Golden HTML Editor – zlatý český HTML editor
Golden HTML Editor je vcelku jednoduchý, ale přitom poměrně kvalitní editor pro vytváření jednodušších, ale i složitějších stránek ve formátu HTML 4.0. Nejsympatičtější je na tomto programu to, že je freeware a navíc v češtině.
Po prvním spuštění programu pracovní plocha aplikace vypadá zhruba takto: v horní části obrazovky jsou k vidění tři nástrojové lišty. Tyto lišty lze přemísťovat po všech stranách nebo vytažením do vlastního okna lišty přetažením myší na libovolnou část.
Ve středu pracovní plochy je prostor pro samotné HTML. Každý dokument má vlastní okno, abyste mohli vidět několik dokumentů naráz. Okna lze samozřejmě různě uspořádávat.
V dolní části obrazovky je k vidění stavový řádek programu, kde se zobrazuje, zda dokument je nebo byl změněn (ikonka diskety a text Změněno říká, že jste s dokumentem něco udělali). Najdete zde i aktuální velikost souboru a nakonec pozici kurzoru v dokumentu.
V programu lze také použít řadu klávesových zkratek. Svým potřebám můžete přizpůsobit barevné rozlišování jednotlivých tagů aj. Editovat lze až 30 souborů najednou (omezení lze na požádání zvětšit).
Další nástroje umožnují v programu vytvářet CSS (styly), pracovat s J skripty a umožnit jejich další použití nebo třeba kontrolu pravopisu.
Začátečníkům se jistě budou hodit odkazy na výuku HTML v češtině a kompletní popis příkazů HTML. Mezi další zajímavé funkce patří např. nástroj pro jednoduchou analýzu dokumentu (existenci souborů, doba stahování apod.), možnost importovat soubory CSV (tabulky z excelu), možnost kódovat libovolně mezi 15 národními kódovacími standardy, možnost používat PHP při náhledu stránek, podpora syntaxe HTML, SQL, Pascal, Perl, Java, Vbs, Dos-bat, plug-in modulů, CSS stylů pro všechny tagy, událostí DHTML a vlastností HTML 4.0 ad.
Program obsahuje také rozsáhlou nápovědu nebo kompletní podporu rozšířené syntaxe pro MSIE 3.0+ a Netscape 3.0+, HTML 4.0 a DHTML. Podporovány jsou grafické formáty GIF, JPEG a částečně PNG.
Program je stále vyvíjen a v tuto chvíli má i některé nedostatky:
• po instalaci ve W2K je nutné nastavit barvy prostředí, jinak je vetšina prvků vložená do editační části černou barvou na černém pozadí;
• výchozí nastavení velikostí písmen tagů jsou velká písmena, což nevyhovuje specifikaci XHTML – lze to ovšem v nastavení editoru přepnout;
• editor vůbec nepředpokládá použití standardu XHTML, což je škoda, protože jinak jde o opravdu skvělý a snadno použitelný nástroj;
• výchozí kódování autor předpokládá Windows-1250, což určitě nebude vyhovovat "slušně" smýšlejícímu webmasterovi – i toto však lze přepnout, ovšem nelze to použít v souvislosti s volbou automatického rozpoznávání kódování;
• v programu jsou použity některé komické tvary, jako například "tabelátor", "webovská stránka".
Aktuální verzi programu si můžete stáhnout také na Stahuj.cz.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Praktické rady na zabezpečení redakčního systému WordPress
27. února 2023 -
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 2)
19. února 2024 -
Co je to VRAM a jak ji navýšit bez drahého upgradu?
20. srpna 2024
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024