OOP v PHP: Speciální metody
PHP 5 obsahuje zvláštní metody, které provádějí určitou speciální činnost, pro niž byly zvlášť navrženy. Mezi základní takové metody patří __destruct()
, __clone()
a __construct()
.
Destruktor __destruct()
Destruktor zprostředkovaný metodou __destruct()
je přesným opakem konstruktoru __construct()
(viz Základy OOP) a je volán při rušení objektu. Destruktor můžeme použít například pro uvolnění zdrojů z paměti nebo pro ukončení spojení s databází (viz příklad).
<?php class DotazNaDatabazi{ protected $hostitel; protected $jmeno; protected $heslo; protected $databaze; protected $spojeni; public $dotaz; public function __construct($hostitel, $jmeno, $heslo, $databaze){ $this->hostitel = $hostitel; $this->jmeno = $jmeno; $this->heslo = $heslo; $this->databaze = $databaze; $this->spojeni = mysql_connect($this->hostitel, $this->jmeno, $this->heslo); if(!$this->spojeni){ echo 'Spojení s databází selhalo!'; } if(!mysql_select_db($this->databaze, $this->spojeni)){ echo 'Nebylo možné vybrat databázi'; } } public function dotaz($dotaz){ $this->dotaz = mysql_query($dotaz, $this->spojeni); } public function vysledek(){ return mysql_fetch_array($this->dotaz, $this->spojeni); } public function __destruct(){ mysql_close($this->spojeni); } } $dotaz_na_databazi = new DotazNaDatabazi('localhost', '', '', 'databaze'); $dotaz_na_databazi->dotaz("SELECT * FROM kniha"); while($radek = $dotaz_na_databazi->vysledek()){ echo $radek[2].'
'; } ?>
Tento příklad bude fungovat a pro ukázku použití dobře poslouží, ovšem není vhodný pro použití v praxi. Destruktor je poslední metoda volaná instancí. Použití destruktoru není vždy nutné – i v našem příkladu by spojení s databází zaniklo samo.
Stejně jako u konstruktoru, i u destruktoru je možné volat destruktor rodiče v potomkovi třídy. Syntaxe je pak parent::__destruct()
.
Zbývá dodat, že umístění destruktoru v třídě vzhledem k jiným metodám nepodléhá žádným pravidlům. Destruktor může být tedy umístěn před konstruktorem!
Kopírování s __clone()
Při vytváření kopií použijeme metodu __clone()
. Uvnitř metody můžeme používat všechny vlastnosti kopírované (nebo možná lépe klonované) třídy. Uvnitř kopírované třídy používáme normálně pseudoproměnnou $this. Klon vytváříme pomocí zápisu $klon = clone $instance;
. Podívejte se na následující ukázku:
<?php class Trida { public static $pocitadlo = 0; public $cislo; public function __construct(){ $this->cislo=self::$pocitadlo++; } public function __clone(){ $this->cislo=self::$pocitadlo++; echo 'Funkce volána'; } } // 1 příklad $i = new Trida; echo $i->cislo; // 2 příklad $i = new Trida; echo $i->cislo; echo $i->cislo; // 3 příklad $i2 = clone $i; echo $i2->cislo; // 4 příklad $i3 = clone $i2; echo $i3->cislo; // 5 příklad echo $i2->cislo; // 6 příklad $i = $i3; echo $i->cislo; ?>
Jak uvedná třída pracuje? Jedná se o statické počítadlo – každé instanci třídy bude přiděleno jedinečné číslo (id), které chceme následně vypisovat v různých úpravách.
Výsledkem příkladu bude zápis 011Funkce volána2Funkce volána323
.
Při první instanci konstruktor přiřazuje počáteční hodnotu 0, vypíše se tedy jen 0. V druhém příkladu se vypíše 11, protože je vytvořena nová instance a statická vlastnost byla zvýšena o jedničku.
Třetí příklad ukazuje vytvoření klonu (kopie) existující instance, přičemž statická vlastnost se opět navýší – za povšimnutí určitě stojí, že se nejdříve vypíše řetězec a až poté číslo. Je to způsobeno tím, že nejdříve byla volána metoda kopie, ta vypsala řetězec již při kopii instance a následně byl volán příkaz pro vypsání hodnoty statické vlastnosti.
Čtvrtý příklad opět zvýší hodnotu statické vlastnosti o 1, vypíše řetězec a statickou vlastnost. Pátý přiklad vypisuje hodnotu statické vlastnosti z dříve volané instance (pro ukázku, aby bylo jasno, že se nemění).
Poslední příklad ukazuje vytvoření nové reference na již existující instanci (není klonována ani nově vytvářena).
Pozn. red.: Zdůrazňujeme, že tento text se týká PHP 5.
Mohlo by vás také zajímat
-
Zabezpečení e-mailů: Jak můžete chránit vaši firemní komunikaci
13. prosince 2023 -
Windows App: Pracujte odkudkoliv, kdykoliv
3. listopadu 2024 -
ZONER Webmail jako první v Česku přináší BIMI s VMC
11. července 2024 -
Vlastní web: Jak nainstalovat WordPress?
24. června 2024
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024
nemozny
Pro 28, 2011 v 11:11Ahoj, proč není první příklad vhodny v praxi?