Joomla? Drupal? WordPress? Ne, chci jednodušší CMS!

22. února 2010

Výběr toho správného redakčního systému pro správu obsahu může být pro webdesignera či vývojáře obtížným úkolem. Protože jich existuje velké množství, každý s různými funkcemi, není čemu se divit, že není jednoduché rozhodnout, který konkrétní systém bude nejvhodnější pro konkrétní webový projekt.

Pro komplexní weby je samozřejmě nejlepší vybírat ze systémů, které poskytují nejvíce možností jak z hlediska správy obsahu, designu či budou rozšiřitelnosti (kam například spadají open-source systémy jako Joomla, Drupal nebo i WordPress), ale jak postupovat v případě jednoduchých stránek, kde je nadbytek všelijakých funkcí spíše nežádoucí?

Redakční systém Zimplit

Redakční systém Zimplit – jeden z nenáročných CMS.

Pokud si kladete stejnou otázku, možná vám v rozhodování pomůže článek 10 Simple and Light Weight CMS Solutions, který popisuje deset nenáročných redakčních systémů.

Zdroj: webdesignledger.com.

Štítky: Zprávičky

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

7 komentářů

  1. Ofi

    Úno 22, 2010 v 23:21

    nejlepší je made in home, vykašlat se na nějaký cms a naprogramovat si to sám… tak tam má člověk přesně to co potřebuje, optimalizuje si to na míru a nemusí nahrávat kilobajty zbytečnýho kódu navíc…

    Odpovědět
  2. Miroslav Kučera

    Úno 23, 2010 v 9:03

    Myslim, ze stovky tisíc lidí, co používají všelijaké open-source systémy by s vámi rozhodně nesouhlasilo :-) Ostatně, když chcete zprovoznit firemní stránku, nějaký blog, či nějaký microsite, je IMHO blbost kvůli tomu vyvíjet vlastní CMS. Na internetu jsou desítky a desítky již hotových CMS k okamžitému (!) použití. Ano, některé jsou horší, jiné lepší. Ale troufám si říci, že ve výše nastíněných variantách bude libovolný open source CMS vždy lepší (praktičtější) varianta, než vyvíjet úplně od začátku vlastní CMS, což je docela komplikovaný proces.

    Ostatně, i Interval.cz běží na open source CMS. A hádejte, co jsme s ním nahradili – vlastní vyvíjený redakční systém. A můžu vám říci, je to nebe a dudy :-)

    Odpovědět
  3. Ofi

    Bře 1, 2010 v 22:59

    jo to je samozřejmě pravda… přesto si myslím že spousta mladých lidí by měli prohlubovat své znalosti v programování než se „líně“ učit používat něco hotového…

    Odpovědět
  4. Miroslav Kučera

    Bře 2, 2010 v 8:22

    No, podle mne je i tak lepsi pouzit hotovy CMS a pak si do nej doprogramovat neco malinkeho vlastniho, treba ve forme pluginu, nez se rovnou pustit do neceho tak obludneho, jako je vlastni CMS :-)

    Odpovědět
  5. Mirek

    Bře 26, 2010 v 21:31

    Ofi, to chcete aby si mladí sami vařili, než aby zašli do restaurace na hotové jidlo? Aby si prohlubovali znalosti v šití, než aby si koupili hotovou košili? Jasně, ušijete si ji na míru, žádné kilobajty, pardon, knoflíky, navíc. Uvědomte si, že tupé bušení kódu je stejné otročina jako vaření nebo šití. Sice je to paradox, ale lenost vede k pokroku.

    Odpovědět
  6. Wojtha

    Srp 12, 2010 v 12:56

    Ofi: zkus se podívat co opensource systémy umí a kolik je za nimi dřiny, pak pochopíš, že programovat sám vlastní CMS je nesmysl (pokud nemá mít nějaké zcela unikátní vlastnosti, které ještě nikdo na trh neuvedl). To už je skoro lepší nějaký existující forknout, když už to musí být. Není nic horšího než měsíc pyšně něco programovat a pak zjistit, že už to někde dva roky existuje a funguje to lépe…

    Například jen jádro Drupalu 7 (což je hodně otevřený projekt) obsahuje změny od více jak 800 lidí, a to vůbec nepočítám lidi co se podíleli na předchozích verzích, co vyšly za těch cca 8 let existence projektu. Takovému „manpoweru“ se hodně těžko konkuruje…

    Pronikání do kódu a architektury OSS CMS, učení se API apod. není vůbec triviální záležitost a člověk se také leccos naučí… a pokud ti něco na daném OSS CMS vadí a cítíš se na to, můžeš udělat patch a snažit se ho prosadit…

    PS: A propos, vendor lock-in v dnešní době úspor moc nefrčí…

    Odpovědět
  7. buqqy123

    Říj 27, 2010 v 8:18

    ale kušujte s vlastním CMS, přece nebudete vytvářet něco, co už je vytvořené….to bychom se pak nikam neposunuli

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *