Konverze databázové tabulky do XML pomocí ASP
Jistě jste už někdy uvažovali o tom, jak převést obsah databáze do souboru, který bude obsahovat data ve standardu XML a umožní tak zcela jednoduchou výměnu dat. Tento článek vám poradí, jak na to…
Nebudu se zde zabývat popisem, co to vlastně XML je, neboť vše podstatné bylo řečeno v článku Co je XML?, který zde vyšel asi před rokem a zabývat se v tomto článku popisem struktury XML by určitě bylo nošením dříví do lesa.
Pro realizaci tohoto úkolu budeme potřebovat funkce pro otevření a zavření databáze, které je popsána v článku ASP, databáze a objekt Connection. Data načtená z databáze budeme ukládat do textového souboru pomocí standardních funkcí pro práci s textovými soubory, které byly popisovány v článku Práce se soubory pomocí ASP II.
Při tvorbě kódu budeme počítat s tím, že známe pouze připojovací řetězec do databáze a jméno databázové tabulky. Tento způsob přístupu k řešení k problému nám umožní získat kód, který bude naprosto univerzální pro libovolnou databázovou tabulku bez ohledu na její strukturu.
A nyní k vlastnímu kódu. Nejprve uvedu celý kód, který na závěr postupně vysvětlím:
|
V souboru connect.asp, který se do kódu vkládá pomocí directivy INCLUDE, jsou umístněny potřebné funkce pro připojení k databázi. Tyto funkce byly popsány ve článku ASP, databáze a objekt Connection.
A jak to všechno funguje? Po otevření databázové tabulky a textového souboru procházíme pomocí cyklu do while jednotlivými větami databázové tabulky a postupně je zapisujeme do textového souboru.
Pomocí konstrukce počet_sloupcu=rs.fields.count si zjistíme počet sloupců v databázové tabulce. Na základě tohoto zjištěného počtu v cyklu for .. next projdeme jednotlivé položky v řádku tabulky a pomocí konstrukce jmeno_sloupce=rs.fields(index).name si zjistíme jméno sloupce v databázové tabulce. Toto jméno použijeme nejen pro zjištění hodnoty příslušné položky, ale zapíšeme jej jako XML tag do souboru.
Pro ošetření stavu, kdy je položka v databázi prázdná, je zde určena podmínka, která zajistí její naplnění vložením znaku „-„. Po ukončení práce v cyklu do while provedeme zavření textového souboru, recordset a spojení na databázi. Nakonec prověříme, zda-li během konverze nedošlo k nějaké chybě. V případě bezchybného průběhu nabídneme soubor ke stažení a v opačném případě ohlásíme chybu.
Pokud budete mít zájem o pokračování článku, a to sice, jak zpracovat XML dokument pomocí ASP, napište mi na můj email nebo do diskuse pod článkem.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Jak se chránit před podvody na internetu – část 2
14. října 2024 -
Co je to VRAM a jak ji navýšit bez drahého upgradu?
20. srpna 2024 -
Zabezpečení e-mailů: Jak můžete chránit vaši firemní komunikaci
13. prosince 2023 -
Znovuuvedení domény .AD
5. září 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025
Scripter
Dub 27, 2010 v 17:08Já bych šel spíš konstrukcí
…
For Each polozka In rs.Fields
Response.write „“ & polozka & „“
Next
…
Scripter
Dub 27, 2010 v 17:10nějak mi to nevzalo celý text, takže jako název tagu je samozřejmě polozka.name