CSS filtry, hacky a pokročilé postupy (Andy Budd)

25. dubna 2007

Každý webdesignér, který si již s kaskádovými styly řádně potykal (a strávil několik hodin řešením nekompatibilit jejich zpracování v různých prohlížečích), jistě má přečteny – a možná i uloženy ve své knihovničce – pokročilé knižní tituly o stylování. Mám na mysli zejména knihy od Petra Staníčka (aka Pixy) a Erica Mayera. Proč se o tom zmiňuji? Protože mám pro vás tip na další pokročilou a hlavně v praxi velmi užitečnou knihu – CSS filtry, hacky a pokročilé postupy.

Popravdě řečeno, název CSS filtry, hacky a pokročilé postupy není zcela přesný, neboť filtrům a hackům je naštěstí věnována jen jedna kapitola a zbytek knihy popisuje řešení většiny standardních (vlastně i těch méně častých) konstrukcí, které při tvorbě webu použijete. Takže originální název mi přijde mnohem výstižnější: CSS Mastery: Advanced Web Standards Solutions.

Nutno předem podotknout, že autor předpokládá dobrou znalost základů práce se styly, ale i přesto v úvodu zopakuje ty hlavní principy na kterých je stylování založeno – selektory, kaskáda, dědičnost. Vysvětlí také režimy prohlížečů a jejich souvislost s DOCTYPE a dá vám pár rad o způsobu psaní kódu. Další kapitola tento úvod ještě rozšiřuje o boxmodel, slučování okrajů a způsoby pozicování (floating – plavání, relativní a absolutní pozicování).

Dále již následují jednotlivé postupy, které jsou uskupeny do ucelenějších kruhů – obrázky na pozadí, jejich nahrazování, použití obrázků pro vytvoření stínu či zaoblení, stylování odkazů, tvorba tlačítek a rolloverů, základní způsoby stylování navigačních lišt, obrazové mapy a vzdálené rollovery. Nechybí ani inteligentní stylování formulářů a tabulek a přehled různých layoutů (pevné, plovoucí, pružné).

Poslední dvě kapitoly se zaměřují na různorodost webových prohlížečů – naučí čtenáře používat hacky a filtry, tedy napsat styly tak, aby některé jejich části interpretovaly jen určité prohlížeče. Což se ponejvíce používá z toho důvodu, že některé prohlížeče interpretují styly jinak, případně obsahují chyby – a právě na ty je zaměřena kapitola poslední.

Publikaci CSS filtry, hacky a pokročilé postupy uzavírají dvě kvalitní případové studie, které krok po kroku ukazují, kterak z grafického návrhu poskládat použitelný, přístupný a flexibilní web za použití technik dříve v knize probraných.

Obsah, styl a úroveň knihy je velmi podobná „Novému zákonu“ od Pixyho (CSS hotová řešení). Pokud bych se měl mezi nimi rozhodnout, tak bych je bral obě, ačkoli je jejich překryv poměrně velký, obě mají svá jedinečná témata. Například CSS filtry, hacky a pokročilé postupy obsahují zajímavé konstrukce, které se dají použít pro obrázkové mapy, vzdálený hover, stíny za obrázky a mnohá další. Navíc i dvě uvedené případové studie přijdou čtenářům určitě k duhu.

Myslím, že se mi po dlouhé době opět dostala do rukou kvalitní a velmi praktická publikace, které opravdu nemám co vytknout, a vřele ji doporučuji každému, kdo se styly alespoň trochu pravidelně bojuje.

Název: CSS filtry, hacky a pokročilé postupy
Autor: Andy Budd, Cameron Moll, Simon Collison
Vydal: Zoner Press
Cena: 260 Kč (234 Kč v odborném knihkupectví Interval.cz, kde najdete i další informace.)

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Předchozí článek slavonica.eu
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *