Slabikář XML – odkazy
Jakým způsobem se vytvářejí odkazy v XML? Co se skrývá pod pojmem odkazovací jazyk XML Linking Language? Dnešní seznámení s XML zaměříme právě na odkazy a vše, co s tím souvisí.
Pomocí odkazu v XML můžeme vzájemně propojit dva prvky. Buď dokumenty (pak se jedná o odkazy externí), nebo jednotlivé prvky v jednom dokumentu (zde se jedná o odkazy interní). Můžeme samozřejmě propojit prvky, z nichž je každý v jiném dokumentu, opět se ale jedná o odkazy, tentokrát externí.
Nejjednoduší interní odkaz XML vytvoříte pomocí kombinace atributů typu ID a IDREF příp. IDREFS (pokud chcete odkazovat na více prvků zároveň). Zde je příklad:
|
V uvedeném příkladu slouží jako odkaz element odkaz. Ten má atribut kam, který je typu IDREF, což znamená, že odkazuje svou hodnotou na jiný element s atributem ID, který je roven hodnotě atributu IDREF elementu odkaz. V tomto tedy odkazuje na element kapitola s atributem id upozorneni.
Můžete odkazovat i na více elementů zároveň, pokud použijete místo IDREF typ IDREFS. Jednotlivé hodnoty oddělíte mezerou:
|
Tentokrát jste odkázali na dva elementy kapitola s hodnotou ID 1 a 2. Můžete samozřejmě odkázat i na více elementů. Nesmíte ale zapomínat na to, že atribut typu ID musí být pro každý element jedinečný! Nelze tedy odkázat na více elementů přiřazením shodného ID.
XLink
XML Linking Language zkráceně XLink je odkazovací jazyk vyvinutý pro použití v XML dokumentech. Jeho schopnosti jsou dokonce ještě vyšší, než odkazování v dokumentech HTML. Prvky XLink vyhovují speciálnímu DTD, proto zde musíte užít jmenné prostory, neboli namespaces. Adresa DTD pro XLink je http://www.w3.org/1999/xlink. Zde je příklad:
|
Pomocí XLink jsem vytvořil jednoduchý odkaz na soubor cenik.xml. U jednoduchého odkazu však můžete určit více atributů.
href – URL, na které se odkazuje;
title – titulek odkazu (stejný význam, jako v HTML);
role – definice druhu odkazu (nemá vliv na jeho funkci);
show – něco jako target
v HTML; při hodnotě replace nahradí současný dokument, jako new se otevře do nového okna a jako embed se odkazovaná část stane součástí aktivního dokumentu;
actuate – při hodnotě onLoad se aktivuje hned po načtení, při onRequest až na pokyn uživatele (např. po kliknutí).
Příklad použití všech atributů:
|
V XML můžete použít i odkazy rozšířené, které umožňují odkazovat na více dokumentů současně:
|
Tento jeden velký odkaz se skládá z elementu extented obsahujícího elementy locator (které mohou mít ještě atribut title a role) a element title – titulek našeho velkého odkazu.
Pokud odkazy zobrazíte v prohlížeči, který obsahuje kontrolu podle DTD, umožní na vytvořené odkazy kliknout. Prohlížeče většinou tuto kontrolu nemají, takže zachovejte chladnou hlavu, když odkazy nebudou fungovat dle vašich představ.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 2)
19. února 2024 -
Aktualizujete svoji .NET webovou aplikaci? Může se hodit app_offline.htm
10. července 2024 -
Co je to VRAM a jak ji navýšit bez drahého upgradu?
20. srpna 2024 -
Jak se chránit před podvody na internetu – část 2
14. října 2024
Nejnovější
-
Apple jde naproti práci s HDR monitory!
17. ledna 2025 -
Jak využít AI potenciál svého Macu?
9. ledna 2025 -
NIS2: Verifikace údajů vlastníků domén
6. ledna 2025 -
Dostali jste k vánocům PC? Využijte jeho AI potenciál!
3. ledna 2025