Instalujeme MySQL na Linux
Při instalaci databázového systému MySQL na Linux můžete volit z těchto možností: stáhnout si zdrojové kódy a před instalací sestavit binární soubory, nebo nahrát již zkompilovanou aplikaci. Pro obojí jsou k dispozici soubory jak v tarball tar.gz tak v .rpm.
Na stránce www.mysql.com/downloads vyberte verzi MySQL, kterou budete instalovat. Doporučuji samozřejmě tu nejvyšší, ale musí být označena stable a pokud možno recommended. Na těchto stránkách najdete také update.
Po výběru verze zvolte „source downloads“. Máte možnost si zvolit mezi klasickým .tar.gz nebo .rpm.
Stažení binární distribuce
Pokud chcete instalovat hotové binární soubory, pak po výběru verze následuje volba operačního systému (Linux) a volba architektury. Standardní počítač je pod položkou i386. Binární distribuce je pro tyto stroje k dispozici v .rmp. Stáhněte serverové i klientské programy. Ten, kdo bude instalovat na jinou architekturu, jistě ví, co má zvolit.
MySQL má dva licenční modely. Jednak je distribuován pod GPL licencí, jednak je k dispozici komerční licence pro toho, kdo nechce dodržovat GPL (licenční politika).
Instalace ze zdrojových kódů
Pro rozbalení distribuce budete potřebovat GNU gunzip, GNU tar, ANSI C++ překladač, nejlépe gcc 2.95 nebo novější vyšší a GNU make verze 3.75 nebo vyšší. Nejprve vytvořte uživatele a skupinu – nazvěte obojí třeba „mysql“.
|
Pod Suse jsou to příkazy groupadd a useradd. Nyní přesuňte stažený soubor mysql.tar.gz do adresáře, ve kterém ho rozbalíte. Jako výchozí je ve všech příkladech článku stanoven /var/lib.
|
Vytvoří se adresář /var/lib/mysql Přejděte do něj. Před překladem nakonfigurujte podle potřeby. Následující řádky ukazují, jak nastavit výchozí adresář pro instalaci /var/lib/mysql, výchozí adresář pro ukládnání dat /var/lib/mysql/data, umístění souborového soketu /var/lib/mysql/mysql.sock a kódovou stránku.
|
Poslední řádek spouští nápovědu k configure. Nyní vše přeložte a nainstalujte.
|
Překlad určitě nějakou tu minutu potrvá. Musíte být přihlášeni jako root. Následuje vytvoření databáze „mysql“ s tabulkami uživatelů a práv:
|
Změňte vlastníka všech souborů a skupinu:
|
Instalace ze zdrojových kódů v RPM
Předpokládejme, že mysql.src.rpm je stažený soubor zdrojových kódů v RPM. Binární distribuci sestavte příkazem:
|
Instalace binární distribuce
Postup instalace je velice podobný předchozímu, jen se nemusí překládat zdrojové kódy. Proto se na něj budu odkazovat a uvedu jen rozdíly. Začněte tedy vytvořením nového uživatele a skupiny. Rozbalte stažený soubor do zvoleného adresáře (opět doporučuji /var/lib/mysql). Inicializační skript v /var/lib/mysql/scripts/mysql_install_db založí databázi „mysql“, v níž databázový systém ukládá informace o uživatelích a jejich právech. Změňte majitele a skupinu rekurzívně na celý strom adresářů /var/lib/mysql.
Instalace binární distribuce v RPM
Instalace z RPM je doporučená vývojáři MySQL, málokdy dojte v tomto postupu k nezdaru. Budete potřebovat server i klienta. Řekněme, že stažený soubor serveru je mysql.i386.rpm a klient je v mysql-client.i386.rpm, pro standardní instalaci tedy spusťte:
|
Můžete použít i grafické rozhraní. Red Hat Package Manager umístí soubory do /var/lib/mysql a zároveň v rc-skriptu /etc/rc.d/ (někdy nazváno jinak) zapíše automatické spuštění databázového serveru při bootování.
Konfigurační soubor
Do /etc/my.cnf specifikujte výchozí adresář distribuce, umístění souborového soketu, uživatele, pod kterým server poběží a další údaje:
|
my.cnf „pasuje“ na všechny výše uvedené příklady instalace. Pokud jste cokoli udělali jinak, nezapomeňte příslušné údaje změnit.
Spuštění serveru
SQL server spusťte souborem /var/lib/mysql/bin/safe_mysqld. Pro automatické spouštění SQL serveru při startu systému přidejte záznam do /etc/rc.d, pokud už to za vás neprovedl RPM.
Klient serveru
V adresáři /bin je klient SQL serveru, soubor mysql. K databázi se pod uživatelem root přihlásíte takto:
Spustil jsem emulátor terminálu ve Windows. Připojil se k linuxovému stroji a dále vidíte na obrázku:
Problematika instalace na Linux není zdaleka tak unifikovaná, jako v případě Windows. Může vzniknout spousta problémů. Jejich řešení se dočtete v manuálu k MySQL.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025