Logo za kurzorem myši ve stránce
Jako zvláštní doplněk je možno do stránky přidat logo, které se bude zobrazovat těsně vedle kurzoru myši. Obrázek musí být decentní, spíše menší a co nejprůhlednější, jinak vytvoříme ve stránce rušivou „obludku“.
V principu jde o vrstvu, která je velká stejně jako použitý obrázek a je nastavena dostatečně v popředí (pomocí z-index). Dostatečně v popředí proto, aby nám při přejetí myší přes objekt, který by měl vyšší z-index než náš kurzor, nezmizel za ním. JavaScriptem budeme ve stránce při pohybu myší zjišťovat pozici kurzoru a podle této pozice měnit i absolutní pozici naší vrstvy s logem. To celé je nutné opatřit určitým testováním, zda je vůbec prohlížeč takových věcí schopen, a efektní kurzor myši je na světě.
Pro snadnější použití jsem soubor skriptu zvlášť vyňal do externího souboru cursorlogo.js. Nejprve si ukážeme umístění kurzoru do stránky, to je jednoduché:
|
Definici vrstvy s obrázkem kurzoru můžeme umístit kamkoli, nejlépe na konec souboru, volání skriptu však musí být až za ním, jinak by došlo k chybě při spuštění skriptu v okamžiku, kdy prohlížeč ještě o existenci vrstvy pojmenované cursor (název je nutno dodržet) nic neví. Všimněte si vysokého čísla v parametru top – je tak velké proto, aby se obrázek kurzoru umístil do „neviditelné“ části obrazovky a nebyl hned vidět. Je možné ho ale umístit kamkoli, třeba i do viditelné části tak, aby nevadil v designu v případě, že prohlížeč ho sice zobrazí, ale nebude umět posouvat za myší. Jakmile se pohne myší, obrázek přiskočí ke kurzoru myši a bude jej následovat.
Soubor cursorlogo.js:
|
Skript pracuje ve většině prohlížečů, ne ve všech však bude následovat obrázek kurzor myši při rolování okna klávesnicí. Nehodí se vždy pro stránky, které obsahují hodně velké plochy flashe nebo prvků ActiveX, applety nebo vložené moduly. Tyto se totiž bez ohledu na z-index zobrazují vždy v popředí, a při přejetí myší náš obrázek „zmizí“.
Kompletní příklad je vám k dispozici.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Zabezpečení e-mailů: Jak můžete chránit vaši firemní komunikaci
13. prosince 2023 -
Regulace digitálních služeb: Co přináší nové nařízení DSA?
20. února 2024 -
Fandíme českým sportovcům a rozdáváme hosting ZDARMA!
26. července 2024
Nejnovější
-
Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?
16. prosince 2024 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024 -
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024