Jak podporují formát PNG webové prohlížeče?
Robert Janák vám v dalším ze svých příspěvků přináší širší přehled o podpoře formátu PNG nejrůznějšími www prohlížeči. V rozsáhlém přehledu uvádí míru podpory ve zpracování informací, jakými jsou gama korekce, alfa průhlednost, prokládání nebo i informace o profilu.
PNG je nutno chápat jako formát s vyspělými vlastnostmi. Podle v něm obsažených dat je vytvořen obraz, jehož výsledná podoba je přizpůsobována systémovým nastavením zobrazení a správy barev.
V přehledu www prohlížečů je uváděn popis, z kterého lze vyčíst některé z následujících informací:
- odkaz na stránky s produktem;
- odkaz na výrobce;
- podpora jen ke čtení nebo i k zápisu – v tom druhém případě dovoluje provést změnu a přeuložení PNG dat;
- ? – označuje neověřené informace;
- podpora gama korekce, průhlednosti, prokládání (o podporovaných metodách prokladu naleznete více informací na stránkách Browsers withPNG Support);
- podpora barevnosti ve stupních šedi (Grayscale), RGB, RGBA (někdy označována jako ARGB, kde A je alfa kanál reprezentující 8 nebo 16bitovou průhlednost);
- PNG OBJECT – podpora v zobrazení formátu PNG pomocí tagu OBJECT definovaného specifikací HTML 4.0 (viz článek Jak používat formát PNG pro www stránky?)
- použití knihoven;
- upozornění, zda je produkt komerční nebo freeware;
- doplňující informace o produktu (pluginy, rozsáhleji popsané problémy podpory, ukončení vývoje apod.);
- zmínky o nekorektní podpoře některých vlastností (jako gama korekce nebo alfa průhlednost – představuje zjednodušeně tento proces: korektní zdrojový soubor > zdrojové informace umí www prohlížeč přečíst > chybně zpracovává výsledný obraz).
Pro PNG je důležitá míra podpory formátu, zejména když je požadována vysoká věrnost zobrazení, typicky při používání firemní značky (loga) na internetu. Vycházejme z předchozího článku a představme si, že hodnoty definující prostor barev jsou rozděleny do jednotlivých chunků (cRHM, gAMA, sRGB a iCCP).
Běžnou praxí grafika (webdesignéra), který pracuje s moderními grafickými editory podporující správu barev, dospějete k poznání, že věrné barevnosti lze dosáhnout pouze popisem prostoru barev jako nedělitelného komplexu informací v podobě ICC profilu. Avšak formát PNG dovoluje také zapisovat a dále zpracovávat jen část informací o prostoru barev. Správný výsledek v zobrazení originálních barev získaných v konkrétním prostředí závisí vlastně na všech aplikacích (za asistence systémové správy barev), kterými v průběhu zpracování obrazu data projdou. A tak do chunků cRHM, gAMA, sRGB a iCCP může být připisována také jen část informací, kterou aplikace podporuje. Hodnoty se pro přesnější výsledek v interpretaci dat mohou řetězit, ale pokud existuje přesnější informace, například v chuncích iCCP nebo sRGB, tak jsou dále zpracovávány informace pouze z nich (samozřejmě při podpoře těchto chunků).
V následujícím přehledu jsou uvedeny prohlížeče s podporou gama korekce. Za názvem www prohlížeče je vždy uveden odpovídající operační systém.
- Amaya (Unix/X, Win32) – částečná podpora
- Arena (Unix/X)
- AWeb (Amiga)
- Browse (RISC OS)
- Dillo (Unix/GTK+)
- Internet Explorer pro Mac (Mac PPC, Mac OS X)
- Internet Explorer po Win (Win32, Solaris/X, HP-UX/X)
- Mozilla (Unix/X, Win32, Mac OS a další viz přehled prohlížečů níže)
- Netscape Navigator (Unix/X, Win32, Mac OS, OS/2)
- NCSA MacMosaic (Mac OS)
- OmniWeb (NeXTStep/OpenStep, Mac OS X Server)
- Opera (Win32, OS/2, BeOS, Mac PPC, Mac OS X, Linux/X, Solaris/X, Symbian OS)
- SPRYNET Mosaic (Windows 3.x)
- Voyager (Amiga)
- WebTV (WebTV)
- WebTV Viewer (Win32)
Dalším kritériem pro výstupní kvalitu v zobrazení firemních značek, které jsou zpravidla nepravoúhlými objekty, je podpora 8bitové průhlednosti. Opět uvádím přehled www prohlížečů včetně odpovídajících operačních systémů.
- Arena (Unix/X)
- AWeb (Amiga)
- Browse (RISC OS)
- CSCMail (Unix/GTK+)
- Dillo (Unix/GTK+) – špatný rendering na pozadí?
- Galeon (Unix/GNOME)?
- IBrowse (Amiga)?
- iCab (Mac 68k/PPC)
- ICE Browser (Java)?
- Internet Explorer pro Mac (Mac PPC, Mac OS X)
- K-Meleon (Win32)?
- Mozilla (Unix/X, Win32, Mac OS a další viz kompletní přehled)
- NetPositive (BeOS)
- Netscape Navigator (Unix/X, Win32, Mac OS, OS/2)
- OmniWeb (NeXTStep/OpenStep, Mac OS X Server)
- Opera (Win32, OS/2, BeOS, Mac PPC, Mac OS X, Linux/X, Solaris/X, Symbian OS)
- Sega Dreamcast Web Browser (Sega Dreamcast)
- Voyager (Amiga)
- Webster XL (RISC OS)
- WebTV (WebTV)
- WebTV Viewer (Win32)
Následující seznam je řazen abecedně podle názvu prohlížeče.
- 1X [Science Traveller International] (Win32) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; bez podpory průhlednosti; podpora PNG OBJECTu; využití ActiveX pro všechny vlastnosti PNG.
- Act [Jan Verhoeven] (Windows 9x/ME) – podpora jen ke čtení; testována verze 5a, u které není podpora alfa průhlednosti; freeware.
- AIR Mosaic – viz SPRYNET Mosaic níže.
- Amaya [W3C] (Unix/X, Win32) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; bez korektní podpory binární průhlednosti; částečná podpora gama korekce; podpora PNG OBJECTu; freeware včetně zdrojového kódu. Ve verzi 2.1 pod Windows byla opravena chyba v podpoře průhlednosti RGBA. Oprava na www.schaik.com. Verze 5.2 padá při načítání obrázku v šedoškálovém (Grayscale) PNG. Aktuální informace získáte na stránkách W3C – Amaya.
- aMozillaX [Free Amiga Organization] (Amiga 68k/PPC) – u všech verzí: podpora jen ke čtení. (Vývoj byl zastaven.)
- ANT Fresco [ANT] (RISC OS a další) – u všech verzí: podpora jen ke čtení, podpora pouze pro binární průhlednost; komerční. Prohlížeč byl na počátku roku 1996 vybrán předním světovým dodavatelem softwaru Oracle’s Network Computer.
- AOL Browser – viz Internet Explorer níže.
- Arachne [xChaos software] (DOS) – verze 1.07(?) a pozdější: podpora jen ke čtení, bez podpory průhlednosti; shareware. Verze 1.66 beta je také pro Linux.
- ArcWeb [Stewart Brodie] (RISC OS) – verze 1.70 a pozdější: podpora jen ke čtení.
- Arena [W3C, Yggdrasil et al.] (Unix/X) – verze 0.98b a pozdější: podpora jen pro čtení; jeden z prvních prohlížečů s kvalitní podporou alfa průhlednosti – plná podpora 16/48bitového PNG; plná podpora gamy; PNG má (částečně?) nekorektní podporu ve verzi 0.3.07 a pozdějších; freeware včetně zdrojového kódu. Ukázka podpory na www.libpng.org. W3C zastavilo vývoj ve prospěch vývoje prohlížeče Amaya. Vývoj Areny převzala společnost Yggdrasil. Bohužel vývoji Areny nebylo věnováno dostatek úsilí a tak poslední verze 0.3.62 je z listopadu 1998.
- Ariadna [AMSD] (Win32) – verze 1.2 a pozdější; podpora jen ke čtení. (NT/Alpha and Russian verze je dostupná na stránkách www.ariadna.ru.)
- AWeb [Yvon Rozijn] (Amiga) – všechny verze: podpora přes PNG DataType (viz různé aplikace s příslušnými stránkami), ale lepší a rychlejší podpora přes AWebPNG plug-in, který lze použít s verzí AWeb 3.2 nebo pozdější: podpora progresivního display modu, podpora gama korekce, podpora průhlednosti a podpora 24bitového PNG); podpora jen ke čtení; freeware (APL) s C zdrojovým kódem (CVS) z 8. června 2002.
- Browse [Acorn] (RISC OS) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti ve verzi 1.25 a pozdější (podpora zobrazování RGBA na pozadí, včetně použití barvy definované v html (BGCOLOR)); plná podpora gama korekce; progresivní display mod (prokládání) U tohoto prohlížeče byl další vývoj zastaven ukončením činnosti společnosti Accorn v roce 1999.
- BrowseX [Browsex Systems] (Unix/X, Win32) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; binární průhlednost; bez podpory gama korekce; bez podpory progresivního display modu; využívá Img, libpng a zlib; freeware (Artistic) se zdrojovým kódem.
- CAB [Application Systems Heidelberg] (Atari TOS) – verze 2.8 a pozdější: podpora jen ke čtení; komerční. (Prohlížeč je německý, ale vše je dostupné také v angličtině a němčině na www.application-systems.de.)
- Chimera [John Kilburg] (Unix/X) – všechny verze (?): přes externí dekoder (bez vlivu na rychlost zobrazení); podpora jen ke čtení; podpora progresivního display modu ve verzi 2.0 a pozdější; freeware včetně zdrojového kódu (viz Roman Czyborra a ukázka konfigurace).
- Closure [Gilbert Baumann] (Unix/X) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu. Vývoj byl zastaven v červnu 1999.
- Communicator – viz Netscape Navigator níže.
- CSCMail [Steven „Count Zero“ Kordik] (Unix/GTK+) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti v ukázce; využívá CscHTML, libpng a zlib; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu
- Device Mosaic [OpenTV / Spyglass] (Win32, VxWorks, Linux, OS-9000, pSOS, WinCE, EPOC, QNX, LynxOS) – verze 5.0 a pozdější: podpora jen ke čtení; podpora binární průhlednosti (plná podpora alfa průhlednosti je očekávána na podzim roku 2002); bez podpory gama korekce; bez podpory progresivního display modu (prokládání); využívá libpng and zlib; komerční.
- Dillo [Jorge Arellano Cid, Sebastian Geerken, Luca Rota a další] (Unix/GTK+) – verze 0.0.4 a pozdější: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti, ale chyba při renderování (?), špatná interpretace barvy pozadí v PNG obrázku (?) ve verzi 0.6.2; ukázka); plná podpora gama korekce; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu.
- Encompass [Rodney Dawes] (Unix/GNOME) – u všech verzí (?): podpora ke čtení i k zápisu; bez podpory průhlednosti (?); využívá gdk-pixbuf, libpng a zlib; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu. Encompass může ukládat obrázky v PNG a JPEG formátu (je umožněn náhled) stejně tak, jako umí číst z www stránek.
- Enhanced Mosaic – viz Spyglass Mosaic níže.
- Flash 4 Player [Macromedia] (Win32, Mac PPC) – verze 4.0 beta 1 a pozdější: podpora jen ke čtení. (Funguje jako plugin Navigator nebo Internet Explorer, ale funguje i s jeho dalšími vlastnostmi, s kterými se musíte smířit :). Verze 4.0 je uvolněna pro Linux, Solaris a je pravděpodobně také včetně Java verze.
- Galeon [Galeon Authors] (Unix/GNOME) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti (pravděpodobně); freeware (GPL) včetně zdrojového kódu. Galeon nyní využívá stejný rendering engine jako Mozilla.
- Grail [Corporation for National Research Initiatives] (Unix/X, Win32, Mac 68k/PPC) – verze 0.3b3 a pozdější: podpora jen ke čtení prostřednictvím Python Imaging Library (PIL); freeware včetně zdrojového kódu. Ve verzi 0.3b2 je také podpora prostřednictvím záplaty od Andrea Derricka Balsa. CNRI zastavila vývoj Grailu ve verzi 0.6 uvolněném 1. dubna 1999.
- IBrowse [HiSOFT Systems] (Amiga) – verze 1.2 a pozdější a některé předcházející verze: podpora jen ke čtení prostřednictvím PNG DataType (viz stránky na různé aplikace); plná podpora alfa průhlednosti (?), podpora progresivního display modu (prokládání); požaduje MUI 3.8 a pozdější; využívá libpng a zlib; komerční.
- iCab [Alexander Clauss / iCab] (Mac 68k/PPC) – u všech verzí (?): podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti ve verzi 1.8 beta a pozdější (ukázka); bez podpory gama korekce; bez podpory progresivního display modu (prokládání); komerční (beta verze je volně ke stažení).
- ICE Browser [ICEsoft] (Java) – verze 5 (?) a pozdější: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti (?); bez podpory gama korekce; komerční. Pro PNG podporu bude pravděpodobně potřeba Java 2 SDK 1.3.
- Internet Explorer
[Microsoft] Základní podporu vytvořil Microsoft ke konci roku 1997 (začátkem roku 2000 u MSIE pro Mac OS). Bohužel všechny verze pro Windows jsou bez podpory alfa průhlednosti (PNG se označuje jako 32bitové RGBA).
Internet Explorer pro Mac [Microsoft] (Mac PPC, Mac OS X) – verze 5.0 a pozdější: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti (ukázka); plná podpora gama korekce; plná podpora sRGB a ICC profilů; podpora progresivního display modu (prokládání); nefunkční řízení v procesu zpracování PNG na Mac OS X (verze 5.1 a 5.2 špatně načítá obraz, ukládá na disk a nezobrazuje výstupní data; „view“ musí být ručně nastaveno znovu [File Helper Settings > View with Browser provést spíše než Save to Disk] a pak prohlížeč restartovat); používá libpng a zlib; freeware.
Internet Explorer po Win [Microsoft] (Win32, Solaris/X, HP-UX/X) Podpora vlastností je podle verze MSIE různá.
- Verze 4.0b1 a pozdější: podpora jen ke čtení; bez korektní podpory alfa průhlednosti ve verzi 4.0b2 do 6.0; plná podpora gama korekce; podpora progresivního display modu (prokládání); bez podpory PNG OBJECTu.
- Podpora binární průhlednosti (se špatným prahem v zobrazení průhlednosti pixelů).
- Problémy při zobrazování obrázků s alfa průhledností se snaží nějakým způsobem řešit asi každý. Jedna z možností je použít Filtr Alpha (dále u IE může být chyba způsobovaná názvem souboru, který obsahuje více než jeden znak „.“?);
- RGBA obrázky (neobsahující paletu barev) jsou renderovány proti světlešedému pozadí;
- Verze 4.x spadne při obsáhlejších „chunks“ PNG (např. PNG z Macromedia Fireworks). Všimněte si upozornění Microsoftu: Nelze zobrazit PNG s verzí 4.0.
- Verze 5.x tiskne indexovaný PNG s černou (nebo tmavě šedou) v pozadí pod systémem Win98, někdy s radikálně změněnými barvami. Tato chyba „změna barevnosti při tisku“ je popsána u verze 5.1 pod Win98(SE) a WinNT.
- Chyby v zobrazení PNG obrázku použitého jako pozadí v CSS.
- Ve verzi 5.5 a pozdějších je alfa průhlednost podporována, jestliže HTML obsah je přepsán do DirectX extensions na CSS. Další info na stránkách msdn.microsoft.com
- Pokud očekáváte od Microsoftu lepší podporu PNG, můžete to sdělit pomocí Petice Aarona Adamse pro plnou podporu alfa průhlednosti.
- Opravu chyb ve verzi 6.0 lze žádat přímo na stránkách Microsoftu Bug Reports nebo na stránkách register.microsoft.com v české mutaci.
- Podpora MNG prostřednictvím MNG4IE ActiveX control Jasona Summerse.
- K-Meleon [K-Meleon Team] (Win32) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; plná podpora alfa průhlednosti (?); freeware (GPL) včetně zdrojového kódu. K-Meleon nyní využívá stejný rendering engine jako Mozilla.
- Konqueror [KDE developers] (Unix/KDE) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; plná podpora 32bitového RGBA ve verzi 3.0; podpora binární průhlednosti; bez podpory průhlednosti u 16bitového šedoškálového PNG; podpora MNG při použití s QuickTimem 2.2.0 nebo pozdějším a podpora libmng; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu. Konqueror byl koncipován jako file manager v Linux KDE Desktop Environment. Dnes je používán jako plnohodnotný www prohlížeč.
- MindWalker – viz Voyager níže.
- mMosaic [Dauphin Gilles / NCSA X Mosaic Team] (Unix/X) – u všech verzí: podpora jen ke čtení; bez podpory alfa průhlednosti; bez podpory binární průhlednosti; bez podpory gama korekce; chudá podpora rozkladu barev u PNG (dithering) – problém libpng; bez podpory progresivního display modu (prokládání); využívá libpng a zlib; freeware včetně zdrojového kódu.
- Mosaic 95 – viz SPRYNET Mosaic níže
- Mozilla [mozilla.org, Netscape Communications] (Unix/X, Win32, Mac OS, etc.) – u všech verzí: podpora jen pro čtení, podpora alfa průhlednosti – na Linuxu a Mac OS od 13. dubna 2000 a na Windows od 19. července 2000 (ukázka z Linuxu), ale s chudou podporou v kvalitě zobrazení PNG s menší než 24bitovou hloubkou; bez korektní podpory binární průhlednosti ve verzích mezi červnem a srpnem 2001 (chyba 84980); plná podpora gama korekce; rozklad alfa průhlednosti (dithered alpha) při možnosti snížení rychlosti přenosu dat (u všech systémů); progresivní display mod (prokládání); limit omezení velikosti obrázku na 8 000 pixelů; podpora MNG/JNG od 12. června 2000 do 23. března 2001 a od 17. prosince 2001 opět. využívá libpng a zlib; freeware (NPL/MPL/GPL) včetně zdrojového kódu. Problémy, týkající se podpory PNG, můžete nalézt v databázi Bugzilla (Mozilla bug system).
- MOZZAM [Steffen] (Amiga) – u všech verzí: podpora jen pro čtení.
- NCSA MacMosaic [NCSA MacMosaic Team] (Mac OS) – verze 3.0A1 a pozdější: podpora jen pro čtení; podpora gama korekce ve verzi 3.0B3 a pozdější; volitelné progresivní display mod (prokládání – buď se použije rozklad nebo replikační metoda nebo žádný z nich); alfa průhlednost vykazuje drobné odchylky ve správnosti zobrazení; freeware včetně zdrojového kódu. Tento produkt není dále vyvíjen.
- NCSA X Mosaic [NCSA X Mosaic Team] (Unix/X) – verze 2.7b1 a pozdější: podpora jen pro čtení; chudá podpora rozkladu barev u PNG (dithering) – problém libpng; bez podpory progresivního display modu (prokládání); bez podpory alfa průhlednosti; freeware včetně zdrojového kódu. Tento produkt není dále vyvíjen.
- NetFront [ACCESS] (PocketPC, Linux) – verze 2.5 (?) a pozdější: podpora jen pro čtení; podpora MNG ve verzi 3.0; využívá libpng a zlib; komerční. Verze 3.0 je vestavěná do kapesních PC, pro mobilní telefony (2.5G a 3G) a pro ostatní zařízení s připojením na internet. Podpora PNG a MNG se objevuje jako nepovinný standard, alespoň u mobilních telefonů.
- Netkit [Netsurfer] (NeXTStep/OpenStep) – u všech verzí: podpora jen pro čtení. Tento produkt není dále vyvíjen.
- NetPositive [Be] (BeOS) – verze 2.1 a pozdější (používá nový PNG Translator pro BeOS 4.5): podpora jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti u verze 2.2; (ukázka); bez podpory gama korekce; bez podpory progresivního display modu (prokládání); bez podpory PNG umístěného v HTML jako pozadí; komerční.
- Netscape Navigator [Netscape Communications] (Unix/X, Win32, Mac OS, OS/2) – Netscape Navigator 6.0 (Mozilla); version 4.04 a pozdější; progresivní display mod (prokládání – replikační metoda); bez podpory průhlednosti a gama korekce ve verzích 4.x; plná podpora alfa průhlednosti od dubna 2000 s výjimkou 32bitového RGBA pro UNIX; podpora gama korekce u verze 6.0PR2 (viz Mozilla výše); téměr plná podpora formátů MNG a JNG ve verzi 6.0 a pozdějších (viz podpora MNG v aplikacích) a u starších verzích prostřednictvím MNG pluginu od Jasona Summerse; verze od 4.04 do 4.76 pracuje s černou barvou jako s transparentní v paletě plných (neprůsvitných) barev s pozadím (v chunku bKGD) test; problém i s 64bitovým RGBA (?); u PNG je omezena velikost do 8 000 pixelů; pokusy o zobrazení částečně poškozeného PNG; využívá libpng a zlib; freeware. V některých verzích Netscape 4.x není podpora PNG OBJECTu. Verze 6.0 je založená na stejném jádře jako Mozilla, která má výbornou podporu PNG a MNG OBJECTU. Verze 2.0 a pozdější mají také podporu prostřednistvím pluginů vypsaných níže. Pluginy v současné době nemají přímou podporu PNG obrázků (pouze přes tag EMBED, ale to je proprietální řešení používané v Netscape nebo tagem OBJECT včetně velikosti (HEIGHT a WIDTH)).
- PNG plug-in [Giorgio Costa] (OS/2) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; bez podpory průhlednosti; podpora progresivního display modu (prokládání); využívá libpng a zlib; 369k (jen beta verze; také prostřednictvím ftp: US verze, Italy verze).
- QuickTime PNG plug-in [Apple] (Win32, Mac OS) – verze 3.0 a pozdější: podpora jen pro čtení; plná podpora gamma korekce?; bez podpory průhlednosti; bez podpory progresivního display modu (prokládání).
- PNG Live plug-in [Siegel & Gale] (Win32) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; bez korektní podpory gama korekce, podpora alfa průhlednosti v 2.0b1 a pozdějších (avšak PNG obrázek používá barvu pozadí definovanou v chunku bKGD místo pozadí v HTML nebo výchozí barvy v prohlížeči); u verze 2.0b5 a pozdějších je podpora progresivního display modu (prokládání); využívá libpng a zlib. Vývoj produktu ukončen v červnu 1997.
- KeyView Pro [FTP Software / Verity] (Windows 3.x, Win32) – verze 4.2 a pozdější; podpora ke čtení i k zápisu.
- Quick View Plus [Inso nebo Jasc] (Windows 3.x, Win32, Unix) – verze 4.5 a pozdější: podpora jen pro čtení; využívá zlib. Je podle všeho několikátou generací vycházející z Viewer 95 od Mastersoftu. Mastersoft byl získán společností Frame, který pak převzal Adobe. V roce 1997, před prodejem společnosti Inso, přejmenovala společnost Adobe tento produkt na Adobe File Utilities by Mastersoft. Společnost Inso ho zase přejmenovala na Quick View Plus a prodala v roce 1998 společnosti Jasc. Inso version včetně pluginu na Netscape, Unix port [Solaris, HP-UX a AIX; Motif] a je určený pro řízení podniku nad 1000 osob; Jasc verze je určený pro SOHO (Small Office/Home Office) zákazníky.
- CSView Plugins [CSU Software Solutions] (Win32) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení nebo pro čtení včetně možnosti zápisu viz níže; komerční. (verze CSView40, CSView130 a CSView150: všechny jsou včetně samostatného prohlížeče a Netscape pluginů. Některé konfigurace obsahující konvertory podporují čtení včetně možnosti zápisu.
- PNG plug-in [Sam Bushell] (Mac OS) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; podpora progresivního display modu (prokládání); využívá libpng a zlib (jen beta verze; nahrazen QuickTime PNG pluginem viz výše).
- pngplug [Silicon Graphics] (SGI Irix/X) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; podpora RGB a obrazového formátu BMP od Microsoftu. Tento plugin je pro Irix 6.2 aktualizace CD, společně s Netscape 2.0S a s dalšími pluginy.
- PNG Magick plug-in [Rasca Gmelch] (Unix/X) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; freeware. Je stále v alfa verzi; potřebuje konvertní utilitu od ImageMagick. Produkt není dále vyvíjen.
- FIGleaf Inline plug-in [Carberry Technology / EBT] (Win32) – u všech verzí: podpora jen pro čtení; podporuje CGM, RGB, TIFF, PBM/PGM/PPM, EPS, Group 4 fax, Sun raster a BMP Microsoftu a WMF obrazové formáty. Produkt není dále vyvíjen. Verze pro Mac OS a Windows 3.x nebyly nikdy vypuštěny.
- Panacea PNG plug-in [Panacea Software] (OS/2) – u všech verzí: podpora jen pro čtení. Produkt není dále vyvíjen. Skončil v beta verzi.
- Netsurfer [Netsurfer] (NeXTStep/OpenStep) – verze 1.1 a pozdější: podpora jen pro čtení. Produkt není dále vyvíjen.
- OmniWeb [Omni Development] (NeXTStep/OpenStep, Mac OS X Server) – verze 2.0 a pozdější: podpora jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti ve verzi 3.x a pozdější, možná i některá z řady 2.x? (ukázka); plná podpora gama korekce; podpora progresivního display modu (prokládání); freeware ve verzi 4.0 (dříve komerční). Verze předcházející 3.0 onebo 3.1 byly pouze pro NeXTStep/OpenStep a verze od 4.0 dále jsou pouze pro Mac OS X.
- Opera [Opera Software] (Win32, OS/2, BeOS, Mac PPC, Mac OS X, Linux/X, Solaris/X, Symbian OS) – verze 3.51 a pozdější: podpora jen pro čtení; ve verzi 6.0 a pozdější plná podpora alfa průhlednosti (ukázka); ve starších verzích navíc bez korektní podpory binární průhlednosti (resp. u obrázků s paletou barev je ve vstupní paletě chybně interpretována průhlednost bez ohledu na to, jakou má hodnotu průhlednost v indexované paletě); plná podpora gama korekce (předpokládá file gamu o hodnotě 2.0 (resp. 1/2.0), pokud PNG neuvádí gamu v chunku gAMA nebo ji nespecifikuje konkrétním prostorem barev v chuncích iCCP nebo sRGB); podpora progresivního display modu (prokládání) kromě transparentního PNG ve verzích pro Windows; chybně nakládá s chunkem IHDR ve verzích 4.x nebo 5.x pro Linux; komerční (zdarma Opera 5 pro Windows). Verze 3.50 podporuje PNG pouze prostřednictvím pluginů, například PNG Live 1.0, který ale nepodporuje průhlednost a prokládání, viz Netscape Navigator výše. Verze 3 a možná 4 je také pro Windows 3.x, ale podpora je odkazována na novější verze.
- Oregano [Oregan Networks / Castle Technology] (TV/STB, RISC OS) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení; podpora binární průhlednosti; komerční.
- Sega Dreamcast Web Browser [Planetweb] (Sega Dreamcast) – verze 2.0 a pozdější: jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti; bez podpory gama korekce; podpora progresivního display modu (prokládání); komerční.
- SPRYNET Mosaic [SPRY / CompuServe] (Windows 3.x) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení; plná podpora gama korekce. Známý jako Mosaic 95, Mosaic in a Box for Windows 95, SPRY Mosaic 4.0 nebo AIR Mosaic. Vývoj produktu je pravděpodobně ukončen.
- Spyglass Mosaic [Spyglass] (Windows 3.x, Windows NT, Mac OS, Unix/X) – verze 2.2; podpora jen pro čtení. Prohlížeč není dále vyvíjen pro běžné použití uživatelem, ale je obnoven jako funkční verze pro servery, viz Device Mosaic výše a Spyglass Prism níže.
- Spyglass Prism [OpenTV / Spyglass] (Solaris, Windows NT) – u všech verzí (?): podpora pro čtení i zápis (?); komerční, viz tiskové prohlášení z prosince 1996. Spyglass byl získán společností OpenTV v červenci 2000.
- Termite / Webite [DoggySoft] (RISC OS) – u některých verzí: prostřednictvím produktu Progress od Davida McCormacka jako pomocné aplikace, viz seznam; podpora jen pro čtení; komerční.
- UdiWWW [Bernd Richter] (Windows 3.x, Win32) – všechny verze od 29. září 1995: podpora jen pro čtení.
- UP.Browser [Phone.com] (mobilní telefony) – verze 3.2 a pozdější: podpora jen pro čtení; podpora jen 8bitové barevnosti (indexovaná paleta barev); komerční. Prohlížeč pro mobilní telefony (zejména u displejů pro zobrazení v barvách); u verze 3.2 je poprvé podpora jak zobrazování barev, tak formátu PNG.
- ViewML [Century Software, Monta Vista Software, et al.] (Linux/X, Linux/MicroWindows) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu.
- Voyager [VaporWare] (Amiga) – verze 2.7 a pozdější (nativní), nebo některé dřívější verze s PNG DataType (viz aplikace); podpora jen pro čtení; podpora progresivního display modu (prokládání); podpora binární průhlednosti (se špatným prahem v zobrazení průhlednosti pixelů) ve verzi 3.0; plná podpora alfa průhlednosti ve verzi 3.3.122 (beta) a pozdější na MorphOS s jeho zveřejněnou beta verzí; podpora gama korekce ve verzi 2.96.39 a pozdější; využívá libpng a zlib; komerční. Je známý také jako MindWalker. Verze 2.7 se představuje s nativní PNG podporou známá jako VoyagerNG; verze 3.x je známá jako Vł.
- Webster XL [R-Comp] (RISC OS) – verze 1.9 (?) a pozdější: podpora jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti (včetně RGBA pozadí obrázku); komerční.
- WebTV [WebTV Networks / Philips / Sony] (WebTV) – verze od ledna 1999?: podpora jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti ve verzích od dubna 2000(?); ve starších verzích je částečná podpora 32bitového RGBA (9 úrovní průhledností; ukázka) a nekorektní podpora binární průhlednosti (resp. u obrázků s paletou barev je ve vstupní paletě nejprve chybně interpretována průhlednost bez ohledu na to, jakou má hodnotu průhlednost v indexované paletě); podpora PNG obrázku jako pozadí v CSS; bez podpory progresivního display modu (prokládání); komerční. Jedná se o www prohlížeč používaný k zobrazení stránek na běžné analogové TV. Viz také WebTV Viewer pro Win32, níže.
- WebTV Viewer [WebTV Networks] (Win32) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení; plná podpora alfa průhlednosti ve verzi 2.5 – build 117(?) a pozdější; podpora PNG obrázku jako pozadí v CSS; freeware. Je vývojářským nástrojem pro testování www stránek při omezeném rozlišení hardwaru s WebTV, viz výše.
- WebView [South Pacific Information Services] (Windows 3.x, Win32) – verze 2.6 a pozdější: podpora jen pro čtení.
- WinCIM / `CSi CompuServe software‘ [CompuServe] (Windows 3.x) – verze 2.0.1 a pozdější; podpora jen pro čtení; podpora progresivního display modu (prokládání).
- XEmacs [Lucid, Sun, UIUC, etc.] (Unix/X) – verze 19.14 a pozdější: podpora jen pro čtení; využívá libpng a zlib. Tvoří celek viz Emacs-W3 4.0.
- XMayday [Axene] (Unix/X) – u všech verzí (?): podpora jen pro čtení; komerční. Byl vyvíjen jako HTML prohlížeč pro soubory umístěné na lokálním disku (pro prohlížení již stažených html dokumentů). Podpora prostřednictvím aplikací od společnosti Axene umístěných do seznamu na stránkách kancelářských/obchodních aplikací s podporou PNG. Verze 1.2.3 je konečná podoba vývoje produktu. Kolem března 1998 ukončila (?) společnost Axene svoji činnost.
- Zen [Tomas Berndtsson] (Linux/fbcon, Linux/GTK+) – verze 0.1.0 a pozdější: podpora jen pro čtení; freeware (GPL) včetně zdrojového kódu.
Základní podporu pro čtení formátu PNG má snad každá nová verze prohlížeče. Znovu upozorňuji na poměrně velkou přesnost v zobrazení barev pod vlivem definované gama korekce. Nic jeho použitím neztrácíte, žádné vedlejší účinky při různé míře podpory/nepodpory nenastávají. Můžete jen získat věrohodnější barevnost při již zmiňované podpoře v prohlížeči a správě barev v systému s případnými dalšími informacemi o profilech výstupního zařízení jakými jsou monitor, tiskárna apod.
Problémy se základní podporou čtení formátu PNG u prohlížečů patří víceméně již do minulého století. Rokem 1997 začíná jeho podpora u dvou tehdy nejpoužívanějších www-prohlížečů: Netscape Navigatoru a Internet Exploreru.
Nezbývá než znovu zhodnotit PNG jako výhodný formát pro univerzální použití (včetně použití na internetu). Ačkoli většina z jeho vlastností není podporována vůbec nebo jen částečně, je u velké části těchto vlastností informace navíc, která může být uložena pro budoucí použití prohlížeči s kvalitnější podporou.
PNG doporučuji ukládat (a zpracovávat) vždy s přesně definovanou gamou, resp. s ICC profilem. Při použití gama korekce neztrácíte kontrolu barev na výstupním zařízení a není potřeba se obávat, že by při žádné nebo částečné podpoře vznikly vedlejší efekty v zobrazování dat. Můžete jen získat věrohodnější barevnost za již zmiňovaných podmínek:
- podpora v prohlížeči,
- správa barev v systému,
- asistence zkalibrovaných výstupních zařízení (monitor, tiskárna apod.),
- a v ideálním případě s profilem s přesnými informacemi o barevném prostoru zařízení zapsaných ve vztahu k nezávislému prostoru barev (CIE XYZ, CIE Lab).
Odkazy a zdroje
- Browsers with PNG Support – informaceo podpoře formátu PNG ve www prohlížečích
- Current Status of PNG – hodnocení podpory formátu PNG
- Testy stránek/browserů – všeobecné informace a testy prohlížečů
- Windows ExplorerCrashes When I Click on a Fireworks PNG File to View It
- PNG – dokonalý formát pro přenos obrazovýchdat
- Barevnost loga – pohled typografa
- Vzhled html stránek – pohledtypografa
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Gaming na HDR monitoru: Stojí to za to?
12. srpna 2024 -
Zvýšení výkonu WiFi signálu: Jak a proč používat WiFi zesilovače
28. června 2023 -
Lék na phishing a apatii ve světě e-mailového marketingu
18. března 2024 -
Landing page: Jak vytvořit landing page s vysokým CTR
7. května 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025