SVG – technologie 21. století pro web
Pod záštitou W3C se spojili největší počítačoví experti z celéhosvěta a po více jak dvouleté práci nám předkládají technologii 21. století pro tvorbu webové grafiky pod názvem „Scalable Vector Graphics“ (SVG). V současné době je vypracován v pořadí již 6 návrh Scalable Vector Graphics, který je určen k veřejnému posouzení.
V seznamu firem zúčastněných ve W3C SVG komisi jsou takové „drobounké a bezvýznamné“ společnosti jako IBM, Microsoft, Apple, Xerox, Sun Microsystems, Hewlett – Packard, Netscape, Corel, Adobe, Quark či Macromedia, které přislíbili podporu tomuto nejnovějšímu vektorovému grafického formátu ve svých programech. Někteří z nich – jako je IBM a Corel, již dokonce zahájili distribuci veřejných beta verzí prohlížecích SVG programů. Navíc – oba producenti současných nejrozšířenější browserů (Microsoft a Netscape) zároveň přislíbili podporu SVG v nejbližší době.
Co je to Scalable Vector Graphics?
SVG je standard vektorového grafického formátu, který je napsaný v XML a který slouží k definici dvojrozměrné grafiky. Právě skutečnost, že je psaný v XML představuje široké možnosti a bezesporu obrovské výhody, které ještě podrobně popíšeme níže. SVG bere v úvahu několik hlavních typů grafických objektů – vektorové grafické tvary (tj. přímky, křivky a jejich výplně), obrázky, stupňované výplně, filtry, text apod.
Grafické objektu můžou být v SVG dokumentech seskupovány, stylizovány, přetvářeny a skládány do výše uvedených objektů. Scalable Vector Graphics můžete do vašich www stránek aplikovat dvěma způsoby. V prvním případě můžete vložit SVG soubory do HTML nebo XML použitím <embed> tagu. Druhá možnost je užívání SVG jako samostatného typu dokumentu.
SVG dále nabízí možnost vložit do SVG souborů bitmapové formáty použitím jednoduchého <image> tagu. To znamená, že pokud budete používat vektorový grafický formát SVG pro www stránky nejste tak omezení jen na vektorovou grafiku, nýbrž můžete užívat i stávajících bitmapových grafických formátů, které jednoduše vložíte do SVG souboru.
Jaký bude přínos SVG grafiky?
Webové stránky můžou vypadat graficky mnohem lépe, třeba jako stránky magazínu, od DTP převzatými typografickými efekty a s perfektním umístění mnoha elementů stránky. Hlavně ale díky použití Scalable Vector Graphics se grafika na www stránkách bude zobrazovat správně i při různých rozlišení monitoru, na všech platformách od nejmenších přenosných zařízení přes kancelářské monitory až po specializovaná tiskařská studia budou dokumenty s SVG menší, více interaktivní apod.
V dnešní době se web skládá z obrázků, které jsou vytvořeny a prezentovány jako GIF, JPEG či PNG což jsou všechno soubory bitmapového charakteru, jehož podstatou je tzv. rastr – znamená to, že informace je v souboru ukládána pro každý pixel a obrázek se zobrazuje ve své pevné velikosti. Avšak naproti tomu SVG, tak jako jiná vektorová grafika má v sobě obsažena informace pro kreslení čar či křivek a náplni těchto objektů, která je ve chvíli zobrazení převedena na rastrový formát a to v požadované velikosti.
Výhody SVG grafiky
Bohaté nastavení událostí, takových jako např. „Onmouseover nebo Onclick“ může být přiděleno ke konkrétnímu SVG grafickému objektu, což nám tedy umožňuje pomocí tzv. Document Object Model (DOM) aktivně ovládat SVG grafiku. Znamená to, že pomocí pouhého Javascriptu můžeme manipulovat s komponenty SVG stránky při jejím běhu. Jaký to má pro význam? Všechny vlastnosti stylů (barva výplně, šířka tahu, neprůhlednost atd.) pro dané všechny elementy mohou být ovladatelné pomocí Javascriptu.
Kdy si to zkusíme?
Jestliže jste uživatelem Windows, můžete dostat volně šiřitelnou SVG prohlížečku aplikaci (a nějaké příklady SVG souborů) z IBM Alphaware. Prohlížeč založený na Javě je také volně stažitelný od CSIRO, kde je také publikován zdrojový kód pro případ, že chcete vyzkoušet část prohlížeče na jiné platformě. Společnost Corel rovněž nezaspala a vytvořila veřejnou betaverzi SVG pluginu pro uživatele CorelDRAW 9. Adobe se také nechalo slyšet, že provádí beta testování podobného plug-inu pro Illustrator 8.01, ale tato betaverze není zatím bohužel veřejně dostupná. Uživatelé Maců nemají v této chvíli štěstí, protože dosud nebyla oznámena žádná veřejná beta kompatibilní SVG prohlížečky. Na betaverze SVG plug-inů pro prohlížeče si musíme ještě chvíli počkat, protože údajně procházejí testováním. Pokud se chcete dozvědět o SVG formátu více, navštivte oficiální stránky konsorcia W3C k SVG.
Odkazy a zdroje
- Kurz SVG – tvorba vektorové grafiky v XML (Interval.cz)
- Průvodce SVG – Scalable Vector Graphics (Interval.cz)
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
9 nejzajímavějších doménových koncovek
19. srpna 2024 -
Co je to VRAM a jak ji navýšit bez drahého upgradu?
20. srpna 2024 -
Vaše pošta může být špatně nastavena – svěřte ji profesionálům
13. července 2023
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024