Naučte se Javu – úvod
Java je mladý programovací jazyk, který nachází zajímavá uplatnění především na Internetu. Pokud se chcete s Javou seznámit a naučit se v ní psát applety i aplikace, pak je tento seriál určen právě vám.
Co znamená slovo Java
Java je programovací jazyk nezávislý na platformě. Vyvíjí ho společnost SUN, Microsystems a je zdarma dostupný pro různé operační systémy (Windows, Linux, Solaris).
Nezávislost na operačním systému a na hardwaru počítače zajišťuje způsob kompilace. Zdrojové kódy programu nejsou překládány do strojového kódu procesoru, ale pouze předzpracovávány do tzv. byte-kódu. Ten ještě není závislý na konkrétním procesoru, ale časově náročné fáze kompilace jsou již provedeny. Takto předzpracovaný kód je pro člověka nečitelný. Při spuštění Java programu je byte-kód velmi rychle převeden na strojový kód daného procesoru (s ohledem na použitý operační systém) – to provádí tzv. Java Virtual Machine (JVM).
Java vs. JavaScript
Ačkoli tyto dva jazyky mají podobné jméno a některé jejich základní konstrukce jsou stejné, jejich podstata je v principu odlišná. JavaScript je interpretovaný jazyk, který se vyskytuje pouze ve formě zdrojového kódu. Na druhou stranu, Java programy se před spuštěním zkompilují do byte-kódu. Odměnou za kompilaci je řádově vyšší výkonnost (rychlost programu).
Možnosti JavaScriptu jsou výrazně menší, je používán vpodstatě výhradně na webových stránkách; Java je naproti tomu univerzální jazyk používaný mimo jiné na webu. Java je plně objektový programovací jazyk, zatímco JavaScript objektový v základu není. Co to přesně znamená se dozvíte v následujícím díle.
Proměnné v Javě mají přesně určený typ, tedy hodnoty, kterých mohou nabývat, zatímco v JavaScriptu můžete proměnné přiřadit de’facto cokoli.
Na webových stránkách lze použít Javu v podobě Java appletů. Applet je aplikace, které je na stránce vyhrazen obdélníkový prostor používaný pro komunikaci s uživatelem. Java appletům bude věnovaný samostatný díl tohoto seriálu.
Jazyk Java je podobný jazyku C++. Základní rozdíl je v tom, že Java je plně objektová, neexistují v ní globální proměnné, vše musí být součástí nějakého objektu (nebo třídy). V jazyce Java jsme odstíněni od hardwaru, takže např. nemáme přímou kontrolu nad pamětí a není potřeba uvolňovat alokovanou paměť.
Jak používat Javu
Pokud chcete psát javové programy, musíte si pořídit kompilátor Javy. Ten vyvíjí společnost SUN, Microsystems a nazývá se Java Development Kit (JDK). Je dostupný v několika verzích, vás bude zajímat Software Development Kit (SDK), Standard Edition. V současné době je ve verzi "Java 2 SDK 1.4" na stránce http://java.sun.com/j2se/1.4/download.html (37 MB). V článku Pojďte se podívat na Javu! se můžete dozvědět, co na serveru http://java.sun.com najdete a jak se na něm nejlépe zorientujete.
Webové prohlížeče (Internet Exproler 5, Netscape Navigator, Opera) však zpravidla obsahují pouze starší verzi 1.1, takže pokud budete vyvíjet applety, je lepší si stáhnout starší verzi Java JDK 1.1.8 (9 MB). Ta sice neobsahuje všechny třídy jako verze 1.4, v tomto seriálu nebude ale použito nic, co by součástí JDK 1.1 nebylo.
Microsoft se rozhodl v prohlížeči Internet Exproler 6 nezahrnout Javu do typické instalace. Snaží se totiž prosadit svou konkurenční technologii ActiveX, jejíž možnosti jsou však limitovány na operační systém Windows. Samozřejmě není problém Javu do prohlížeče doinstalovat (z instalačního CD).
Až si Javu nainstalujete, v adresáři jdk1.4\bin bude několik důležitých programů:
javac mojetrida.java
javac *.java
Při volání musíte dát pozor, jestli cesty na všechny třídy, které používáte, jsou uvedeny v globální proměnné CLASSPATH. Pokud ne, můžete je napsat jako parametr cp programu javac. Je nutné do výčtu cest uvést i aktuální cestu. Pokud vám kompilace neprojde, budete možná muset použít syntaxi:
javac -cp .\ mojetrida.java
java mojetrida
appletviewer mojestranka.html
Abyste nemuseli vždy vypisovat cestu k programům, přidejte si ji do systémové proměnné PATH. Např. přidáním řádky
path=%path%;c:\jdk1.4\bin
do souboru autoexec.bat (pokud máte JDK přímo v podadresáři c:\).
V čem psát programy
Zdrojový kód Java programů můžete psát v libovolném textovém editoru, existují však vývojová prostředí umožňující rychlejší a pohodlnější vývoj aplikace (například můžete využít průvodců při vytváření nových tříd), která jsou v základní verzi zpravidla dostupná zdarma. Jedním z takových je Inprise JBuilder 6, který si můžete stáhnout na stránkách http://www.inprise.com/jbuilder/, zabírá kolem 40 MB. Existuje i řada malých freewarových textových editorů, které pouze barevně zvýrazňují Java syntaxi.
První aplikace
Na závěr tohoto dílu si ukážeme příklad jednoduché aplikace jazyka Java bez kompletního vysvětlení pro představu, jak se v Javě programuje. Program napište do souboru s názvem prvniaplikace.java. Ten bude obsahovat jednu třídu, která se v Javě musí vždy jmenovat stejně jako soubor.
|
Tato třída má dvě metody – main a vypocti. Metoda main se automaticky spouští po spuštění aplikace; metoda secti sčítá dvě čísla. Aplikace vypíše na výstup (konzoli) následující text:
Vita vas jednoducha aplikace!
Soucet: 11
Jednoducha aplikace se louci!
Aplikaci zkompilujete zavoláním
javac -cp .\ prvniaplikace.java
Po kompilaci se vytvoří soubor prvniaplikace.class. Ten spustíte
java prvniaplikace
V příštím díle se dozvíte, co jsou objekty a jaké mají vlastnosti.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
Jak si vyzkoušet Apple Intelligence v EU
2. srpna 2024 -
Jak se chránit před podvody na internetu – část 2
14. října 2024 -
Jak vybrat doménu: Co je dobré vědět?
2. září 2024
Nejnovější
-
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024 -
Chcete jedinečnou doménu? Objevte koncovky FOOD, MEME a MUSIC!
7. listopadu 2024 -
OpenAI představilo novou funkci ChatGPT Search
6. listopadu 2024
Ukaj
Pro 8, 2009 v 18:57Děkuji vám moc
VentilekJavátor
Zář 24, 2011 v 15:27Já akorát nevím když už to mám překonvertované do CLASS tak jak to mám spustit?
Vlado
Lis 13, 2012 v 16:29Ak si hledáte práci v IT rád Vám pomůžu.
Vladimir@colorbee.eu.
Zdárec
LukyRumbaBeatKing
Zář 3, 2013 v 9:00fakt mocc hezkí
Pepa
Bře 1, 2015 v 8:28Je mi teprve 12,5 ale rád by jsem se naučil programovat v Javě.
Nevíte někdo o nějakém táboře ?
Kejt
Říj 26, 2015 v 18:32Přijď na střední školu do Hořovice SOŠ a SOU Hořovice Barták tě to naučí xD
Ondřej Jón
Pro 8, 2019 v 21:14to určitě xDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxD