WebDAV – soubory a kolekce
V tomto článku o WebDAVu se budeme věnovat příkazům pro práci se soubory a kolekcemi, čímž uzavřeme sérii, ve kterých jsme se věnovali příkazům WebDAVu. Čekají nás příkazy MKCOL, COPY, MOVE a DELETE. Už se nebudeme zabývat standardními příkazy protokolu HTTP, jejichž chování je pro potřeby WebDAVu částečně upraveno, ale nijak se neliší od standardní syntaxe.
MKCOL
Příkaz MKCOL slouží k vytvoření nové kolekce. Při jejím vytváření je nutné dát pozor, aby kolekce specifikovaná v příkazu měla existující předky. Pokud budeme chtít vytvoři kolekci /pracovni/veci/clanky
, přičemž kolekce /pracovni/veci
nebude existovat, nemůže server kolekci clanky
vytvořit.
Většinou použijeme příkaz MKCOL. Server nás informuje o úspěšném vytvoření kolekce odesláním stavového kódu 201 (Created). Další možné druhy stavových kódů jsou popsány v dokumentu RFC 2518.
COPY
Jak název napovídá, jedná se o příkaz pro kopírování zdrojů. Kromě zdrojů se samozřejmě kopírují i s nimi spojené vlastnosti. Pro použití tohoto příkazu je nutné správně používat hlavičky. Kromě nám již známé hlavičky Depth, kterou ovlivníme chování příkazu při kopírování kolekcí, se ještě používají hlavička Ovewrite a Destination.
Hlavčiku Depth můžeme použít pouze s hodnotami 0 a Infinity, přičemž, pokud jí neodešleme, bude se server chovat, jako kdybychom ji odeslali s hodnotou Infinity.
Hodnota hlavičky Destination určuje URI cíle, kam má být zdroj zkopírován. Tato hlavička je pro použití příkazu COPY povinná. Adresu cíle je nutné zadávat vždy v plném tvaru (například http://www.muj-webdav/pokus/novy_soubor.html
).
Hlavička Ovewrite (hodnoty T nebo F) říká serveru, jak se má zachovat v případě, kdy v cílové oblasti stejný zdroj již existuje. Pokud hlavičku neuvedeme, bude se server chovat tak, jako kdybychom ji odeslali s hodnotou T (přepíše již existující cíl).
Server může po vykonání vrátit osm různých stavových kódů, jejichž popis najdete ve specifikaci WebDAVu. Pokud vše proběhlo v pořádku, vrátí server buď 201 (Created) nebo 204 (No Content).
První příklad ukazuje standardní použití příkazu COPY. Druhý příklad ukazuje použití příkazu COPY spolu s hlavičkou Overwrite s hodnotou F.
MOVE
Chování a syntaxe příkazu MOVE je velmi podobné příkazu COPY. Při popisu tohoto příkazu se omezíme jen na ukázkový příklad.
DELETE
Příkaz DELETE slouží ke smazání souboru nebo kolekce. Použití tohoto příkazu je velmi jednoduché a my si jej ukážeme na následujícím příkladu.
Nyní již umíme ovládat všechny příkazy, které nám WebDAV dává k dispozici. V příštím článku se již zaměříme na možnosti využití WebDAVu. Projdeme si, jaké služby nám v této oblasti poskytují nevýznamnější české společnosti v oblasti webhostingu, a které programy využívají možností WebDAVu.
Odkazy, zdroje
- rfc-2518.rfc-index.com (RFC 2518 – WebDAV)
- rfc-2616.rfc-index.com (RFC 2616 – HTTP 1.1)
- software.formiginal.com/webdav/ (další materiály týkající se WebDAVu)
Mohlo by vás také zajímat
-
9 nejzajímavějších doménových koncovek
19. srpna 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Vlastní web pomocí AI už může vytvořit opravdu každý
8. srpna 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025