Novinky v prohlížečích: Safari 5
Microsoft lepil díry v IE; FF 4 s podporou WebM; Aktualizace Google Chrome 5; Nové Safari 5; Aktualizovaný Flash Player 10.1.
Microsoft
MS lepil díry v Internet Exploreru
Minulé úterý vyšel podle zavedených zvyklostí balíček oprav pro operační systémy Windows a další programy Microsoftu. Tentokrát byl mimořádně rozsáhlý – čítal třináct záplat, řešících 34 bezpečnostních chyb, mimo jiné i v Internet Exploreru verze 5.01 až 8. V něm se lepila bezpečnostní díra, prezentovaná v dubnu na hackerské konferenci Pwn2Own. Objeviteli trhliny Peteru Vreugdenhilovi z Dánska vyplatil Microsoft odměnu 10 000 dolarů. Kumulativní aktualizace nese číslo 982381 a kromě uvedené chyby opravuje ještě čtyři další. Více se o ní můžete dozvědět v příslušném Security Bulletinu.
Aktualizaci lze provést buď přes integrovaný aktualizační systém Windows, nebo přes web Windows Update.
Zdroj: Microsoft Security Bulletin Summary for June 2010, IEBlog a The Register.
Mozilla
Firefox 4 s podporou WebM
Noční sestavení (nightly release) Firefoxu 4 již přineslo nativní podporu videa ve formátu WebM. Zpracování videa podle této normy bylo dosud implementováno pouze v experimentálních verzích a nynější krok tak ukazuje, že to Mozilla s podporou WebM myslí opravdu vážně. Možnost spouštět WebM videa by měla fungovat jak pod Windows, tak i pod Mac OS a Linuxem. Očekává se, že první betaverze Firefoxu čtvrté generace by se měla objevit již koncem června.
V tomto vývojovém směru nespí ani konkurence, takže video v uvedeném formátu přehrajete i ve vývojové verzi Chrome 6 a Opeře 10.60. Funkčnost videa WebM si můžete otestovat například v experimentální verzi Youtube.
Zdroj: Mozilla Links.
Změna licence WebM
O formátu WebM, který by se mohl stát standardem v oblasti internetového videa dle normy HTML 5, jsme na Interval.cz již psali. Protože některé body licence nebyly zcela kompatibilní s GPL (General Public License – všeobecná veřejná licence), za což se na celý projekt snášela vlna kritiky, provedl Google její úpravy tak, aby mohla být uznána jako odpovídající standardům open source. Dá se předpokládat, že aktuální licence otevře dveře všem vývojářům (nejen) webových prohlížečů, aby podporu videa WebM implementovali do svých produktů.
Zdroj: Ars Technica.
Chrome 5.0.375.70 stable
Předminulý týden se Chrome 5.0.375.70 dostalo do betakanálu, minulý týden pak bylo uvolněno jako stabilní verze. Uživatelé tohoto prohlížeče by neměli váhat s aktualizací, která by jim měla být nabídnuta automaticky. Důvod je vcelku prostý: aktuální verze řeší celou řadu chyb, včetně bezpečnostních, přičemž z celkového počtu jedenácti jich hned devět je hodnoceno jako kritických a dvě jako středně nebezpečné. Připomeňme, že pátá generace Chrome vyšla 25. května a nynější vydání je její první aktualizací.
Zdroj: Google Chrome Releases.
Chrome 6.0.427 dev
Vývojová větev prohlížeče Chrome se posunula o další krůčky. Tentokrát přináší opravy nalezených chyb, souvisejících ať už s funkcí automatického vyplňování formulářů, nebo řešících pády aplikace. Již nyní jsou ale známy další problémy, kterým se vývojáři budou věnovat – například pád prohlížeče při přerušení přihlašování k synchronizaci, ukládání formulářů, či instalací grafických témat.
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Windows).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Macintosh).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Linux, Debian/Ubuntu 32-bit).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Linux, Debian/Ubuntu 64-bit).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Linux, Fedora/OpenSUSE 32-bit).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.427.0 dev (Linux, Fedora/OpenSUSE 64-bit).
Zdroj: Google Chrome Releases.
Chromium jako výchozí prohlížeč v Ubuntu Netbook Edition
Chromium by se mělo stát výchozím prohlížečem v derivátu Ubuntu pro netbooky připravované verze 10.10, kde nahradí dosavadní Firefox. Chromium je open source projekt, vycházející z populárního Google Chrome a od svého většího bratříčka se odlišuje například implementovanou podporou WebM. Zatímco v edici Netbook Edition bude jako výchozí prohlížeč Chromium, v desktopové verzi Ubuntu 10.10 zůstane tato pozice Firefoxu.
Ubuntu Netbook Edition je distribuce, optimalizovaná pro netbooky a podobná zařízení s malým displejem a procesory Intel Atom. K dispozici je od verze Ubuntu 8.04 Hardy Heron a dříve byla známa pod názvem Ubuntu Netbook Remix.
Zdroj: Tectonic.
Apple
Safari 5
Apple po více než dvou letech od vydání čtvrté generace svého prohlížeče Safari přišel v pondělí 7. června s novou verzí. Jednou ze zásadních novinek je Safari Reader, který funguje následovně: uživatel si otevře webovou stránku. Při zvolení pohledu Entry Reader se zobrazí jen samostatný text článku – veškeré další rušivé prvky, jako je navigace či reklama, jsou z tohoto pohledu eliminovány. Čtenář se tak může soustředit výhradně na obsah, aniž by byl rušen designem či reklamními pruhy. Uživatelé Firefoxu mohou podobnou funkci znát jako doplněk Readabilty.
Samozřejmě se zapracovalo i na zvyšování výkonu, takže Safari 5 je na Macintoshi při zpracování JavaScriptu o 30% rychlejší než jeho předchůdce. Apple také tvrdí, že aktuální verze jeho prohlížeče zvládá díky jádru Nitro JavaSrcipt o tři procenta rychleji než Chrome 5.0 a dvakrát rychleji než Firefox 3.6. Výsledky pod Windows sice nejsou tak úchvatné – Safari například zaostává za Chrome, nicméně i na této platformě jde o zaznamenatelné zlepšení.
Další zrychlení by měl přinést tzv. DNS prefetching, který v praxi funguje tak, že po otevření stránky prohlížeč projde na pozadí všechny z ní vedoucí odkazy a připraví si IP adresy webových serverů, jež můžete následně otevřít o něco rychleji. K vyššímu výkonu přispívá i optimalizace práce s vyrovnávací pamětí. Poněkud kuriózně vypadá přidání vyhledávače Bing od Microsoftu k dosavadnímu výchozímu Googlu a volitelnému Yahoo!. Uživatelé operačních systémů Windows Vista a Windows 7 pak mohou v praxi okusit hardwarovou akceleraci, kdy se k vykreslování využívá výkon grafické karty.
Nechybí ani vylepšené nástroje pro webové vývojáře a podpora sedmnácti nových technologií dle normy HTML5 (např. elementy RUBY, ARTICLE, ASIDE, FOOTER, HEADER, HGROUP, NAV, SECTION, či podpora geolokace a videa v celoobrazovkovém režimu).
Novinka také podporuje rozšiřování prohlížeče pomocí doplňků, což byla ještě donedávna deviza Firefoxu, ke kterému se o něco později přidalo Chrome.
Zdroj: Apple.
Opera
Opera 10.60 build 3409 a 3413
Norský vývojářský tým i v minulém týdnu intenzivně pracoval na přípravách Opery k finálnímu vydání. Konečný termín je sice zatím stále ve hvězdách, nicméně zvídaví uživatelé se dočkali hned dvou testovacích sestavení.
V úterý uvolněný build 3409 opravoval dosud nalezené chyby, jejichž seznam je opravdu hodně dlouhý. Vyřešeno bylo 22 problémů v uživatelském rozhraní, pět problémů v jádru (jeden se například týkal chatu na Facebooku, další vykreslování prostředí GMailu) a pětice chyb, projevujících se na platformě Mac OS.
Další testovací sestavení s číslem 3413 bylo vydáno mimořádně v sobotu a opět se opravovalo jako na běžícím pásu. Tentokrát seznam změn čítá 26 položek v oblasti uživatelského rozhraní a 28 v jádru. Další chyby se látaly v adresním a vyhledávacím řádku. Novinkou pak je červené podbarvení vyhledávacího pole v případě, že hledaný text se na aktuální stránce nevyskytuje. Patrně největším přínosem pro uživatele na Linuxu bude Java, která by v aktuálním buildu opět měla fungovat.
- Stáhnout Opera 10.60 build 3413 (Windows, klasický instalátor).
- Stáhnout Opera 10.60 build 3413 (Windows, MSI balíček).
- Stáhnout Opera 10.60 build 8372 (Macintosh).
- Stáhnout Opera 10.60 build 6355 (FreeBSD, Linux).
Zdroj: Opera Desktop Team.
Maxthon
Maxthon 2.5.14 beta
Další betaverze Maxthonu 2.5 přináší víceméně jen několik opravených chyb a rozšíření funkce zachytávání obrazovky. Vyřešen byl také pád prohlížeče, ke kterému docházelo v některých případech při zpracování flashových animací.
- Stáhnout Maxthon 2.5.14 beta
Zdroj: Maxthon Forum.
Adobe
Aktualizovaný Adobe Flash Player 10.1
V pondělí jsme informovali o vážné bezpečnostní hrozbě, umožňující napadení počítače skrze chybu v jednom z nejpopulárnějších pluginů – Flash Playeru. Již ve čtvrtek byla oznámena nová verze s číslem 10.1.53.64, která tuto trhlinu zaceluje. Kromě uvedené záplaty přináší novinka také vylepšenou hardwarovou akceleraci při dekódování videa ve formátu H.264 a podporu privátního režimu.
Doporučujeme instalaci aktuální verze neodkládat zejména s ohledem na závažnost problému, který řeší. Uživatelé Firefoxu a částečně i ostatních prohlížečů si mohou aktuálnost používaných zásuvných modulů vyzkoušet na stránce Mozilla Plugin Check.
Zdroj: Mozilla Links.
Mohlo by vás také zajímat
-
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024 -
Jak se chránit před podvody na internetu – část 2
14. října 2024 -
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 2)
19. února 2024 -
Fandíme českým sportovcům a rozdáváme hosting ZDARMA!
26. července 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025
Melebius
Čvn 15, 2010 v 6:42U prohlížečů odkazujete na verze pro různé OS, proč ne u Flash Playeru? Stačilo by jenom dát odkaz na stránku http://get.adobe.com/flashplayer/, která už počítač rozpozná.
Bombera
Čvc 9, 2010 v 11:53Češtinu pro nejnovější Safari 5 najdete na:
http://www.mobil-cestiny.cz/content/415-PC-Safari-5-Cestina
pawe
Zář 15, 2010 v 14:56Je hezké,že na Vaší stránce máte češtinu pro safari,ale je teké potřeba říci,že je placená- cca.80Kč. Je jasné,že z něčeho musíte žít.Na včech forech o safari máte komentář s linkem na Vaše stránky a bylo by dobré všem potencionálním uživatelům safari říci,že češtinu k tomuto prohlížeči stáhnete až po zaplacení registračního poplatku…
Bombera
Zář 28, 2010 v 20:52V dobe kdy jsem linky na fora daval, byla registrace jeste zdarma.Kazdopadne po vstupu na stranku je to napsane, takze clovek se to dozvi pomerne brzo.Kazdopadne souhlasim, kdybych ted linky daval znova, urcite bych to dopsal