Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?

16. prosince 2024

Mac se díky modelu Mini stal skutečně dostupným počítačem a vzhledem k výkonu se jedná o velice výhodnou koupi. I nejlevnější model nabízí super-výkonný procesor M4 a dostatek RAM, má však úložiště sotva na systém a něco málo. Pokud tak pracujete s videi, fotografiemi nebo většími projekty, brzy zjistíte, že tato kapacita nestačí. Jaké jsou tedy možnosti?

Apple sice nabízí možnost rozšíření interního úložiště (vyšší varianty), ovšem ceny těchto variant jsou často velmi vysoké a mohou odradit mnoho uživatelů. Například u nového Macu Mini s čipem M4 se cena za úložiště navíc pohybuje takto:

Kapacita

Cena (Kč)

512 GB SSD

6 000 Kč

1 TB SSD

12 000 Kč

2 TB SSD

24 000 Kč

(zdroj: Apple)

Tyto vysoké náklady vedou mnoho lidí k hledání alternativ, jako jsou externí disky, které mohou být flexibilnějším a cenově dostupnějším řešením.

Na co si dát pozor při výběru externího úložiště

Při výběru externího disku je klíčové sledovat několik parametrů. Rychlost čtení a zápisu patří mezi ty nejdůležitější, zejména pokud pracujete s velkými soubory, jako jsou videa nebo fotografie. Vyšší hodnoty znamenají rychlejší přesun dat a efektivnější práci. Pro běžnou práci s menšími soubory je dobré sledovat také výkon náhodného čtení a zápisu.

Dalším faktorem je kapacita. Zvažte, kolik prostoru opravdu potřebujete. Pro běžnou práci může stačit 512 GB, zatímco náročnější uživatelé, jako grafici nebo videomakeři potřebují minimálně 1-2 TB (případně více). Rovněž je důležité zaměřit se na rozhraní a kompatibilitu – moderní Mac podporuje rychlé připojení přes USB-C nebo Thunderbolt, které by měl disk splňovat. Neméně důležitá je kvalita, spolehlivost a v neposlední řadě cena.

Jak rychlý hledat disk?

Pro lepší představu jsme otestovali tři různé typy úložišť na Macu pomocí aplikace AmorphousDiskMark. Klasické interní úložiště samotného Macu, běžný flash disk, který má každý z nás doma hned několikrát a externí disk Asome

Typ úložiště

Sekvenční čtení Q8T1 (MB/s)

Sekvenční zápis Q8T1 (MB/s)

Náhodné čtení Q32T1 (MB/s)

Náhodný zápis Q32T1 (MB/s)

Interní úložiště (Mac)

2038.35

1852.06

673.12

61.40

Běžný flashdisk (SanDisk)

33.69

15.28

7.15

1.32

Externí disk Asome

983.49

979.09

160.97

124.75

Rozdíl mezi jednotlivými typy úložišť je propastný. Interní SSD v Macu dosahuje extrémně vysokých rychlostí díky pokročilé technologii, špičkové optimalizaci a přímému propojení s hardwarem. To umožňuje okamžitý přístup k datům a zajišťuje plynulý chod náročných aplikací. Tato výhoda je však vykoupena vysokou cenou, která nemusí být pro každého dostupná.

Na druhé straně běžné USB flash disky, jako je SanDisk USB 3.2 Gen1, jasně ukazují své limity. Rychlosti čtení a zápisu jsou výrazně nižší, což znamená, že práce s velkými soubory nebo aplikacemi je velmi pomalá a často frustrující. Tyto disky jsou vhodné spíše pro přenos menších souborů, nikoliv pro náročné uživatele.

Externí disk Asome naopak představuje ideální poměr mezi cenou a výkonem. Nabízí rychlosti, které jsou dostatečné i pro práci s velkými soubory, a zároveň zůstává cenově dostupný. Při rychlostech, kterých dosahuje v podstatě nepoznáte rozdíl mezi ním a interním úložištěm Macu. To z něj činí skvělou volbu pro uživatele, kteří hledají flexibilitu a vysoký výkon bez nutnosti investovat do drahého interního rozšíření.

Kolik zaplatíte za 1 GB?

Kapacita

Cena Mac (Kč)

Cena za GB Mac (Kč)

Cena Asome (Kč)

Cena za GB Asome (Kč)

512 GB

6000

11.72

1799

3.51

1 TB

12000

11.72

2634

2.63

2 TB

24000

11.72

4433

2.22

Zatímco Apple si účtuje přibližně 11,72 Kč za každý GB úložiště, Asome nabízí stejnou kapacitu za méně než pětinu této ceny (v případě 2TB). To znamená, že například při rozšíření na 2 TB můžete s diskem Asome ušetřit až 19 567 Kč oproti ceně za interní upgrade.

Vojtěch Tomášek

Jsem redaktor se zájmem o technologie, grafický design a IT. Je pro mě klíčová zpětná vazba a podněty od čtenářů. Chci tak tvořit obsah, který nejen informuje, ale také inspiruje a obohacuje. Od dokončení vysoké školy se věnuji převážně grafice a IT. Když zrovna nejsem v redakci Intervalu, jsem v přírodě nebo se právě snažím dokončit quest v nejnovějším Zaklínači.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *