Jak na tlačítka vlastních akcelerátorů a vyhledávačů v IE8 a IE7?
Poslední verze Internet Exploreru 8 a 7 v řadě nových funkcí přinášejí mimo jiné podporu vlastních vyhledávačů, IE 8 navíc tzv. akcelerátory. V tomto článku si ukážeme, jak dát k dispozici naše vlastní vyhledávače a akcelerátory a jak přidat jejich tlačítka přímo do našich webových stránek.
Internet Explorer nabízí vývojářům navíc nestandardní možnosti pro zlepšení komfortu uživatelů. Tlačítko vlastního vyhledávače a akcelerátoru dáme proto k dispozici uživatelům verze prohlížeče, který je podporuje, v ostatních prohlížečích tlačítka vůbec nebudou zobrazena. Půjde o podobný ohleduplný způsob, jakým jsme už dříve umožnili přidat stránku k oblíbeným odkazům. Prohlédněte si ukázku.
Poskytovatel vyhledávání
Jde vlastně o využití otevřeného standardu pro komunikaci vyhledávačů OpenSearch.org. Pro nás je zajímavá část o XML dokumentu popisujícího vyhledávač – ten pak obsahuje název webu, popis webu a URL pro vyhledávání. V prohlížečích pak tento standard poslouží pro přidání vyhledávačů do vyhledávacího políčka prohlížeče a dnes jej podporuje většina moderních prohlížečů, tedy Internet Explorer 7 a vyšší, FireFox, Opera a další.
Pro ukázku jsem vytvořil Interval.Cz.OpenSearchDiscover.xml
, který si snadno upravíte pro svou potřebu:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<OpenSearchDescription xmlns="http://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/">
<ShortName>Interval.cz</ShortName>
<Description>Interval.cz</Description>
<InputEncoding>UTF-8</InputEncoding>
<Url type="text/html" template="http://www.google.cz/custom?domains=interval.cz&sitesearch=interval.cz&hl=cs&q={searchTerms}" />
</OpenSearchDescription>
Vyhledávač je dobré ve stránce zveřejnit také odkazem v hlavičce. Internet Explorer navíc indikuje přítomnost vyhledávače na stránce quot;zoranžověním" šipky u vyhledávacího políčka.
Vyhledávač v hlavičce stránky zveřejníte tímto odkazem:
<link rel="Search" type="application/opensearchdescription+xml" href="Interval.Cz.OpenSearchDiscover.xml" title="Interval.cz" />
Tuto funkcionalitu už nějakou dobu podporuje například web vydavatelství zonerpress.cz. Lze ji použít pro rychlejší vyhledávání v dostupných knihách. Na tomto webu klikněte v levem sloupci na zvýrazněný odkaz „Přidat vyhledávání do lišty prohlížeče“ a nainstalujte vyhledávací modul.
Akcelerátor
Oproti poskytovatelům vyhledávání jsou akcelerátory specialitou zatím pouze Internet Exploreru 8. Ve zkratce akcelerátor usnadňuje (a tedy urychluje) práci tam, kde v nějaké stránce označujeme část textu, abychom ho vzápětí zkopírovali do schránky a přenesli jej tak do vyhledávacího políčka na jiné stránce – typicky překladového slovníku, mapy, vyhledávače jízdního řádu… Akcelerátor toto udělá za nás přímo na dané stránce. Pro detaily je k dispozici OpenService Accelerators Developer Guide.
Pro ukázku jsem vytvořil Interval.Cz.WebAccelerator.xml
, který dokonce využívá vyhledávač Google:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<openServiceDescription xmlns="http://www.microsoft.com/schemas/openservicedescription/1.0">
<homepageUrl>http://www.google.cz/</homepageUrl>
<display>
<name>Interval.cz</name>
<icon>http://interval.cz/favicon.ico</icon>
</display>
<activity category="Define">
<activityAction context="selection">
<execute action="http://www.google.cz/custom">
<parameter name="q" value="{selection}" type="text" />
<parameter name="domains" value="interval.cz" type="text" />
<parameter name="sitesearch" value="interval.cz" type="text" />
<parameter name="hl" value="cs" type="text" />
</execute>
</activityAction>
</activity>
</openServiceDescription>
Způsob přidání akcelerátoru do prohlížeče si popíšeme dále.
Metody přidání vyhledávače a akcelerátoru
Pro přidávání vyhledávačů a akcelerátorů jsou v prohlížeči k dispozici metody window.external.AddSearchProvider() a window.external.AddService(). První z nich je dostupná ve verzích Internet Exploreru 7 i 8, druhá je určena pouze pro Internet Explorer 8.
Odlišení prohlížečů a mód dokumentu v Internet Exploreru 8
Nabízí se zde využít podmíněné komentáře, abychom tak zamezili zobrazení tlačítek v prohlížeči, který jejich funkci nepodporuje. Ihned ovšem narazíme na novémódy kompatibility Internet Exploreru 8 – umí simulovat nižší verze. To se samozřejmě projeví i na vyhodnocování podmíněných komentářů – dotaz na verzi prohlížeče je závislý na módu zobrazení. A protože Internet Explorer je opravdu čerstvý, dá se předpokládat časté použití režimu emulace IE7 a tedy nemožnost rozlišit podmíněnými komentáři verzi 7 a 8. Jen dodám, že mód zpracování dokumentu je možné ve stránce definovat parametrem X-UA-Compatible
v hlavičce:
<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />
Možné hodnoty jsou IE=5
, IE=7
, IE=EmulateIE7
, IE=8
, IE=edge
, přičemž IE=edge
říká, že se má použít nejvyšší dostupný mód.
Prohledáním dokumentace naštěstí nalezneme, že Internet Explorer 8 zavádí novou vlastnost document.documentMode a s tou už si vystačíme. U předchozích verzí se dá zužitkovat i dnes již zastaralá vlastnost document.compatMode, kdybychom potřebovali důkladnější rozlišení:
var IEMode = null;
if (window.navigator.appName == "Microsoft Internet Explorer")
{
if (document.documentMode) // IE8
IEMode = document.documentMode;
else // IE 5-7
{
IEMode = 5;
if (document.compatMode)
{
if (document.compatMode == "CSS1Compat")
IEMode = 7;
}
}
}
Pro naše dvě tlačítka nakonec takhle robustní skript nebude potřeba – abychom nevytvořilibariéru na svém webu postačí rozlišit verzi IE vyšší než 7 pomocí podmíněného komentáře a verzi 8 pomocí documentMode
a ona dvě tlačítka nechat ve stránce vygenerovat také skriptem pomocí klasického document.write()
.
<!–[if gte IE 7]>
<script type="text/javascript">/* <![CDATA[ */ document.write(‚?74p>?74input type="button" onclick="window.external.AddSearchProvider(‚Interval.Cz.OpenSearchDiscover.xml‘)" value="Přidat vyhledávač" title="Přidá vyhledávač do vyhledávacího panelu" / ?76?74/p?76′); /* ]]> */</script>
<script type="text/javascript">/* <![CDATA[ */ if(document.documentMode)document.write(‚?74p>?74input type="button" onclick="window.external.addService(‚Interval.Cz.WebAccelerator.xml‘)" value="Přidat akcelerátor" title="Přidá akcelerátor do prohlížeče" / ?76?74/p?76′); /* ]]> */</script>
<![endif]–>
Tak se tlačítka (nebo jen tlačítko) objeví pouze v prohlížeči, který dané funkce podporuje a je v něm povolený JavaScript, aby prohlížeč opravdu provedl metody volané kliknutím na jednotlivá tlačítka. Na závěr se hodí dodat, že stránku s akcelerátorem se patří "vyšperkovat" ikonkou akcelerátoru podle Accelerator Icon and Guidelines.
Stažení ukázkové stránky s vyhledávačem a akcelerátorem.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Certifikáty Entrust ztratí důvěru Google Chrome
8. července 2024 -
Nejlevnější VPS: To je nový Cloud Server Mini od ZonerCloud
4. června 2024 -
Jak zabezpečit váš chytrý telefon před kybernetickými hrozbami
30. listopadu 2023
Nejnovější
-
Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?
16. prosince 2024 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024 -
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024