Jak na vlastní katalog stránek v PHP – hodnocení odkazů a jejich dostupnost
Dnes se podíváme na implementaci hodnocení kvality stránek, jejichž odkazy jsou uloženy v našem katalogu. Myslím, že pro návštěvníky katalogu může být docela užitečné, když u každého odkazu budou mít zobrazené průměrné hodnocení ostatních návštěvníků. V druhé části se pak podíváme na testování dostupnosti stránek. U každého odkazu bude zobrazeno tedy jeho hodnocení a zdali je dostupný.
Hodnocení kvality
Nejprve si připravíme obrázky, které budou symbolizovat hodnocení 1 až 5 bodů. Asi to nejjednoduší, co vás napadne, je 1 až 5 hvězdiček. V nějakém grafickém programu si vyrobíme pět obrázků hodn1.gif až hodn5.gif. Vzhledem k tomu, že náš katalog může mít jakékoliv grafické pozadí, je vhodné tyto obrázky vytvořit jako GIFy s transparentní barvou jako pozadí.
Vzpomeňte si, jak jsme ve 3. díle programovali zobrazení seznamu odkazů v dané sekci. Uvedený kód budeme muset mírně modifikovat – přidáme tam právě zobrazení hodnocení odkazu a dále jeho dostupnost. Oba tyto údaje (jak hodnocení tak i dostupnost) máme u každého odkazu uloženo přímo v databázi. Připomeňme si, jak jsme vytvořili tabulku ODKAZ:
|
Při tvorbě této tabulky jsem se dopustil menší neobezřetnosti. Sloupec KVALITA_PRUM musí být samozřejmě reálné číslo, protože do tohoto sloupce potřebujeme uložit desetinné číslo. Takže řádek se sloupcem KVALITA_PRUM bude vypadat takto:
|
Nyní mírně zmodifikuji zobrazení seznamu odkazů v zadané sekci (skript index.php, 3. díl), tak, aby u každého odkazu bylo navíc zobrazeno hodnocení odkazu a jeho dostupnost.
|
Co se tedy změnilo oproti původnímu kódu ze 3. dílu? V SQL dotazu kromě názvu, popisu a url potřebujeme vědět také ID odkazu, hodnotu KVALITA_PRUM a DOSTUPNOST. ID odkazu využijeme při předávání skriptu hodnoceni.php. Tento atribut definuje, jaký odkaz bude návštěvník hodnotit. Z hodnoty KVALITA_PRUM se zjistí zaokrouhlením celé číslo (1 až 5), které nám určí, jaký obrázek (hodn1.gif až hodn5.gif) se zobrazí u daného odkazu jako hodnocení. A nakonec je-li hodnota sloupce DOSTUPNOST rovna ‚A‘ zobrazíme obrázek označující dostupnou stránku, je-li rovna ‚N‘, pak zobrazíme obrázek pro nedostupnou stránku. Zdali nějaká stránka je nebo není dostupná, nebudeme testovat přímo ve skriptu index.php, ale naprogramujeme si skript over_odkazy.php, který se bude spouštět řekněme jednou v noci a bude aktualizovat hodnoty ‚A‘ a ‚N‘, dle dostupnosti stránek. Dá se tedy říci, že odkazy budou mít u sebe uvedenou dostupnost platnou k poslední půlnoci. O tom, jak bude tento skript vypadat, se zmíním níže. Nejprve se ale zastavme u skriptu hodnoceni.php.
Skript hodnoceni.php
Tento skript bude mít na vstupu ID daného odkazu, který chce návštěvník katalogu hodnotit. Zobrazíme základní informace o tomto odkazu (mohou být i podrobnější, např. od kdy je odkaz v databázi) a pod těmito informacemi bude zobrazen formulář, pomocí nějž návštěvník ohodnotí daný odkaz. Formulář bude mít tlačítko „Ohodnoť“. Stisk tlačítka „Ohodnoť“ bude indikovat parametr AKCE s hodnotou „Ohodnoť“.
|
Dostupnost stránek
Podívejme se stručně, jak to bude vypadat s dostupností stránek. V prvním uvedeném zdrojovém kódu (zobrazení seznamu odkazů) jsou uvedeny dva obrázky is_avail.gif a not_avail.gif. Ty mohou vypadat například takto:
Při zobrazování odkazů v dané sekci čteme rovnou údaj o dostupnosti stránek. Pokud je tedy hodnota rovna ‚A‘, pak zobrazíme první obrázek, jinak druhý. Na vlastní ověření dostupnosti použijeme funkci check_url($url), jejíž kód hned uvedu. Na základě otestované dostupnosti skript over_odkazy.php zaktualizuje hodnoty sloupce DOSTUPNOST (na hodnoty ‚A‘ nebo ‚N‘).
Skript over_odkazy.php
Nejprve uvedu kód funkce check_url, kterou ve skriptu použijeme. Je-li stránka zadaná pomocí URL dostupná, pak funkce vrátí znak ‚A‘, jinak vrátí ‚N‘:
|
Následuje zdrojový kód skriptu, který zaktualizuje hodnoty atributu DOSTUPNOST všech odkazů podle aktuální situace:
|
Tento skript pak vhodně zařadíme do plánovače úloh a v závislosti na tom, jak moc chceme mít tento údaj u odkazu aktuální, zvolíme, jak často se bude tento skript spouštět.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Gaming na HDR monitoru: Stojí to za to?
12. srpna 2024 -
Webový správce souborů Filestash – dojmy a recenze
29. července 2024 -
Vaše pošta může být špatně nastavena – svěřte ji profesionálům
13. července 2023
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024