Představujeme Koken: redakční systém pro fotografy a tvůrce
Asi jste se s touto otázkou už setkali: Jaké CMS použít? Chcete mít moderní web s důrazem na vlastní tvorbu, čitelný i na telefonu, s možností šířit příspěvky ihned po sociálních sítích. Fotografujete? Blogujete? Líbí se vám minimalistické designové pojetí? V situaci, kdy je WordPress příliš komplexní a Coppermine Gallery příliš komplikovaná, by řešením mohl být bezplatný redakční systém Koken.
Pokud jste tvůrcem, forma by v žádném případě neměla zastínit vlastní obsah. Koken je relativně mladý nástroj pro creative publishing, jeho vzhled dynamicky reflektuje současné designové trendy a využívá responzivní média. Na rozdíl od mnoha jiných galerií nepůsobí zastarale ani překombinovaně. Systém je neustále vyvíjen a aktualizace nainstalujete jediným kliknutím v administraci. Aplikace chováním lehce připomíná „blogovací“ sociální síť Tumblr. Můžete však řadit příspěvky nejen relativně (před dvěma hodinami), ale i absolutně (9.11.2016 v 15:22). Za možný zápor lze ovšem považovat absenci překladu do češtiny.
Obrázky, články, videa…
V administraci najdete pět základních položek hlavního menu, nazvaných Library, Text, Site, Settings a Store. Library, tedy knihovna, obsahuje fotografie, které si přejete publikovat. K jejich nahrávání slouží tlačíko v pravém dolním rohu: „Import content“.Soubory lze přetáhnout do okna pomocí drag & drop. Všechny obrázky, které takto importujete, jsou automaticky zveřejněny na webu, který si prohlédnete po kliknutí na „View Site“ vpravo nahoře. Můžete je samozřejmě dále třídit do alb, rotovat, přidávat k nim tagy, upravovat datum vzniku, datum publikace a jiné vlastnosti. Nové album vytvoříte kliknutím na „plus“ vlevo dole. V každém albu pak můžete určit, který obrázek jej má reprezentovat jako „cover“.
Kromě fotografií je možné na webu publikovat také články – tato možnost je v menu Text. Nový text vytvoříte opět kliknutím na „plus“ vlevo dole. Článek (essay) podporuje základní formátování textu a umožňuje do vašeho blogpostu či novinky vložit obrázek z knihovny, slideshow či odkaz na již nahrané fotoalbum. Vybrané články i fotky můžeme pomocí hvězdičky zvýraznit na hlavní stránce coby „featured content“. Kromě článku je možné zveřejnit i „stránku“ (page) s libovolným obsahem. To se může hodit v případě, kdy potřebujete vložit na stránku Google formulář, objednávku, návštěvní knihu či iframe. Lze vložit i vlastní JavaScript a editovat HTML pomocí zabudovaného editoru, který se skrývá pod ikonkou špičatých závorek vpravo dole.
Třetí položka menu s názvem Site obsahuje nejrůznější možnosti nastavení šablony, barev, fontu, odkazů a rozložení prvků na stránce (layout). Zde můžete upravit vzhled různých částí webu, nebo další odkazy do menu a určit, která stránka se má zobrazovat jako úvodní (označena jako „front“). Po kliknutí na ozubené kolečko vpravo nahoře je možné změnit kompletní nastavení vzhledu celého webu (Theme), ale i nastavení, která se vztahují pouze k té stránce, na kterou se právě díváte (Template). Změny v této sekci se neprojeví ihned – nezapomeňte kliknout zcela dole na oranžové tlačítko „Publish changes“.
Pluginy pro speciální dovednosti
V sekci Settings si můžete přidat favicon, upravit CSS šablonu a určit, na jaké URL adrese se má vaše webová stránka zobrazovat. V části „Administrator“ můžete přidat odkazy na svůj Facebook, Twitter a Google+. V části „Importing“ určíte, zda bude vaše tvorba přístupná pod licencí Creative Commons, All Rights Reserved či pod jinou. Pod položkou „Site Publishing“ najdete nastavení URL, titulku, popisu a klíčových slov. Formát zobrazení času pracuje se speciálními znaky PHP funkce Time()).
Záložka Store nabízí možnost instalace dalších vzhledových témat a pluginů. Základní vzhled po instalaci s názvem Elementary je svěží a široce přizpůsobitelný, ale v nabídce najdete i několik dalších šablon v neplacené i placené variantě. Najdete zde možnost propojení s Adobe Lightroom, rozšíření pro e-commerce, Google Analytics, komentáře přes Disqus, import z Vimeo a Instagramu, možnost vložit hudbu ze Spotify, plugin pro jednoduché vkládání HTML do hlavičky webu a řadu dalšího.
Koken je moderní softwarové řešení, určené k instalaci na webový server s podporou PHP a databází MySQL. Instalační balíček najdete i v naší aplikaci CzechiaApps. Instalace Kokenu poběží bez obtíží na základní webhostingové variantě Linux s defaultním 64MB memory limitem, parametr post_max_size doporučujeme navýšit na 24MB (viz oficiální nápověda).
Klady a zápory:
+ moderní, nekomplikovaný design
+ stylově čisté šablony i v bezplatné variantě
+ široká customizace stylů i barev prvků („klikátkem“ i hexadecimálně)
+ intuitivní ovládání administrace
+ hotový web absolutně bez nutnosti zasahovat do zdrojového kódu
+ automaticky zabudované prvky pro sdílení na sociální sítě
– absence překladu do češtiny
– absence českých znaků v některých fontech
– administrace oficiálně nepodporuje prohlížeč Internet Explorer (viz oficiální Systémové požadavky na help.koken.me)
– při dotykovém ovládání v administraci nelze použít některé drop-down prvky (např. „přetahování“ a řazení fotek do alb)
– skript v administraci občas může „zamrznout“, pak je nutný reload stránky.
Zaujala vás aplikace Koken? Pojďte si ji vyzkoušet. Pro hladký běh doporučujeme profesionální webhosting CZECHIA.COM, který nabízí snadnou instalaci a aktualizaci Kokenu.
Mohlo by vás také zajímat
-
Jak lze snadno upravovat soubory v PDF?
14. září 2023 -
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024 -
Zvýšení výkonu WiFi signálu: Jak a proč používat WiFi zesilovače
28. června 2023
Nejnovější
-
Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?
16. prosince 2024 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024 -
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024
Murděj Ukrutný
Pro 2, 2016 v 10:25„administrace oficiálně nepodporuje prohlížeč Internet Explorer“ – to je spíš plus, když nemá aplikaci na noze kouli v podobě IE mohou se tvůrci soustředit na užitečnější věci než je podpora IE.