejne, ale mozna by bylo velmi prinosne v dalsich dilech serialu brat ohled na existenci EJB3 a vzdy porovnat jake vyhody/nevyhody prinaseji oproti puvodnim, porovnat kousky kodu, popripade upozornit na odlisnosti v navrhu pri pouziti EJB3. Jinak pekne, jen tak dal, libi se mi navrh aplikace, je cisty a prehledny. Hodne stesti.

Avatar

Autor komentáře: Marek Branický

Datum vložení: 15.3.2007 10:26:51

Dobrý deň. Ďakujem za príspevok. Chcel by som vás ubezpečiť, že na túto tému som s pánom šéfredaktorom komunikoval už viac krát. Keď začal seriál vychádzať (25.1.2005) špecifikácia EJB 3.0 bola ešte v štádiu Draft. Preto sme plánovali, že na seriál EJB 2.x bude nadväzovať ďalší seriál EJB 3.0. Avšak čo sme neplánovali je, že seriál EJB 2.x ani po dvoch rokoch nebude ukončený. A verte mi, že keby som mal viac času už by sa tak stalo. V 10/2006 som zmenil svoje pôsobisko a začal som denne dochádzať za prácou 100KM. To len na vysvetlenie, prečo seriál ešte stále nie je ukončený. Otázka teraz môže byť, či jednoducho nechať seriál EJB 2.x ležať a vrhnúť sa na EJB 3.0. Ja preferujem dokončenie a dúfam, že tento rok to stihnem :-)

Avatar

Autor komentáře: Mr.Vision

Datum vložení: 31.3.2007 19:20:52

No nevím jak moc šťastné je toto rozhodnutí pokračovat. Pokud začnete psát seriál o EJB3 někde v roce 2008, tak už to může být svým způsobem "s křížkem po funuse". Podle mě se má psát o nových věcech, dokud jsou nové. Pokud někdo dnes v EJB začíná, tak jistě v EJB3. Chápu Vaši snahu dokončit práci a zároveň Vás chválím, protože zdrojů/literatury o J2EE je tu zoufale málo (když nepočítám pár knížek na JSP), což nějak nechápu. Každopádně se mi jako optimální řešení této situace jeví 2 paralelní seriály, nebo EJB 2.x jako neperspektivní zabít v duchu XP. Prostě EJB3/JPA odstartovat co nejdříve :) Jinak si to mezitím lidi naštudují opět sami, vyjdou třeba konečně i nějaké knížky a budete ve skluzu zase. Lepší je být ve skluzu jen jednou, než neustále...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 31.3.2007 21:21:15

Jako šéfredaktor schvaluji a plně podporuji rozhodnutí pana Branického dokončit seriál o EJB2. Ono EJB3 se od EJB2 zase tolik neliší, takže jakmile bude seriál o EJB2 hotov, pro EJB3 se dopíše krátká série článků, která postihne a vysvětlí pouze rozdíly. Nový "kompletní" seriál se bude psát až o EJB4, pokud něco takového někdy vznikne ;-) Nejhorší chybou mnoha internetových zdrojů je, že všechny obsahují základy a žádný nepopisuje pokročilé postupy, protože končí někde v polovině. Z uceleného materiálu o EJB2 mohou čerpat i zájemci o EJB3 a prospěch z něj budou mít všichni.

Avatar

Autor komentáře: Mr.Vision

Datum vložení: 1.4.2007 17:11:44

Podle mě je to právě nevýhoda, že tam bude ta závislost mezi těmi seriály (nejdřív přečíst EJB2.x a pak nějaký článek typu "v EJB3 se to dělá tak a tak"). [b]Tento seriál je strašně rozevlátý: po 2 letech psaní o EJB se teprve autor dostává k Session beans??[/b]Session beany mají daleko větší význam než entity beany, které se v mnohých případech vůbec nepoužívaly. Každý studijní materiál začíná zcela logicky session beany a persistenci si nechá na potom. Message beany také zřejmě čekají, až na ně dojde řada. A to jsme pořád u základů. Kde jsou ta pokročilá témata? Takovým tempem se k nim dostanete v roce 2010, jestli vůbec :) EJB3 a JPA, které má vlastní specifikaci, přinesly dost zásadní změny a nemyslím, že je to záležitost na několik málo článků... Zkrátka toto není dobrá strategie, ale je to Vaše volba :o)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 1.4.2007 18:12:05

Vidím, že EJB dobře rozumíte. Prosím, můžete začít psát seriál o EJB3. Není přeci nemožné, aby takové seriály vycházely zároveň. Místa je tady dost a dost...

Avatar

Autor komentáře: Miso

Datum vložení: 15.3.2007 11:34:42

Zdravim, Nemyslite si, ze EJB3 je jednoduchsie ako EJB2.x. Ak verite na lasku na prvy pohlad, tak sa to moze zdat. Ked to prilis zjednodusim, tak EJB3 je v podstate EJB2 v krajsom obale... Myslim, ze poznat ako funguje EJB2.x je nevyhnutne na to aby ste mohli pracovat s EJB3. Pokial programator nevie ako to pracuje "tam dole" tak to nemusi skoncit dobre... Myslim, ze tento serial je fajn aj pre tento fakt... m.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 15.3.2007 13:53:27

Dovolil bych si s Vámi nesouhlasit. Jak přesně funguje JRE "tam dole" také přesně nevím. Přesto ho používám ke vší spokojenosti. Nemyslím si, že by programátor měl znát jak je implementovaná funkcionalita, kterou právě používá. Kdyby tomu tak mělo být, tak bychom se připravili o jednu z výhod, kterou nám objektově orientované programování přináší.

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 15.3.2007 14:47:23

Někdy se ale dobrá znalost implementace systému vyplácí. Umoží vám to vyhnout se konstrukcím, které jsou sice legální a správné, přitom ale je jejich implementace například nadměrně náročná na paměť (typický problém polí a seznamů) či jiným způsobem zvyšuje nároky na aplikaci, což může vést až k její nefunkčnosti bez jakýchkoli zřejmých příčin... Jistě, pokud si šmudlíte webík pro deset lidí, většinou na podobných detailech nezáleží, ale bez jejich znalosti nikdy nemůžete být dobrým programátorem.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 16.3.2007 6:46:02

K prvnímu odstavci: pokud legální použití komponenty vede k její nefunkčnosti je s velkou pravděpodobní špatně naimplementována. K druhému odstavci: Pravidlo optimalizace č.1: "Neoptimalizujte!". Pokud se budu zabývat implementací balíčků, které importuji, ztratím tím hodně času. Problémy má smysl řešit až nastanou (většinou při testování). Předcházet jím studiem implementace použitých komponent je extrémně neefektivní. Počet chyb, kterým se tím dá předejít je minimální vzhledem k počtu, který průměrný programátor ve svém kódu naseká (průměrně je prý chyba na každém 10. řádku, většina jich je naštěstí syntaktických, takže je najde už kompilátor). Nakonec se testovat stejně musí.

Avatar

Autor komentáře: Vinco

Datum vložení: 19.6.2007 20:04:27

No ja uplne suhlasim s Michalom. EJB3 je vytvorene s cielom zjednodusit a odstranit nedostatky EJB2.x. Preto sa kazdemu programatorovi (mne urcite) hodi vediet co za tym vsetkym je. Prirovnavat situaciu k JRE tak ako to urobil Peter je podla mna v tomto pripade nespravne, pretoze JRE je [b]prostredie[/b], v ktorom bezia Javovske aplikacie avsak EJB3 je [b]nadstavba[/b] EJB2! To by som rovno mohol povedat, ze neviem ako presne funguje moj OS "tam dole" a aj napriek tomu ho viem pouzivat. To sa vsak nijak nepriblizuje situacii aku tu mame ohladom EJB2 a EJB3. PS: Dakujem za clanok. Podla mna je pre programatorov zacinajucich pracovat v J2EE vyborny.

Avatar

Autor komentáře: Rasťo

Datum vložení: 17.3.2007 18:34:14

Dovolil by som si upozorniť na gramatické chyby: "...umiestnený v .. kontajner[b]y[/b]" namiesto "...kontajner[b]i[/b]". Inak vďaka za článok :-).

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz