Jak prohledávat Internet z webových stránek?
V dnešním článku si ukážeme, jak s pomocí JavaScriptu zabudovat do webových stránek formulář pro prohledávání českého Internetu. Náš skript je navíc doplněn o možnost výběru hledače ze šesti u nás nejznámějších vyhledávacích serverů a jednoho zahraničního.
Pro praktickou ukázku jsme vybrali šest největších českých serverů – Seznam. Atlas, Centrum, Zmiji, Uzdroje a Najdi.to, ze světových pak u nás nejpopulárnější Altavistu.
Nejprve si nadefinujeme samotný formulář, který bude obsahovat textové pole pro zadávání hledaných klíčových slov, dále pak seznam podporovaných vyhledávacích serverů s možností volby hledače, který vyhledávání provede (volba pomocí radio buttonu) a tlačítko, které odešle požadavek. Formulář nadefinujeme přímo v Javascriptu, protože u prohlížečů nepodporující JavaScript by tento formulář nefungoval. Těm je možno nabídnout náhradní řešení v tagu <NOSCRIPT>. Skript pak vypadá následovně:
|
Pokud podrobně prozkoumáte uvedený skript, zajisté si všimnete, že při odeslání formuláře je volána metodou onSubmit funkce poslat(). Tu nadefinujeme následovně:
|
Funkci poslat() jsme tak rozdělili na dvě části. V první bude provedena analýza hledaného řetězce, která zahrnuje následující operace: nahrazení mezer v řetězci znakem „+“ a znaménko plus v řetězci je nahrazeno znakem „%2B“, což je hodnota mezery v hexadecimálním kódování. Podobně budou přeloženy všechny znaky řetězce pomocí funkce escape().
|
Funkce odeslat_server() pak zjistí, který vyhledávač byl zvolen a odešle požadavek na něj pomocí URL, složeného z adresy vyhledávacího skriptu a upraveného řetězce
|
Výsledek hledání se otevře v novém okně. Na závěr zbývá ukázat výsledek naší práce:
Při vyhledávání lze většinou bez problémů použít i logické operátory „+“, „-„, „AND“, „OR“, „NOT“. Je třeba si však uvědomit, zdali je zvolený server podporuje a podle toho je požívat. Skript lze samozřejmě libovolně obměňovat – např. vybrat jen některé servery nebo naopak jiné doplnit, volbu serveru provést pomocí roletového menu apod. Zde je k dispozici celý zdrojový kód ke stažení (1 KB).
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Jak se chránit před podvody na internetu – část 1
8. října 2024 -
Vlastní web pomocí AI už může vytvořit opravdu každý
8. srpna 2024 -
Nepodceňte UX na vašem webu: Proč na něm záleží?
10. dubna 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025