Toulky po webu 9.
Řekni mi, co čteš a já ti řeknu, jaký stroj používáš. Dáte-li mně ale přednost před strojem, dozvíte se, jak na RSS, svůj web vyléčíte z progresivní paralýzy a přehledně utřídíte jeho obsah. Navíc se naučíte svisle zarovnávat v CSS a na závěr vás čekají fotografie, které nejsou fotografie.
Osobnosti, události
O událost tohoto týdne a možná i celého měsíce se postaral Google, když v pondělí zpřístupnil pro veřejnost beta-verzi nové služby Google News. Služba nejenom půběžně indexuje 4 000 novinových zdrojů, ale navíc z nich automaticky vybírá neustále aktuální přehled hlavních zpráv. O tom, co je důležité, tak již nerozhoduje živý editor, ale stroj na základě zevrubné analýzy tisíců online textů a jejich vzájemných vazeb. Budoucnost ukáže, zda se jedná o zajímavý experiment, nebo historický krok k sémantickému webu.
12. Mezinárodní konference o WWW se bude konat v květnu 2003 v Budapešti. Téměř za humny si tak budeme moci živě poslechnout názory nejvýznamnějších osobností světového webu, mj. jeho otce Tima Berners-Leea a „zlobivého dítěte“ Jeffreye Zeldmana.
Strategie, obsah
Formát RSS existuje již poměrně dlouho, ale teprve letos se z něj stal opravdový hit. Najít dnes ve světě weblog či zpravodajský web bez RSS kanálu je čím dál tím obtížnější. Přesto v Česku na RSS skoro nenarazíte, možná proto, že ho webmasteři moc neznají. Doplnit znalosti si můžete ve velmi dobře zpracovaném tutoriálu.
Nehrozí vašemu webu progresivní paralýza? Pokud se jedná o starší web velké organizace, je to dost pravděpodobné. Léčebný postup shrnul do osmi zásad Peter Merholz
Příklady ilustrovaný přehled novinek v návrhu XHTML 2.0 sestavil Nicholase Chase pro IBM developerWorks.
Informační architekt Gerry McGovern se pustil do klasifikace obsahu a výsledkem je série čtyř velmi poučných článků. Odkaz vede na poslední z nich; tři předešlé a celý soubor v PDF naleznete pod článkem. Pokud ještě nevíte, jak spolu souvisí informační architektura a webdesign, měli byste si McGoverna určitě přečíst.
Praktický webdesign
Poslední dobou je jednou z nejčastěji kladených otázek ve webdesignérských konferencích dotaz na svislé zarovnání bloků v CSS. Podrobněji toto téma zpracoval Petr Staníček. Druhou nejčastějí otázku z oblasti CSS si pak vzal na starosti Craig Saila, který roztáhl box na 100 % výšky okna většiny hlavních prohlížečů.
Inspirace
Zajímavě vyřešil nadpisy v levém sloupci svého weblogu Scott Andrew a poskytl nám tak inspirativní ukázku relativního polohování v CSS.
Na znakových terminálech a v emailech se už dávno zabydlel tzv. ASCII art, tedy obrázky tvořené pouze správně naaranžovanými znaky ASCII. Technologický pokrok vnesl do tohoto umění Steven Champeon, když přetvořil fotografie v čistém HTML a CSS.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
4 tipy, jak na efektivní úsporu při rozjezdu podnikání
3. ledna 2023 -
Proč investovat do nejvýkonnějších VPS s AMD EPYC procesory
14. června 2024 -
Nejlevnější VPS: To je nový Cloud Server Mini od ZonerCloud
4. června 2024
Nejnovější
-
Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?
16. prosince 2024 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024 -
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024