Dreamweaver – rozšiřování funkcí pomocí Extensions
Také jste již někdy marně hledali v Dreamweaveru funkci, abyste po čase zjistili, že ji autoři do programu vůbec neimplementovali? Možná by vám mohli pomoci Extensions. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, tak si rozhodně nenechte ujít dnešní článek.
Obliba editoru Dreamweaver je způsobena nejen jeho editačními funkcemi, ale především možnostmi rozšíření. Ve verzi 2.0 jste se poprvé mohli setkat s tzv. Extensions, což jsou volně šiřitelné doplňky, jež rozšiřují funkce Dreamweaveru. S verzí 4.0 se uživatelům dostal do rukou navíc výkonný nástroj pro jejich správu – Macromedia Extensions Manager. Pokud jste však majiteli verze 3.0, tak nevěšte hlavu – program si můžete zdarma stáhout z webových stránek výrobce.
Kde Extensions získat
V souvislosti s Extensions se logicky nabízí otázka, kde se dají získat? Odpověď je jednoduchá – opět na webových stránkách Macromedie, přesněji řečeno na stránce exchange.macromedia.com. Macromedia se dobře připravila na aktivitu vývojářů rekrutujících se především z řad uživatelů programu, a dala jim k dispozici výkonné a uživatelsky příjemné rozhraní pro správu a katalogizaci Extensions.
První, co by měl nový návštěvník katalogu Extensions udělat, je registrace. Budete vyzváni k vyplnění všech notoricky známých otázek, pozor si dejte především na správné vyplnění e-mailové adresy. Zároveň vám bude přiděleno uživatelské jméno a heslo. Pokud máte aktivní cookies, tak po dalším přihlášení budete automaticky identifikováni systémem a nebudete tak nuceni vyplňovat znovu uživatelské jméno a heslo.
Po ukončení registrace se dostanete již do vlastního katalogu. Ten lze prohlížet i bez výše popsané registrace, pokud by jste si však chtěli některý z doplňků stáhnout, tak budete nuceni registraci provést stejně.
V katalogu si nejdříve vyberete, pro který program Extensions vůbec sháníte – Macromedia je nabízí i pro Ultradev a Flash. Nutno podotknout, že Extensions pro Dreamweaver jsou – zcela logicky – podmnožinou Extensions pro Ultradev.
Po vybrání programu se dostáváte už do samotného katalogu. Na výběr máte z několika sekcí, jako je např. Navigation, Browser nebo Text. Po zvolení sekce dojde k zobrazení příslušných Extensions. U každé z nich je vedle jejího názvu a autora zobrazen rating (hodnocení) a počet stažení – díky tomu máte k dispozici vcelku přesnou informaci o kvalitě vámi požadovaného doplňku.
Kliknete-li na název vybraného doplňku, tak se přesuneme na stránku s jeho podrobným popisem. Kladem celé technologie je i fakt, že ke každé Extension je možné přidat svůj vlastní názor, který je pak na této stránce k dispozici dalším uživatelům. K samotnému stažení máte na výběr verzi pro Mac a pro Windows.
Praxe
Ale abych neustále jen neteoretizoval, tak se podíváme na příklad z praxe. Při tvorbě stránek typu fotogalerie jste možná stejně jako já řešili problém, jak co nejefektivněji implementovat náhledy a následné zobrazování fotografií ve skutečné velikosti. Tento problém se dá samozřejmě vyřešit pomocí Behaviors nebo importu již vytvořeného funkce v JavaScriptu, ale my si teď pro názornost ukážeme, jak nám mohou být nápomocny Extensions.
Na webové stránce exchange.macromedia.com jsem prohledal sekce, které by s mým problémem mohli mít něco společného. Výsledek mého hledání má název „Open Picture Fever!“ a z jeho popisu usuzuji, že až na malé detaily umožňuje to, co chci. Zvolím proto jeho download.
Poté spustím program Macromedia Extension Manager, ve kterém v nabídce File vyberu položku Install Extension…. Poté již jen doplním cestu ke staženému doplňku a přidání je po technické stránce hotové.
Po restartu Dreamweaveru pak na paletce Behaviors najdete novou položku – Fever. Pokud ji vyberete, tak dojde k aktivaci výše popsaného doplňku – v tomto případě se zobrazí dialogové okno – a po doplnění žádaných hodnot i k vložení příslušeného kódu do stránky upravovaného dokumentu.
Doufám, že vás rozšiřování funkcí prostřednictvím Extensions zaujalo. Budete-li mít zájem, tak některý z dalších dílů seriálu o Dreamweaveru může být věnován přehledu nejzajímavějších doplňků. Napište proto prosím do diskusního fóra, o jaké oblasti Extensions byste měli zájem.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Moderní trendy ve webdesignu: Top trendy pro rok 2024
12. ledna 2024 -
AI na dosah ruky: Jak je to s AI v osobních zařízeních?
22. ledna 2024 -
Užitečné nástroje pro bezpečnost na internetu
17. října 2024 -
Praktické rady na zabezpečení redakčního systému WordPress
27. února 2023
Nejnovější
-
Jak rozšířit úložiště Macu za pětinovou cenu?
16. prosince 2024 -
Nové trendy v doménách pro osobní projekty – DIY, LIVING a LIFESTYLE
9. prosince 2024 -
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024
PR články
Lis 8, 2010 v 21:09Zajímavé počtení, díky za článek.