Proč zatím neexistuje pořádná offline webová aplikace?
Technologie, která by umožňovala, aby webové aplikace mohly pracovat i bez aktuálního připojení na internet, rozhodně zní jako skvělý nápad. Z obecného pohledu totiž umožňuje vývojářům například následující:
- Spouštět některé procesy webové aplikace na PC pro zlepšení latence a výkonu.
- Vytvářet aplikace, které mohou pracovat v offline režimu a ukládat data lokálně.
Jedná se o technologii stírající hranice webu a desktopu. Je to koncept, na který se průmysl těší již několik let, a který se nyní snaží vzít za své plánované HTML 5. Představte si například, že v online e-mailovém klientovi píšete e-mail, když náhle přijdete o připojení k internetu (ocitnete se mimo přístupový bod WIFi). U offline webové aplikace nevzniká žádný problém, protože tlačítko Uložit uloží rozepsaný e-mail na váš lokální disk.
Proč ovšem v současnosti existuje jen velmi malé množství webových aplikací s podporou offline režimu? Odpověď na tuto otázku se snaží najít článek 5 Reasons Why There are no Killer Offline Web Applications od Craiga Bucklera.
Zdroj: sitepoint.com.
Mohlo by vás také zajímat
-
Vstupte do éry umělé inteligence: ASOME Max Studio s AMD Ryzen™ 9 7940HS
14. listopadu 2023 -
Moderní trendy ve webdesignu: Top trendy pro rok 2024
12. ledna 2024 -
Jak vybrat doménu: Co je dobré vědět?
2. září 2024
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024
rony
Úno 17, 2010 v 9:10o tento koncept sa pokusal Microsoft so svojim IE. Jedinym viditelnym vysledkom na internete (okrem benefitov v korporatnom prostredi) je sucasny stav plny bezpecnostnych rizik, kde sa nakoniec Microsoft musel neustale snazit zaplatat „diery“, ktore ani neboli dierami ale zamerne vytvorenymi funkciami okrem ineho aj pre beh aplikacii na lokalnom pocitaci.
Miroslav Kučera
Úno 17, 2010 v 9:40Rony, ale co je ale nebezpecneho napriklad na tom, ze v nejake webove aplikaci budes mit moznost si ulozit rozepsany e-mail na lokalni disk? Uklada se pouze tento obsah, nikoliv aplikace. Ostatne, popularni SETI@home je IMHO zalozeno na podobnem konceptu – stahnete si nekolik bloku dat, ktere se zpracovavaji na vasem pocitaci bez potreby byt pripojen k internet. Az se pak pripojite, zpracovane vysledky se odeslou, aktualizuje se vase poradi v zebricku a stahnete si nova data ke stazeni.
Já
Úno 17, 2010 v 16:41Není nic idiotštějšího než se pokoušet vytvořit hybridní webovou aplikaci která se chová jako desktopová. Mezi desktopovou a webovou aplikací bude vždy propastný rozdíl a webová aplikace nikdy nemůže nahradit desktopovou ať už výkonem, komfortem UI nebo množstvím funkcí.
Miroslav Kučera
Úno 17, 2010 v 16:45Ale tady se IMHO prece nejedna o webovou aplikaci, která by se chovala jako dektopova. Ja to chapu tak, ze se jedna o webovou aplikaci, ktera ma obsahuje podporu pro nektere vyhradne desktopove funkcionality, viz jiz zminovana moznost ulozit rozpracovana data na disk a pote je automaticky obnovit, coz je uzitecne pri vypadku pripojeni k internetu.
Já
Úno 17, 2010 v 17:14No a to je přesně ono. Proč dělat takovou zhovadělost když toto dokáže jakýkoliv tlustý e-mailový klient?
Miroslav Kučera
Úno 17, 2010 v 17:22No to je uplne jednoduche. Spousta lidi totiz nepristupuje k e-mailu prostrednictvim klienta na desktopu, ale prostrednictvim prohlizece a webove aplikace (prece nebudu na kazdem PC, na ktery narazim, vytvaret novy e-mailovy ucet, abych si mohl precist/napsat zpravu)…
Já
Úno 17, 2010 v 17:27Říkejte si co chcete, ale filozofie stírání rozdílů mezi webovou a desktopovou aplikací je úchylka frustrovaných webových vývojářů. Pokud se toto bude nedejbože v budoucnu rozvíjet dál, potom jediný rozdíl mezi webovou a desktopovou aplikací bude ten, že webová bude běžet v prohlížeči, bude 100x pomalejší a pokud se uživatel uklepne vedle pravým tlačítkem, zobrazí se mu kontextové menu prohlížeče.
Miroslav Kučera
Úno 17, 2010 v 17:57Ja nevim. Sice tvrdite, ze tento koncept je uchylny, ale zatim jsem neslysel nejaky poradny argument, ktery by tuto myslenku podporil. Ostatne tomu, aby webova aplikace byla 100x pomalejsi nez dektopova, ma zabranit prave tento koncept. Chapu to tak, ze tento koncept si ma vzit to nejlepsi z „obou“ svetu. Ale uvidime, jak se to nakonec vyvine. Nicmene si neopustim drobou poznamku na zaver. Pamatujete si, jak se pred par desitkami let zdala lidem v IBM predstava, ze kazdy, kdo bude chtit, si muze poridit vlastni pocitac a doma na nem, pracovat, jako naprosto silena?
Já
Úno 17, 2010 v 18:28Argumentů jsem uvedl už dost. Pomalost, uživatelská nepřívětivost, omezení funkčnosti, závislost na prohlížeči. Webové aplikace nikdy nebyly k tomuto určeny, tento zrůdný trend začal až s výskytem věcí jako Java, Flash, Flex a podobný humus.
Miroslav Kucera
Úno 17, 2010 v 19:39Ano, o tech duvodech je presne ten odkazovany clanek. Ale to IMHO neznamena, ze stejne problemy budou i v budoucnu.. Ale co si budeme rikat, my uspech ci neuspech teto technologie nijak neovlivnime :-)
xxx
Úno 25, 2010 v 22:21ten clovicek co tu psal,ze bude vzdy rozdil mezi desktop aplikaci a webovou asi zije nekde v jeskyni nebo to je desktopar, kteremu odzvonilo :) takove mysleni bych nechtel mit