Starší komentáře ke článku: Artefakty informační architektury - řízené slovníky
Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz
Datum vložení: 14.12.2004 12:35:06
Autoritatvní slovník naopak často obsahuje varianty. Například takovouhle:
---> Česká republika, ČR
Ale bývá u těch položek uvedeno, v jakém kontextu se vyskytují
---> Česká republika (pro první výskyt, dále jen ČR)
Synonymní řady (proč kruhy?) se hodí pro rozšiřování vyhledávaných výrazů (zadáš hledat handheld a ono to hledá i PDA, PocketPC a Pocket PC), ale autoritatvní slovník se používá při tvorbě obsahu. Takže pokud někdo hledá v Googlu "handheld", a chceš, aby našel tvoji stránku, musíš slovo "handheld" na svých stránkách mít. Takže často dojdeš k tomu, že autoritatvní slovník ti předepíše věty jako "PDA neboli handheld"...
---> PDA (80 %), handheld (20 %)
A pak už se právě dostáváme k těm tezaurům, které propojí synonymní řadu s autoritativním slovníkem a doplní je o užitečná metadata. Takže kdykoli autor napíše do textu slovo "pocketpc", redakční systém na něj zařve "pocketpc není povolené slovo, použijte PDA". Když pak uvedeš v publikačním systému PDA jako klíčové slovo, doplní ho v kontextové nabídce právě i o ty alternativní výrazy (například v meta keywords nebo v kontextové nabídce, v odkazu do slovníku a podobně).
Je to nejběžnější použití. Sice se nesnadno implementuje do CMS, ale obvykle dobře funguje na úrovni redakčního styleguide. Například na Lupě je seznam závazných tvarů pro internet (UF: Internet, inet, net, síť), wi-fi (UF: Wi-Fi, WIFI, WiFi, wifi) a podobně.
Datum vložení: 15.12.2004 18:13:28
Což mi připomíná, že na sověvstíti jste rozjel pěkný článek, měl to být seriál a kdenictunic. Mám dojem, že i ezin je v podobně zazombiovaném stavu.
Je to někde vystavené? Měl jsem dojem, že spadáte spíš do kategorie kovářů než kováříčků...
Datum vložení: 15.12.2004 19:22:37
O aktualizovanou a rozšířenou verzi bychom také měli zájem ;-)